خانه » خبری و خواندنی » هیچ کس مثل تو نمی‌شود، استاد ، پای صحبت شاگردان حمید سمندریان
 

 

هیچ کس مثل تو نمی‌شود، استاد ، پای صحبت شاگردان حمید سمندریان

حمید سمندریان یکی از کارگردانان شاخص در تاریخ تئاتر ایران، تأثیری بی‌اندازه و قابل توجه بر شاگردانش گذاشت.

هیچ کس مثل تو نمی‌شود، استاد ، پای صحبت شاگردان حمید سمندریان

به گزارش حوزه تئاتر گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ پدر تئاتر ایران، حمید سمندریان متولد ۹ اردیبهشت ماه سال ۱۳۱۰ بود. کار تئاتر را از دبیرستان شروع کرد و در کلاس‌های تئاتر و هنرپیشگی حسین خیرخواه و نصرت کریمی شرکت کرد که زیر نظر عبدالحسین نوشین اداره می‌شد.

حمید سمندریان با همکاری مهدی نامدار دانشکدهٔ تئاتر دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران را بنیان گذاشت و در سال ۱۳۴۸ تدریس در دانشکدهٔ هنرهای قشنگ را شروع کرد.

سمندریان بعضی از مهم‌ترین متون نمایشی از نویسندگان شاخص ادبیات نمایشی غرب همانند فردریش دورنمات، برتولت برشت، آنتون چخوف، اوژن یونسکو، آرتور میلر، ماکس فریش، ژان آنوی، تنسی ویلیامز، ژان پل سارتر و هنریک ایبسن را ترجمه و سپس کارگردانی کرد و از این منظر باید او را یکی از کارگردانان شاخص تئاتر در تاریخ تئاتر کشور عزیزمان ایران به شمار آورد که سهمی جدی در آشنایی مردم و علاقه‌مندان تئاتر و نمایش با متون و آثار کلاسیک و برجستهٔ تاریخ تئاتر دنیا داشت.

هیچ کس مثل تو نمی‌شود، استاد ، پای صحبت شاگردان حمید سمندریان

حمید سمندریان جدا از آموزش تئاتر، شیوه خاصی در کارگردانی داشت که بسیاری از کارگردانان بعد از وی تحت تأثیر شیوه کارگردانی او قرار گرفتند. او معتقد بود؛ بازی در تئاتر باید باورپذیر باشد و به همین علت در کارهای او بازی‌های درشت و اغراق‌آمیز دیده نمی‌شد و بازی‌ها روان بود. ولی شاید یکی از بزرگ‌ترین کارهای سمندریان در تئاتر ایران، تأثیر بر نمایش‌نامه‌نویسان کشور عزیزمان ایران از راه ترجمه و معرفی نمایش‌نامه‌نویسان متفاوت و مطرح دنیا بود.

این بزرگ مرد عرصه تئاتر، تأثیری بی‌اندازه و قابل توجه بر شاگردانش گذاشت که با وجود چندین سال که از فوت او می‌گذرد، همه جا حرف از آموزش‌ها و نکات این مرد بی‌همتای عرصه تئاتر است.

گفتنی هست؛ در تاریخ شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۸ با همت معاونت اجتماعی شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران و با حضور محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، تماشاخانهٔ شمارهٔ دو ایرانشهر در خانهٔ صورت های معروف کشور عزیزمان ایران به پاس یک عمر حضور هنری حمید سمندریان به نام این چهرهٔ نامدار عرصهٔ هنر کشور عزیزمان ایران نامگذاری شد و در ۸ اسفند ۱۳۹۵ مجسمه حمید سمندریان با حضور اهالی تئاتر و مسئول مرکز هنرهای نمایشی، مهدی شفیعی در تماشاخانه ایرانشهر رونمایی شد.

حمید سمندریان یکی از کارگردانان شاخص در تاریخ تئاتر ایران، تأثیری بی‌اندازه و قابل توجه بر شاگردانش گذاشت.

حمید سمندریان از نظر اهالی تئاتر

به همین منظور، تعدادی از صورت های معروف عرصه تئاتر، دیدگاه‌های خود را اطراف این هنرمند به نام بیان کرده‌اند که در ادامه می‌خوانیم:

کوروش تهامی خبر این روز مهم خود را به علاقه‌مندان حمید سمندریان این گونه تصریح کرد: من از شاگردان استاد سمندریان بودم و در کلاس‌هایش حضور داشتم. از مردم می‌خواهم راه او را ادامه بدهند و از راهنمایی‌هایشان استفاده کنند چه شاگردانش چه اهالی دیگر! حتی اگر اطلاعات کافی ندارند، اطراف این مرد بزرگ مطالعه کنند. من امیدوارم روح این استاد بزرگ و همسرشان هما دِه قرین رحمت و نعمات الهی باشد.

شهرام گیل‌آبادی، کارگردان تئاتر، خبر خود را به مناسبت درگذشت حمید سمندریان، اینگونه بیان کرد: حمید سمندریان در ذهن من، سه جمله از خود باقی گذاشت که هر لحظه در ذهن من می‌ماند، او می‌گفت:

«فرق کار خوب و بد در این است که؛ هنگامی مخاطب کار خوب را می‌بیند، بعد از بیرون آمدن از سالن، آن را رها نمی‌کند ولی اگر کار بد باشد، مخاطب بعد از تماشا آن را رها می‌کند.»

«فرق کار خوب و بد در شرح حال است و پرداختن به جزئیات، یک اثر را برجسته می‌کند.»

«فرق کار خوب و بد این است که؛ تماشاگر متوجه عوض کردن و گذر وقت در کار خوب نمی شود.»

هیچ کس مثل تو نمی‌شود، استاد ، پای صحبت شاگردان حمید سمندریان

این سه جمله بسیار مرا در زندگی و رسیدن به موفقیت کمک کرد. حمید سمندریان، حق بسیار بزرگی بر گردن تئاتر معاصر کشور عزیزمان ایران دارد. امیدوارم حرکتی را که او، آغازگر آن بوده هست، شاگردانش ادامه بدهند.

مسعود دلخواه، کارگردان تئاتر اطراف سالروز درگذشت بزرگ مرد عرصه بازیگری خاطرنشان کرد: حمید سمندریان، معلم بود و بسیار شاگرد تربیت کرد.

او می‌گفت: «نباید هر کسی بتواند کارگردان بشود و کارگردانی کند چراکه؛ کارگردانی تئاتر یک تخصص است و یک سری شاخصه می‌خواهد.»

در شرایط حال حاضر تئاتر ما، هر کس که یک مقدار پول دارد، سالن اجاره می‌کند و کار بر صحنه می‌برد. تعداد کارگردانان ما بسیار زیاد شده است است ولی بسیاری از آن‌ها حرفه‌ای نیستند.

حمید سمندریان یکی از کارگردانان شاخص در تاریخ تئاتر ایران، تأثیری بی‌اندازه و قابل توجه بر شاگردانش گذاشت.

کودک درون حمید سمندریان همواره زنده و پرانرژی بود و این انرژی هر لحظه به یادماندنی و تاثیرگذار بود.

محمد طایفه اطراف خبر روز درگذشت حمید سمندریان گفت: من نخستین بار که وارد عرصه تئاتر شدم و به تماشای نمایشی در تئاترشهر رفتم، در سالن مهم با مردی روبرو شدم که هیچ شناختی از او نداشتم ولی در ذهنم می‌گفتم که او باید حتما یک آموزگار تئاتر باشد و قطعا هم بود. هنگامی پیش او رفتم تا از او راهنمایی بگیرم، مرا راهنمایی کرد و آن روز، نخستین و آخرین دیدار من با حمید سمندریان بود. امیدوارم که راه این مرد بزرگ را شاگردانش طی کنند.

انتهای پیام/

هیچ کس مثل تو نمی‌شود، استاد ، پای صحبت شاگردان حمید سمندریان

واژه های کلیدی: راهنمایی | کارگردانی | کارگردان | نمایش | تئاتر | ایران | کارگردان تئاتر | شاگردان استاد سمندریان

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>