خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » دندان مصنوعی و پروتزها
 

 

دندان مصنوعی و پروتزها

یکی از مشکلاتی که در میانسالی و کهنسالی به علت عدم مواظبت بهداشت دهان و دندان ممکن است بروز کند خرابی و پوسیدگی

دندان مصنوعی و پروتزها

یکی از مشکلاتی که در میانسالی و کهنسالی به علت عدم مواظبت بهداشت دهان و دندان ممکن است بروز کند خرابی و پوسیدگی دندان است که در مواقع استفاده از دندان های مصنوعی راهکاری جهت فرایند بهتر هضم غذا و قشنگی دندان هاست.

دندان های مصنوعی جایگزین دندان های از دست رفته فرد شده است و ظاهر و عملکرد دندان های از دست رفته را دوباره به وی بر می گرداند.

دندان مصنوعی و پروتزها

تعریف از دندان مصنوعی:

دندان مصنوعی جایگزینی متحرک جهت دندان های غائب و بافت های مجاور آنها است که از رزین آکریلیک و گاهی اوقات ترکیبی از فلزات متفاوت ساخته می شود. پروتز دندان توانایی گفتار و جویدن را اصلاح می دهد و عضلات صورت را بهتر نگه می دارد. دندان مصنوعی لبخند را زیباتر و صورت را جوان تر می کند.

یکی از مشکلاتی که در میانسالی و کهنسالی به علت عدم مواظبت بهداشت دهان و دندان ممکن است بروز کند خرابی و پوسیدگی

انواع دندان مصنوعی :

۱-دندان مصنوعی کامل

دندان مصنوعی کامل از پلاستیک ساخته شده است است و جهت تطابق با بافت لثه و مجموعه ای کامل از پلاستیک یا پورسیلین رنگ شده است هست. دندان های مصنوعی سنتی در دهان به لثه محکم چسبانده می شد. همچنین این دندان ها می تواند با ایمپلنت های دندانی به کمک عمل جراحی در دهان قرار گرفته و به استخوان فک ها متصل شود. این روش درمانی بسیار گران تر از روش سنتی قرار دادن دندان مصنوعی در دهان است.

۲-دندان های مصنوعی جزئی

دندان های مصنوعی جزئی ممکن است از پلاستیک ساخته شده است باشد یا به شکل قابی از فلز باشد که تعدادی دندان در آن قرار گرفته هست. این دندان ها با استفاده از قلاب در دهان قرار می گیرد و به دقت در کنار دندان های طبیعی موجود در دهان قرار می گیرند. دندان های مصنوعی جزئی که در قاب فلزی قرار داده شده است اند با توجه به استحکام و سختی آنها، روشی سنتی محسوب می شود. دندان های مصنوعی جزئی که جنس آنها از پلاستیک است معمولاً در موارد اورژانسی و به طور موقتی به عنوان جایگزین دندان های از دست رفته به کار برده می شوند تا لثه و استخوان های فک قبل از به کارگیری دندان های مصنوعی مهم التیام یابند. امروزه، مواد متنوعی نظیر وال پلاست ساخته شده است که در شرایط خاص بسیار پر دوام و انعطاف پذی هستند.

دندان مصنوعی و پروتزها

روش ساخت دندان مصنوعی:

روند ساخت دندان مصنوعی سه تا شش هفته طول می کشد و در چند جلسه انجام می شود. پروستودنتیست، دندانپزشک متخصص در زمینه ترمیم و جایگزینی دندان، عالی ترین نوع دندان مصنوعی را تعیین می کند. مراحل معمول تهیه دندان مصنوعی به شرح زیر است:

یکی از مشکلاتی که در میانسالی و کهنسالی به علت عدم مواظبت بهداشت دهان و دندان ممکن است بروز کند خرابی و پوسیدگی

  • چند قالب از فک گرفته می شود و اندازه گیری های مورد نیاز از چگونگی ارتباط فک ها با هم و فضای بین آنها انجام می شود.
  • مدل گچی، مومی و یا الگوهای پلاستیکی به دقت تهیه می شود. بیمار این مدل را چند بار امتحان می کند، اندازه، رنگ و شکل دندان مصنوعی پیش از قالب گیری و تراش نهایی بررسی می شود.
  • دندان مصنوعی نهایی قالب گیری و تهیه می شود.
  • دستکاری در صورت لزوم انجام می شود.

ممکن است بیان بعضی واژه ها بعد از قرار دادن دندان مصنوعی در دهان سخت شود، در چنین شرایطی تلاش کنید واژگان سخت را بلند تلفظ کنید. با تمرین کردن و به مرور وقت به صحبت کردن با دندان مصنوعی عادت می کنید.

اگر دندان مصنوعی هنگام حرف زدن صدا می دهد، با دندانپزشک تماس بگیرید. احتمال دارد دندان مصنوعی گاهی هنگام خندیدن، سرفه کردن یا لبخند زدن دربیاید. دندان مصنوعی را با فشار ملایم رو به پایین و قورت دادن آب دهان جابجا کنید. در صورت رفع نشدن مسائل با دندانپزشک پروستودنتیست تماس بگیرید.

دندان مصنوعی و پروتزها

روش استفاده از چسب دندان مصنوعی:

هنگام استفاده از چسب دندان مصنوعی به نکات زیر توجه کنید:

  • با استفاده از حداقل چسب بیشترین تاثیر را ایجاد کنید. کمترین مقداری را که فکر می کنید کافی است به کار ببرید و به تدریج چسب بیشتری بزنید تا کاملاً احساس راحتی کنید.
  • چسب را به طور یکنواخت روی بافت تحمل کننده سطح دندان مصنوعی پخش کنید.
  • چسب را فقط در صورت لزوم استفاده یا تجدید کنید.
  • دندان مصنوعی را همواره پیش از زدن چسب کاملاً تمیز کنید.
  • به خاطر داشته باشید که استفاده از چسب عالی ترین نتیجه را روی دندان مصنوعی با گیر اولیه خوب به دست می دهد

دندان های مصنوعی چه مدت کار می کند؟

اگر از دندان های مصنوعی به خوبی مواظبت شود حداقل تا ۵ سال دوام می آورد. بعد از این مدت استخوان ها جمع شده است و دندان های مصنوعی در دهان لق می شوند. این مدت وقت در افراد تفاوت می کند ولی می توان با مراجعه منظم به دندانپزشک از محکم بودن این دندان های مصنوعی در دهان اطمینان حاصل کرد. اگر دندان های مصنوعی در دهان محکم نباشد باعث می شود که فرایند جمع شدن استخوان ها سریع تر اتفاق بیفتد. جهت زیاد کردن طول عمر دندان های مصنوعی و تثبیت سطح داخلی آنها در بافت های دهانی، معمولاً دندانپزشک از لاینر دندان مصنوعی استفاده می کند.

آیا دندان مصنوعی در تمام مدت روز استفاده می شود؟

معمولاً دندان های مصنوعی در طول روز مورد استفاده قرار می گیرند و در شب از دهان خارج می شوند تا بافت های دهانی کمی استراحت کنند. در روزهای اولیه استفاده از دندان مصنوعی بهتر است که دندان های مصنوعی شب و روز در دهان باقی بماند تا محل هایی که نیاز به ترمیم و تنظیم دارد مشخص شود

آیا من باید از چسب دندان استفاده کنم؟

از چسب دندان جهت پسباندن دندان های مصنوعی استفاده می شود و نوعی چسب است که در بافت های دهان به جای استفاده از مکش یا قلاب مورد استفاده قرار می گیرد. در بعضی موارد به چسب دندان، کرم دندان هم گفته می شود. مقدار کمی چسب دندان می تواند جهت جایگذاری دندان مصنوعی و اصلاح ثبات و پایداری آن مورد استفاده قرار گیرد و باید حتماً محل استفاده از چسب تمیز شده است باشد. این چسب نباید به عنوان جبران کننده لقی دندان مصنوعی یا به عنوان جایگزین چک آپ های مرتب دندانپزشک مورد استفاده قرار گیرد.

هزینه دندان مصنوعی چقدر است؟

قیمت دندان مصنوعی به شدت به مواد مورد استفاده در آن بستگی دارد. ممکن است یک نفر انتظار داشته باشد که چندین میلیون تومان جهت ساخت یک مجموعه دندان مصنوعی بپردازد که زیاد بیمه های دندانپزشکی آن را پوشش می دهند. زیاد شرکت های بیمه همه یا بخشی از هزینه های دندان مصنوعی را پوشش داده و آن را مقرون به صرفه می کنند. مبلغ دقیق پرداختی به وسیله شرکت های بیمه گر در وقت عقد قرارداد با آنها مشخص می شود.

هرگونه استفاده و کپی برداری با درج نام مجله پزشکی بی بی نیمز (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.

مطالب مرتبط :

اگر دندان مصنوعی دارید بخوانید

دندان مصنوعی و پیشگیری از سوء تغذیه

روش های استفاده از دندان مصنوعی

شرایط مهم استفاده از دندان مصنوعی

واژه های کلیدی: دندان مصنوعی | دندان مصنوعی | دندانپزشکی | دندانپزشک | پلاستیک | استفاده | استخوان | دندان ها | پلاستیک | دندان | مجموعه

دندان مصنوعی و پروتزها

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>