خانه » پزشکی و سلامت » علائم+ مریم میرزاخانی به کدام سرطان مبتلا بود؟
 

 

علائم+ مریم میرزاخانی به کدام سرطان مبتلا بود؟

شاید بسیاری از شما بیوگرافی مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی ایرانی را خوانده باشید. او در المپیاد جهانی ریاضی کانادا در سال ۱۳۹۵ با ۴۲ امتیاز از ۴۲، رتبهٔ اول

علائم+ مریم میرزاخانی به کدام سرطان مبتلا بود؟

شاید بسیاری از شما بیوگرافی مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی ایرانی را خوانده باشید. او در المپیاد جهانی ریاضی کانادا در سال ۱۳۹۵ با ۴۲ امتیاز از ۴۲، رتبهٔ اول طلای جهانی را به دست آورد. نام او در کنار زنان پیشرو در علم ریاضی و فیزیک برده شده است است.

او از مدتی قبل به علت عود سرطانش در یکی از بیمارستان های امریکا بستری شد.به گفته یکی از بستگانش، میرزاخانی آزمایشات پزشکی تایید کرد که چند هفته پیش سرطان به مغز استخوان او گسترش یافت هست. پدر و مادر مریم به آمریکا سفر کردند تا به دختر و خانواده خود بپیوندند و از آنها مواظبت کنند.

علائم+ مریم میرزاخانی به کدام سرطان مبتلا بود؟

پزشکان ۴ سال قبل، ابتلای او به سرطان سینه را تشخصیص داده بودند، درست یک سال قبل از اینکه او نام خود را به عنوان تنها زن برنده *مدال فیلدز Fields Medal و برنده جایزه نوبل Nobel Prize ثبت کند.

او ریاضیدان ۴۰ ساله، استاد دانشگاه استنفورد و نخستین زن ایرانی بود که در ماه مه سال ۲۰۱۶ در آکادمی علوم ملی ایالات متحده (NAS) گزینش شد. ولی او امروز از میان ما رفته هست. به علت ابتلایش به سرطان سینه، سرطانی که می توان آن را با کنترل های ماهیانه مهار کرد. بعد شما کاربر عزیز تلاش کنید اطلاعات خود را راجع به علایم این سرطان بالا ببرید تا بتوانید در مقابلش از خود و عزیزان تان حفاظت کنید.

چطور بفهمیم سرطان سینه داریم؟

سرطان سینه، رشد بدخیم سلول های سرطانی در بافت پستان هست. در بیماری سرطان، سلول ها به صورت کنترل نشده ای رشد می کنند. سرطان سینه یکی از سرطان های مرسوم در بین زنان می باشد، ولی این سرطان در بین مردان نیز دیده می شود.

انواع سرطان سینه

شاید بسیاری از شما بیوگرافی مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی ایرانی را خوانده باشید. او در المپیاد جهانی ریاضی کانادا در سال ۱۳۹۵ با ۴۲ امتیاز از ۴۲، رتبهٔ اول

۱- سرطان مجرایی: ۸۵ تا ۹۰ درصد افراد مبتلا به سرطان سینه، دچار این نوع سرطان هستند. در این نوع، فقط در داخل مجرای سینه، سلول های سرطانی رشد می کنند. اگر توده کوچکی را در سینه احساس کردید و یا از نوک سینه ترشحاتی خارج شد، فورا به دکتر مراجعه کنید.

۲- سرطان لوبولی : ۸ درصد افراد مبتلا به سرطان سینه، دچار این نوع هستند. شیر مادر درون این لوبول ها جمع می شود. گاهی اوقات این لوبول ها پر می شوند، ولی سرطان سینه نمی باشد. وجود توده سفت، تورم، عوض کردن ظاهر سینه و نوک سینه برگشته همه جزو علائم این سرطان می باشد. از طریق بیوپسی سینه (نمونه برداری از بافت سینه) می توان این سرطان را تشخیص داد.

۳- سرطان التهابی سینه: این نوع سرطان در پوست رخ می دهد و موجب قرمزی و ورم سینه می شود و ظاهر سینه را ملتهب می کند. اگر علائم زیر را داشتید، فورا به دکتر مراجعه کنید: اندازه سینه به طور ناگهانی بزرگ شود، پوست سینه شبیه پوست پرتقال بود، پوست سینه دائما در حال خارش بود، سینه گرم و سفت شده است باشد، درد سینه داشته باشید، نوک سینه تو رفته باشد و ورم گره لنفاوی زیر بغل وجود داشته باشد.

علائم+ مریم میرزاخانی به کدام سرطان مبتلا بود؟

۴- بیماری پاژه نوک سینه: در این بیماری که معمولا در یک سینه وجود دارد، نوک سینه خارش دار و فلس مانند و قرمزرنگ می شود و به آسانی با جوش اشتباه گرفته می شود. بثورات قرمزی که در نوک سینه وجود دارند ممکن است به سمت پوست قهوه ای اطراف نوک سینه گسترش یابد و یا ممکن است موجب یک زخم باز در نوک سینه شود و یا علائمی شبیه اگزما در نوک سینه داشته باشد.

علائم سرطان سینه

– وجود برآمدگی و یا ضخیم شدن سینه و یا زیر بغل

شاید بسیاری از شما بیوگرافی مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی ایرانی را خوانده باشید. او در المپیاد جهانی ریاضی کانادا در سال ۱۳۹۵ با ۴۲ امتیاز از ۴۲، رتبهٔ اول

– عوض کردن اندازه و یا شکل سینه در فرد بالغ

– از نوک سینه، مایعی بریزد که شیر نیست

– عوض کردن اندازه و شکل نوک سینه

– عوض کردن رنگ و یا بافت نوک سینه و یا هاله اطراف نوک پستان

علائم+ مریم میرزاخانی به کدام سرطان مبتلا بود؟

– پوست سینه دارای فرورفتگی، چروکیدگی و یا جوش باشد.

اگر درد سینه دارید …

در مراحل اولیه سرطان سینه ممکن است هیچ دردی و یا ناراحتی نداشته باشید. به وسیله ماموگرافی و آزمایشات منظم سینه، می توانید تغییرات سینه خود را متوجه شوید. خودتان نیز می توانید هر ماه، پستان خود را معاینه کنید و تغییرات را بفهمید.

به یاد داشته باشید، بسیاری از برآمدگی ها و جوش ها، خوش خیم می باشند و سرطانی نیستند و به خوبی با درمان مناسب اصلاح می یابند.

اگر شما هر نشانه غیرطبیعی را در سینه خود مشاهده کردید، به دکتر مراجعه کنید. تشخیص و درمان به موقع سرطان سینه، شانس زندگی فرد را زیاد می کند.

جلوگیری از سرطان سینه

هیچ راه مطمئنی جهت جلوگیری از این سرطان وجود ندارد. ولی شما می توانید سینه خودتان را معاینه کنید و شیوه جلوگیری از سرطان سینه را بیاموزید.

عوامل خطری که شما نمی توانید آنها را کنترل کنید، عبارتند از: جنس، ژن، نژاد، سن، اوضاع یائسگی، داروها و درمان های پزشکی، سن شروع قاعدگی و تاریخچه سلامتی خانوادگی.

کنترل سرطان سینه

بارداری و شیردهی : بارداری قبل از سن سی سالگی و شیردهی، تعداد دفعات قاعدگی را کم می کند که یکی از دلایل کم کردن خطر مبتلا به سرطان سینه می باشد. هورمون استروژن، ایجاد ۸۰ درصد سرطان های سینه را تحریک می کند. بارداری و شیردهی باعث کم کردن میزان این هورمون می شود.

هورمون درمانی : استفاده از هورمون درمانی (مثلا جهت مسائل یائسگی) باعث بروز مسائل قلبی و سرطان سینه می شود، در حالی که هورمون درمانی جهت سلامت استخوان ها خوب است و جلوی سرطان روده بزرگ را می گیرد.

الکل: نوشیدن الکل ممکن است میزان هورمون های زنانه را عوض کردن دهد و باعث بروز سرطان سینه گردد.

سیگار: سیگار دارای مواد شیمیایی می باشد که باعث بروز سرطان می شود. این مواد شیمیایی جذب بدن شده است و بر سلامت کنونی و آینده فرد اثر می گذارد.

رژیم غذایی: انواع کلم ها دارای ترکیبات سولفور هستند که با سرطان می جنگند. دانه سویا دارای ایزوفلاون جنیستین می باشد که با سرطان سینه می جنگد. پیاز و سیر، ادویه ها، توت ها و میوها، دانه ها و غلات، ماهی ها، چای و قهوه بدون کافئین، آب و آبمیوه نیز موادغذایی ضد سرطان می باشند.

ورزش: ۳ تا ۵ ساعت در هفته، پیاده روی تند کنید تا خود را در برابر سرطان سینه محافظت نمایید.

وزن: وزن خود را با ورزش و عوض کردن عادات غذایی متعادل کنید تا از سرطان در امان مانید.

معاینه سینه به وسیله خود فرد

این معاینه باید هر ماه به وسیله خود فرد انجام شود. همراه با این معاینه، باید ماموگرامی هر سال و آزمایشات پزشکی نیز انجام شود. با این معاینه، تغییرات یک ماه گذشته را می توانید در سینه تان ببینید.

در این معاینه، بافت سینه را از قسمت زیر نوک سینه و هاله اطراف سینه به سمت زیر بغل معاینه می کنید. هر ماه ۱۵ دقیقه جهت معاینه سینه خود وقت بگذارید.

زمان مناسب جهت معاینه سینه به وسیله خود فرد

– اگر شما هنوز یائسه نشده اید: چند روز بعد از اتمام قاعدگی، این معاینه را انجام دهید. در این هنگام، میزان هورمون ها ثابت و سینه کمتر حساس می باشد.

– اگر شما یائسه شده است اید: روز مشخصی را در هر ماه به این معاینه تخصیص داده شده است دهید.

روش های معاینه سینه به وسیله خود فرد

۱- دست ها بر مفصل ران

بایستید و دستان خود را بر مفصل ران بگذارید و ظاهر هر دو سینه خود را بررسی کنید.

اندازه، شکل و فاصله بین سینه ها را نگاه کنید.

اگر تغییری در رنگ پوست و یا بافت سینه می بینید، آن را یادداشت کنید.

به نوک سینه و هاله اطراف آن نگاه کنید و ببینید که سالم به نظر می رسند یا نه.

۲- دست ها پشت سر

در حالی که در برابر یک آیینه ایستاده اید، دست ها را بالا ببرید و پشت سرتان قرار دهید و نگاه کنید که آیا سینه ها به سمت بالا حرکت می کنند و هر گونه تغییری را یادداشت کنید.

به نوک سینه و هاله اطراف آن نگاه کنید و ببینید گودی، برآمدگی و یا تورفتگی در این نواحی بوجود نیامده باشد.

به زیر بغل خود نگاه کنید و ببینید در آن ناحیه که گره لنفاوی دارد، ورمی وجود نداشته باشد.

۳- ایستاده و مالش

دست چپ خود را بالا ببرید و با استفاده از انگشتان دست راست بر روی سینه چپ فشار کمی وارد کنید.

انگشتان خود را از بالا تا پایین سینه و همینطور از سمت داخلی سینه به سمت زیر بغل حرکت دهید.

می توانید از حرکت دایره ای شکل استفاده کنید.

هر گونه تغییری در بافت، رنگ و یا اندازه سینه را یادداشت کنید.

سپس روی سینه راست نیز همین معاینه را انجام دهید.

بهتر است این معاینه را در زیر دوش آب انجام دهید، لیکن پوست خیس است و دارای کمترین مقاومت در برابر اصطکاک انگشتان می باشد.

۴- بررسی نوک سینه

هر دو دست خود را پایین بیاورید.

با انگشتان سومی و اشاره دست راست، به آرامی نوک سینه چپ را فشار دهید و نوک سینه را به طرف جلو بکشید. ببینید که آیا نوک سینه به جای اول خود برمی گردد؟ و آیا مایعی از نوک سینه ترشح می شود؟

تغییرات را یادداشت کنید. سینه راست را نیز به همین طریق معاینه کنید.

۵- درازکشیده و مالش

این معاینه را در اتاق خوابتان انجام دهید.

بر روی تخت دراز بکشید و بالش را زیر سر و شانه های خود قرار دهید.

دست چپ خود را پشت سرتان قرار دهید.

با دست راست، سینه و زیر بغل را مالش دهید (همانطور که در معاینه ایستاده و مالش توضیح داده شد)

هر گونه عوض کردن در بافت، رنگ و اندازه را یادداشت کنید.

سپس سینه دیگر را نیز معاینه کنید.

توصیه ها

– روز معینی را در هر ماه جهت این معاینه گزینش کنید و هیچ گاه آن روز را فراموش نکنید.

– با آرامش و تنفس معمولی این معاینه را انجام دهید.

– هر گونه تغییری را به دکتر خود بگویید.

معاینه پزشکی و ماموگرافی هر سال را هم فراموش نکنید.

واژه های کلیدی: جلوگیری از سرطان سینه | سرطان روده بزرگ | بیماری سرطان | علائم سرطان | انگشتان دست | انواع سرطان | سرطان سینه | هورمون ها | یادداشت | کنترل | پزشکی

علائم+ مریم میرزاخانی به کدام سرطان مبتلا بود؟

علائم+ مریم میرزاخانی به کدام سرطان مبتلا بود؟

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>