خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » بروساژ دندان و جرم گیری
 

 

بروساژ دندان و جرم گیری

یکی از مرسوم ترین روش های جهت از بین بردن زردی و کم کردن پوسیدگی دندان استفاده از بروساژ و جرم گیری دندان

بروساژ دندان و جرم گیری

یکی از مرسوم ترین روش های جهت از بین بردن زردی و کم کردن پوسیدگی دندان استفاده از بروساژ و جرم گیری دندان است که با انجام این کار سلامت دندان ها بالا و قشنگی دندان ها چند برابر می شود ،دکتر سلام در این مقاله شما را با انواع بروساژ و روش های جرم گیری دندان آشنا می نماید.جرم دندان متشکل از رسوباتی است که روی سطح دندان ها و لثه تشکیل می شود و باعث ایجاد بوی بد دهان شده، رنگ و سلامت دندان ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد مانند سیاهی دندان کودکان که می تواند به پوسیدگی دندان و بیماری های لثه منجر شود.

بروساژ دندان و جرم گیری

جرم گیری دندان چیست

جرم گیری دندان شامل برداشتن پلاک و جرم هایی است که به مرور وقت روی دندان جمع شده است اند. پلاک دندان مواد نرم و چسبنده ای هستند که روی دندان ها جمع شده است و معمولاً از باکتری ها ساخته شده است اند. این باکتری ها شیرینی را از غذاها و نوشیدنی ها تغذیه کرده و اسیدهایی تولید می کنند که به دندان ها حمله می کنند. اگر این رویه تکرار شود باعث پوسیدگی دندان ها می شود.

مزایای جرم گیری دندان

اگر دندان ها جرم گیری نشوند، پلاک ها و جرم ها روی دندان جمع می شوند و باعث جذب باکتری ها به دندان می شوند. با اطمینان از تمیز بودن دندان ها شما می توانید به اصلاح بهداشت دهان و دندان خود کمک کنید.

یکی از مرسوم ترین روش های جهت از بین بردن زردی و کم کردن پوسیدگی دندان استفاده از بروساژ و جرم گیری دندان

جرم گیری دندان با استفاده از روش های جرم گیری و پولیش حرفه ای باعث می شود که مواد شیمیایی مهم مانند کلسیم به سطح دندان رسیده و دندان های شما را تقویت کنند.

با جرم گیری و پولیش منظم دندان ها شما احساس بهتری خواهید داشت. بسیاری از مردم از تمیزی و براقی دندان های خود لذت می برند. با انجام این فرایندها اعتماد به نفس فرد زیاد کردن می یابد.

بروساژ دندان و جرم گیری

آشنایی با راه های جرم­گیری دندان:

در عمل دو ابزار مهم جهت جرم­گیری دندان وجود دارد و بعضی دندان­پزشکان ممکن است از هر دو دستگاه به شرح زیر استفاده کنند:

جرم­گیری با ابزارهای دستی:

دندان­پزشک شما در این حالت از یک جرم­گیر دندان استفاده می­کند و به این ترتیب به صورت دستی پلاک­های موجود بر روی دندان شما را از بین میبرد. در این حالت به علت اینکه دندان­پزشک توانایی مشاهده فیزیکی پلاک­ها را ندارد، مجبور است از حس لامسه خود جهت شناسایی نواحی ایجاد پلاک و رسوب بر روی دندان­ها استفاده کند.

یکی از مرسوم ترین روش های جهت از بین بردن زردی و کم کردن پوسیدگی دندان استفاده از بروساژ و جرم گیری دندان

جرم­گیری با ابزارهای التراسونیک:

ابزار جرم­گیری التراسونیک پلاک­ها را از روی دندان شما با لرزش یک سر فلزی حذف می­کند و در این روش از اسپری آب جهت شستن پلاک­ها از روی دندان و سرد نگهداشتن سر دستگاه استفاده می­شود.

بروساژ دندان و جرم گیری

خمیر دندان­های کنترل جرم:

اکثر مطالعات نشان می­دهد خمیردندان­های کنترل کننده جرم نمی­تواند جرم را از روی دندان پاک کند. این خمیردندان­ها می­تواند به جلوگیری از تشکیل جرم (سخت شدن پلاک­هایی که ممکن است علت ایجاد بیماری لثه باشند) بر روی دندان کمک کند. در عمل ماده فعالی که در خمیرداندان­های کنترل جرم استفاده می­شود معمولاً پیروفسفات است.

بروساژ (پولیشینگ) دندان:

وقتی که سطح تمام دندان ها تمیز شد و جرم های آن پاک شد، نوبت به بروساژ یا پولیشینگ دندان ها می رسد. این کار به وسیله یک ابزار دستی انجام می شود که در نوک آن یک غلتک لاستیکی نرم قرار دارد. جهت پولیشینگ دندان ها، خمیری به نام پروفیلاکسیز (که به اختصار پروفی گفته می شود) که ماده ای شبیه به خمیر دندان و حاوی ذرات ساینده بسیار ریز می باشد، مانند بستنی در داخل نوک ابزار پولیشینگ ریخته می شود و بر روی سطح دندان ها کشیده می شود تا لکه های روی آن را تمیز کند و ظاهر دندان ها را لطیف و براق نمای

مراحل کار جرم گیری و بروساژ دندان ها :

عبارات مهم : خمیر دندان – دندانپزشک

معاینه فیزیکی. در این مرحله دندانپزشک با استفاده از یک آینده کوچک، سطح و اطراف تمام دندان ها و لثه های شما را بررسی می کند تا هر گونه علائم ژنژیویت (التهاب خفیف لثه) یا سایر مسائل دندان و لثه را تشخیص دهد.

حذف پلاک و جرم. در اینجا دندانپزشک از طریق تصاویری که در آینه کوچک خود می بیند، پلاک ها و جرم موجود بر روی سطح دندان ها، اطراف خط لثه و بین دندان ها را به وسیله ابزاری به نام جرم گیر (اسکیلر) تمیز می کند. در وقت کار با این دستگاه، شما صدای شدید و گوش خراشی را می شنوید، ولی این کاملاً عادی است و جای نگرانی ندارد. در این مرحله ما پلاک ها را تمیز می کنیم تا بعداً به جرم های سخت دندان تبدیل نشوند.

تمیز کردن با خمیر دندان ساینده. بعد از آنکه جرم دندان ها و اطراف لثه به طور کامل تمیز شد، دندانپزشک دندان های شما را با یک مسواک برقی پُرقدرت مسواک می زند. این دستگاه هم صدای سایش گوش خراشی تولید می کند که ممکن است جهت شما ترسناک باشد. ولی این ابزار، وسیله بسیار خوبی جهت جرم گیری و تمیز کردن عمقی دندان ها است و هر گونه جرم یا لکه ای که از مرحله قبل باقیمانده باشد را تمیز می کند.

نخ دندان تخصصی. حتی اگر شما عادت به کشیدن نخ دندان به طور منظم نداشته باشید، از این نخ دندان حرفه ای و تخصصی نمی توانید صرف نظر کنید. در این مرحله دندانپزشک با استفاده از نخ دندان فاصله بین دندان های شما را به طور کامل تمیز کرده و هر گونه لکه یا جرم باقیمانده در این قسمت که ممکن است باعث خونریزی از لثه های شما شود را حذف می کند.

شستشو. در این مرحله شما دهان خود را به طور کامل می شویید تا جرم ها و آلودگی هایی که در دهان وجود دارد، تمیز شود. دندانپزشک معمولاً یک مایع حاوی فلوراید جهت شستشوی دهان به شما می دهد.

تیمار فلوراید. آخرین مرحله از فرایند جرم گیری و تمیز کردن دندان ها، تیمار فلوراید می باشد. در اینجا از فلوراید به عنوان یک عامل محافظ جهت دندان های شما استفاده می شود که تا چند ماه بعد به مقاومت بيشتر دندان ها در برابر پوسیدگی کمک مي کند.

آیا جرم گیری دندان آسیب زا است؟

فرایند جرم گیری بدون است درد ولی ممکن است بعضی بیماران احساس خارش یا خراشیدگی داشته باشند. اگر لثه شما زخم باشد، دندان شما پوسیدگی زیاد داشته باشد یا دندانپزشک این فرایند با ملایمت انجام ندهد ممکن است جرم گیری با درد همراه شود. به هر حال، با استفاده از ژل های بیحس کننده یا فریز کردن، ناحیه تحت درمان به صورت موضعی بیحس می شود.

جمع بندی:

بهداشت دندان و سلامتی آن از زیبای ظاهری دندان اهمیت بیشتری دارد هرچند که سفی کردت دندان و جرم گیری آن به قشنگی دندان هم اضافه می کند. در صورت تشخیص پزشک، یکی از روشهای جرم گیری دندان مانند استفاده از ابزارهای دستی یا التراسونیک را انجام دهید تا علاوه بر سفید شدن دندان ، دندان هایی سالم و قشنگ داشته باشید. بهتر است بعد از جرم گیری هم حتی روشهای پیشگیری از جرم دندان را مانند مسواک زدن، استفاده از خمیر دندان های مخصوص،نخ دندان و ترک سیگار را دنبال کنید .

 

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم امکان پذیر است.

مطالب مرتبط:

جرم گیری دندان از مراحل تا عوارض

آموزش نخ دندان کشیدن

آموزش مسواک زدن صحیح

آیا خمیردندان زغالی جهت دندان ها ضرر دارد؟

واژه های کلیدی: خمیر دندان | دندانپزشک | خمیردندان | نخ دندان | استفاده | دستگاه | باکتری | کنترل | مسواک | دندان | ابزار

بروساژ دندان و جرم گیری

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>