خانه » خبری و خواندنی » برخی کاربران اینترنت زبان فارسی را نمی‌شناسند
 

 

برخی کاربران اینترنت زبان فارسی را نمی‌شناسند

برخی کاربران اینترنت زبان فارسی را نمی شناسند و صرفاً آنچه را می‌شنوند، می‌نویسند.

برخی کاربران اینترنت زبان فارسی را نمی‌شناسند

حمیدرضا شکارسری شاعر، در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ در خصوص غلط‌های املایی که امروزه در میان مردم رواج پیدا کرده هست، گفت: غلط های املایی مرسوم میان مردم از جمله کاربرد «ها»ی غیرملفوظ به جای کسره اضافه از هدایا و عطایای فضای مجازی است! در این فضاها کار راحت تر رواج می‌یابد و آن نوع نوشتنی که ساده‌تر است و نه درست‌ترريال ترویج می‌شود. بخشی از این غلط های در واقع به تعبیری ناشی از ساده‌نویسی هست. بخش دیگری از آن به علت سیستم نوشتن نیست، بلکه به بی‌سوادی کاربران این فضا باز می گردد.

وی افزود: بعضی کاربران فضای مجازی زبان فارسی را نمی شناسند. آنچه می‌شنوند را می‌نویسند.آنجا معضل شدید می شود که بعضی از دوستان و اساتیدی که می توانند در این فضا الگو باشند، این غلط ها را در نوشته‌های خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال در املای کلمات «گذاشتن» و «گزاردن» اشتباه می کنند. اولی را با «ز» و دومی را با «ذ» می نویسند. به غلط های املایی که امروزه می بینیم، نمی توان غلط مصطلح گفت بلکه غلط های مرسوم هستند. به علت آنکه این مسائل در نامه های رسمی وجود ندارد.

این شاعر با اشاره به منظور خود از ساده نویسی بیان کرد: منظورم از راحت نویسی، راحت بودن در زمینه شیوه نگارش است نه آنچه با عنوان ساده نویسی در ادبیات می شناسیم. به هر صورت افرادی تحت عنوان ویراستار در فضاهای واقعی و در انتشار کتاب ها وجود دارند. از وظایف مهم این افراد توجه به همین غلط های املایی است. غلط های املایی مرسوم را خیلی متوجه فضاهای حقیقی نمی دانم. البته افرادی که در اینترنت از غلط های املایی مرسوم استفاده می کنند، از این فضاها به فضای زندگی وارد می شوند. چه بسا این غلط های املایی را به فضای واقعی هم تسری بدهند.

برخی کاربران اینترنت زبان فارسی را نمی‌شناسند

شکارسری تصریح کرد: خطر عمده ای را در زمینه غلط های املایی مرسوم متوجه زبان فارسی نمی دانم. به علت آنکه بزرگان ادب فارسی، شاعران، نویسندگان و پژوهشگرانی داریم که به زبان فارسی تسلط دارند. این بزرگواران در هر دوره ای هستند. این افراد به همراه سابقه ای که در ادب فارسی داریم، مانع بزرگی در برابر وارد شدن آسیب به زبان فارسی هستند.خطری که در زمینه غلط های املایی وجود دارد متوجه املایی است که مردم در فضای مجازی به کار می برند.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: کاربران فضای مجازی | فضای مجازی | اینترنت | استفاده | کاربران | فارسی | ادبیات فارسی | غلط های املایی رایج

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>