خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » عصب کشی دندان یا اندودنتیکس
 

 

عصب کشی دندان یا اندودنتیکس

در وقت های گذشته دندانی که به هر علت دچار خرابی و پوسیدگی می شد باید کشیده و دندان مصنوعی جایگزین آن می

عصب کشی دندان یا اندودنتیکس

در وقت های گذشته دندانی که به هر علت دچار خرابی و پوسیدگی می شد باید کشیده و دندان مصنوعی جایگزین آن می شد ولی با پیشرفت علم دندانپزشکی در حال حاضر با روش های عصب کشی و درمان ریشه دندان امکان ترمیم دندان خراب وجود دارد.

عصب کشی دندان (ریشه درمانی یا اندودنتیکس) یک روش درمان دندانپزشکی است که جهت درمان عفونت مرکز دندان (سیستم کانال ریشه) مورد استفاده قرار می گیرد. عفونت دهان در نتیجه باکتری هایی که در دهان زندگی کرده و به دندان حمله می کنند، ایجاد می شود. این عفونت ممکن است در نتیجه موارد زیر ایجاد گردد:

عصب کشی دندان یا اندودنتیکس

  • پوسیدگی دندان
  • ایجاد سوراخ در پرکردگی دندان
  • آسیب دیدگی دندان به خاطر وارد شدن ضربه در نتیجه شرایطی مثل زمین خوردن

عصب کشی یا روت کانال تراپی چیست؟

در زبان یونانی، “اِندو” به معنی درون و “دنت” به معنی دندان هست، بنابراین، درمان اندو دونتیک یه معنی درمان فضای داخل دندان است.

شناخت آناتومی دندان به درک درست درمان ترمیم ریشه کمک بزرگی می کند. درون دندان، زیر مینای سفید و لایه سختی که عاج دندان نامیده می شود، بافت نرم ریشه دندان قرار دارد. ریشه دندان حاوی رگ های خونی، عصب و بافت های ارتباطی است و هنگام رشد دندان، بافت سخت احاطه کننده دندان را تشکیل می دهد.

در وقت های گذشته دندانی که به هر علت دچار خرابی و پوسیدگی می شد باید کشیده و دندان مصنوعی جایگزین آن می

چه زمانی باید از عصب کشی دندان استفاده شود:

عصب کشی دندان فقط زمانی مورد نیاز است که تصویر رادیولوژی نشان دهد پالپ دندان به علت عفونت باکتریایی دچار آسیب شده است هست. در حقیقت با ایجاد عفونت، پالپ به تدریج از بین رفته و این شرایط تکثیر و گسترش زیاد باکتری ها را به همراه دارد. علائم عفونت پالپ شامل موارد زیر هستند:

  • درد در هنگام غذا خوردن یا مصرف نوشیدنی های گرم یا سرد
  • درد در هنگام جویدن غذا
  • شل شدن دندان

در صورتی که با درد دندان مواجه شدید، مهم است که در این رابطه با دندان دکتر ملاقات نمایید. به این ترتیب اگر دندان دچار عفونت شده است باشد، امکان ترمیم پالپ به خودی خود وجود نخواهد داشت.

عصب کشی دندان یا اندودنتیکس

رها کردن دندان دچار عفونت در دهان می تواند مسئله را افزایش نماید. علاوه بر این در صورتی که عفونت دندان افزایش گردد، احتمال موفقیت درمان ریشه و عصب کشی به طور مشخص کم کردن خواهد یافت.

در وقت های گذشته دندانی که به هر علت دچار خرابی و پوسیدگی می شد باید کشیده و دندان مصنوعی جایگزین آن می

مراحل عصب کشی دندان :

درمان کانال ریشه به وسیله دندان دکتر در دو یا چند جلسه درمان انجام خواهد شد.

آماده سازی: قبل از درمان ریشه دندان، دندان دکتر از تصویر های رادیولوژی جهت بررسی دندان آسیب دیده استفاده می کند. انجام این کار به دندان دکتر امکان می دهد یک تصویر واضح از اوضاع کانال ریشه در اختیار داشته و میزان آسیب وارد شده است به آن را مشخص کند. عصب کشی دندان معمولاً با استفاده از بی حسی موضعی بر روی بیمار انجام می شود.

خارج کردن پالپ:دندان دکتر از یک پوشش عایق مخصوص در نواحی اطراف دندان استفاده می کند تا به این ترتیب مطمئن شود دندان در طول درمان خشک باقی می ماند. این پوشش همچنین از بلع یا تنفس کردن مواد شیمیایی مورد استفاده به وسیله دندان دکتر جلوگیری خواهد کرد.

عصب کشی دندان یا اندودنتیکس

تمیز کردن و پر کردن کانال ریشه: پس از اینکه پالپ دندان خارج شد، دندان دکتر کانال ریشه را باز و عریض می کند تا به این ترتیب بتوان به آسانی آن را پر کرد. توجه داشته باشید کانال ریشه معمولاً بسیار باریک می باشد و به همین خاطر پر کردن آن سخت هست. به این ترتیب مورد نیاز است دندان دکتر از یک مجموعه فایل های کوچک جهت باز کردن و شکل دهی به کانال ها به نحوی که پر کردن آن ها امکان پذیر شود، استفاده نماید.

مهر و موم کردن و تثبیت دندان: در جلسه ملاقات بعدی با دندان پزشک، پرکردگی و داروهای قرار گرفته داخل دندان خارج شده است و مواد مخصوص جهت پر کردن داخل کانال ریشه قرار می گیرد. به این ترتیب، سطح دندان مهر و موم شده است و از عفونت مجدد آن جلوگیری می شود.

بهبودی و کنترل درد ناشی از عصب کشی دندان:

برای حفظ سلامت دندان عصب کشی شده است ضروریست مواظبت هایی بعد از عصب کشی انجام دهید. به این منظور مورد نیاز است بیمار از جویدن مواد غذایی سفت تا وقت تکمیل درمان خودداری کند. بعد از تکمیل درمان، دندان ترمیم شده است نباید دردناک باشد، هرچند ممکن است این دندان جهت چند روز حساس شود.

در صورتی که بعد از درمان بیمار با ناراحتی و درد مواجه شود، استفاده از مسکن های درد که نیازی به نسخه دکتر ندارند، می تواند جهت کنترل شرایط مناسب باشد. جهت مثال از این مسکن ها می تواند از پاراستامول یا ایبوپروفن نام برد. به هر حال در صورتی که با گذشت وقت درد و ورم با وجود استفاده از داروهای مسکن ادامه پیدا کرد، مورد نیاز است مجدداً با دندان دکتر در این رابطه ملاقات شود. در اکثر موارد می توان با انجام مواظبت های زیر از نیاز به عصب کشی دندان  بطور مجدد جلوگیری کرد:

  • مراقبت مناسب از بهداشت دهان
  • مصرف نکردن بیش از حد مواد غذایی حاوی شکر
  • ترک سیگار

هزینه و قیمت عصب کشی دندان:

هزینه عصب کشی دندان با وجه به اوضاع دندان و امکان درمان آن با استفاده از خدمات یک دندان دکتر عمومی یا یک متخصص درمان ریشه دندان متفاوت هست. دندان های آسیاب دارای کانال های بیشتری در مقایسه با سایر دندان ها هستند که نیاز است همه این کانال ها پر شود.به همین خاطر عصب کشی دندان های آسیاب گران تر از دندان های دیگر است.

پرسش های متدوال راجع به عصب کشی و درمان ریشه دندان:

آیا در طول درمان عصب کشی دندان دردی حس خواهید نمود؟

بسیاری از روش های ترمیم ریشه جهت رفع دندان درد ناشی از التهاب یا عفونت ریشه انجام می گیرند. با تکنیک های تازه و بی حسی موضعی اعمال شده، اغلب بیماران هیچ گونه دردی در طول انجام درمان ریشه حس نمی کنند.

چند روز اول بعد از درمان، دندانتان ممکن است حساس باشد، خصوصاً اگر قبل از درمان عصب کشی، دندان درد وجود داشته هست. این حساسیت با داروهای بدون نسخه یا با تجویز دندانپزشکتان برطرف می گردد.

به چه علت یک دندان عصب کشی شده است ممکن است نیاز به درمان مجدد داشته باشد؟

ضربه مجدد به دندان، پوسیدگی عمیق، یا لق شدن، ترک یا شکستن مواد پرکننده دندان می تواند باعث ایجاد عفونت تازه در دندان شود.

آیا همه دندان ها مناسب عصب کشی هستند؟

اغلب دندان ها قابل عصب کشی هستند. گاهاً، اگر کانال ریشه قابل دسترسی نباشد، یا ریشه دندان دچار شکستگی شدید شده است باشد، آنگاه آن دندان ها را نمی توان با عصب کشی حفظ کرد.

آیا عصب کشی دندان در زنان باردار بلا مانع است؟

به خاطر اینکه در اکثر مواقع عصب کشی به خاطر درد زیاد دندان یا عفونت کردن آن جهت بیمار مهم و مورد نیاز هست، بهتر است درمان ریشه دندان حتی در صورت بارداری فرد بلافاصله انجام شود.

آیا روش درمانی جایگزین جهت عصب کشی دندان وجود دارد؟

نگهداری و حفظ دندان های طبیعی عالی ترین گزینش شما می باشد، بنابراین عصب کشی دندان یک روش درمانی است که به گزینش شما بستگی دارد. درصورتیکه پر کردن دندان بی فایده باشد و عصب کشی نیاز باشد ، تنها جایگزین جهت عصب کشی دندان، کشیدن دندان بیمار و جایگزین کردن آن با ایمپلنت، پل (بریج)، یا دندان مصنوعی است.

هرگونه استفاده و کپی برداری با درج نام مجله پزشکی بی بی نیمز (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.

مطالب مرتبط :

آسیب دیدگی مینای دندان

لبخند لثه ای چیست؟

پر کردن دندان روش ها و انواع

مراحل ساخت ایمپلنت دندان

واژه های کلیدی: دندان مصنوعی | دندانپزشکی | دندان پزشک | دندانپزشک | استفاده | درمان ان | کانال | عفونت | صورتی | دندان | تصویر

عصب کشی دندان یا اندودنتیکس

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>