خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » پر کردن دندان روش ها و انواع
 

 

پر کردن دندان روش ها و انواع

اگر هنگام غذاخوردن هنگام درد در ناحیه دهان می کنید یا هنگام نوشیدن مایعات گرم و سرد دندان شما تیر می کشد احتمالا

پر کردن دندان روش ها و انواع

اگر هنگام غذاخوردن هنگام درد در ناحیه دهان می کنید یا هنگام نوشیدن مایعات گرم و سرد دندان شما تیر می کشد احتمالا دچار پوسیدگی دندان شده است اید ، روش های مختلفی جهت پر کردن دندان وجود دارد که در این مقاله بی بی نیمز شما را با انواع روش های پر کردن دندان و نحوه آن آشنا می کند.از مواد مختلفی جهت پر کردن دندان همچون کامپوزیت، پرسلن، آمالگام و … استفاده می شود که دندانپزشک مناسب ترین ماده را با توجه به نیازها و ضرورت های پزشکی و تخصصی موجود تعیین می کند.

پر کردن دندان روش ها و انواع

پر کردن دندان چیست؟

پر کردن و ترمیم دندان درمانی است که جهت ترمیم پوسیدگی و بازیابی شکل و عملکرد معمول دندان آسیب دیده انجام می شود. حفره ناشی از پوسیدگی و ساییدگی دندان با مواد مخصوص پر کردن دندان پر می شود تا دندان حفظ شود، از زیاد شدن پوسیدگی یا جدی شدن مسئله جلوگیری شود و دندان عملکرد طبیعی خود را بازیابد.

اهمیت پر کردن دندان:

هدف از درمان پر کردن دندان این است که بافت پوسیده برداشته شود و حفره ایجاد شده است با مواد مخصوص پر شود تا دندان ظاهری طبیعی و عملکردی مناسب داشته باشد. درمان پر کردن جهت ترمیم دندان هایی انجام می شود که آسیب چندانی ندیده اند و دندانپزشک مطمئن است که مواد مخصوص استحکام مورد نیاز دندان را به دست می دهد. تمام دندان ها، چه عقب چه جلو، و تمام سطوح قابل پر کردن هستند. حتی پوسیدگی دندان جلو را می توان با مواد همرنگ دندان ترمیم کرد.

اگر هنگام غذاخوردن هنگام درد در ناحیه دهان می کنید یا هنگام نوشیدن مایعات گرم و سرد دندان شما تیر می کشد احتمالا

آشنایی با انواع مواد متفاوت پر کردن دندان :

عبارات مهم : هزینه پر کردن دندان – دندانپزشکی

۱-آمالگام: آمالگام احتمالاً قدیمی ترین ماده ای است که جهت پر کردن دندان به کار برده می شود و به علت رنگ نقره ای به سادگی قابل تشخیص هست. آمالگام ترکیبی از چند فلز، از قبیل نقره، جیوه و قلع هست. از آنجایی که جیوه موجود در آمالگام سمی دانسته می شود، این ماده اندک اندک در درمان به کار برده نمی شود.

۲-کامپوزیت : کامپوزیت ظاهری شبیه به دندان طبیعی ایجاد می کند و در صورت استفاده از آن مورد نیاز نیست بخش سالم دندان جهت چسباندن آن تراشیده شود. کامپوزیت علی رغم فلز دچار خوردگی یا عوض کردن رنگ نمی شود. چسباندن این ماده به دندان آن را مقاوم تر می کند و انتخابی مناسب جهت ترمیم پوسیدگی های کوچک به شمار می آید.

۳-سرامیک : سرامیک یا چینی (پرسلن) ماده ای است که علی رغم آمالگام یا کامپوزیت به دندان چسبانده نمی شود. این ماده در لابراتوار دندانپزشکی به گونه ای تهیه می شود که به خوبی پوسیدگی را پوشش دهد. از آنجایی که این ماده ظاهری شبیه به دندان طبیعی را ایجاد می کند، پرکردگی قابل تشخیص نخواهد بود.

۴-گلاس آینومر: گلاس آینومر ماده ای همرنگ دندان است که به آسانی به بافت دندان می چسبد. گلاس آینومر به آهستگی و به مرور جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان در زیر و اطراف پر کردگی فلوراید آزاد می کند. از آنجایی که به خوبی می توان گلاس آینومر را همرنگ دندان تهیه کرد، این ماده ظاهری طبیعی به دست می دهد.

پر کردن دندان روش ها و انواع

۵-طلا : همان طور که می توانید حدس بزنید، طلا گران ترین ماده جهت پر کردن دندان است و تنها زمانی به کار برده می شود که استحکام بسیار بالا مد نظر باشد. ترمیم طلایی مشابه ترمیم سرامیکی در لابراتوار آماده می شود و به افرادی پیشنهاد می شود که می خواهند پرکردگی مقاوم در برابر عوض کردن رنگ و خوردگی داشته باشند. طلا اجازه نمی دهد آب دهان، باکتری و ذرات غذا طلا در سوراخ ناشی از پوسیدگی نفوذ کنند.

مراحل درمانی پر کردن دندان:

پر کردن دندان درمانی سریع و راحت است که طی ۵ مرحله زیر انجام می شود:

اگر هنگام غذاخوردن هنگام درد در ناحیه دهان می کنید یا هنگام نوشیدن مایعات گرم و سرد دندان شما تیر می کشد احتمالا

 1. دندانپزشک ناحیه اطراف دندان را با تزریق آمپول بی حس می کند تا بیمار کمترین دردی حین درمان حس نکند.
 2. دندانپزشک پوسیدگی را با دریل برمی دارد و سپس دندان را تراش می دهد تا آماده پر کردن شود.
 3. دندانپزشک ژل اسیدی به دندان می زند (اچینگ) تا مواد به خوبی به دندان بچسبد.
 4. گاهی با توجه به نوع پرکردگی لایه رزین روی دندان زده می شود و با تابش نور سفت می شود.
 5. در نهایت دندانپزشک دندان را پولیش می کند.

با این درمان راحت دندان ترمیم می شود و بیمار می تواند از دندان نیرومند تازه استفاده کند.

مدت زمان درمان پر کردن دندان:

پر کردن هر دندان از شروع تا آخر تقریباً ۱۵ دقیقه طول می کشد. مدت وقت پر کردن دندان بستگی به این دارد که بی حس شدن دندان چقدر طول می کشد.

پر کردن دندان روش ها و انواع

ماندگاری پر کردن دندان:

اگر چه بعضی پرکردگی ها سال ها روی دندان باقی می ماند، با این حال میانگین عمر آمالگام حدود ۱۲ سال هست. پرکردگی کامپوزیتی چندان بادوام نیست.

پیشگیری از پر کردن دندان:

اگر نکات زير را رعايت کنيد به نحو مؤثری خطر ايجاد پوسيدگی را در دندان های خود کم کردن می دهيد:

 • دو بار در روز با خميردندان فلورايددار، دندان هايتان را مسواک بزنيد.
 • يک بار در روز دندان هايتان را نخ بکشيد.
 • از رژيم غذایی متعادل پيروی کنيد.
 • به طور منظم به دندانپزشکی مراجعه کنید.

مراقبت از دندان بعد از پر کردن :

دندان بعد از از بین رفتن اثر بی حسی قدری سوزن سوزن می شود. تا ۲۴ ساعت پس از پر کردن دندان از جویدن غذاهای سفت یا جویدن مستقیم با دندان پر کرده خودداری کنید. تلاش کنید غذا را با سمت دیگر بجوید. اگر دندان های هر دو سمت را پر کرده اید، غذاهای نرم و مایعات میل کنید.

دندان ها را دو بار در روز با خمیردندان فلوراید مسواک بزنید و بین دندان ها را یک بار در روز با نخ یا مسواک بین دندان تمیز کنید.

هزینه پر کردن دندان:

هزینه پر کردن دندان به عامل های متعددی بستگی دارد که بعضی از آنها عبارت اند از:

 • نوع پرکردگی دندان، جهت مثال پر کردن دندان با کامپوزیت معمولاً گران تر از آمالگام هست، چون پر کردن دندان با مواد همرنگ به مهارت بیشتر، مواد گران تر و تجهیزات جدیدتر نیاز دارد.
 • دندانپزشک معالج
 • موقعیت کلینیک

تعداد سطوحی که نیاز به پر کردن دارد. جهت مثال ممکن است یک دندان فقط یک سطح از آن پوسیده یا آسیب دیده باشد، ولی در دندان دیگر یکی از سطوح یا تمام آن ها پوسیده یا آسیب دیده باشد.

هرگونه استفاده و کپی برداری با درج نام مجله پزشکی دکتر سلام (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.

مطالب مرتبط :

آسیب دیدگی مینای دندان

لبخند لثه ای چیست؟

بعد از ترمیم (پرکردن) دندان چه مراقبتهایی باید انجام دهیم

تاثیر خمیردندان و دهانشویه بر سفیدی دندان

واژه های کلیدی: هزینه پر کردن دندان | دندانپزشکی | دندانپزشک | خمیردندان | خميردندان | استفاده | کامپوزیت | طبیعی | دندان | انواع | درمانی

پر کردن دندان روش ها و انواع

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>