خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » دفاع زنگنه از قرارداد توتال و تصویر العمل لاریجانی در مجلس
 

 

دفاع زنگنه از قرارداد توتال و تصویر العمل لاریجانی در مجلس

وزیر نفت با تشریح چگونگی انعقاد قرارداد توسعه فراساحل فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: این قرارداد جهت ما امنیت‌زا است و اگر به هر دلیلی در حین اجرا

دفاع زنگنه از قرارداد توتال و تصویر العمل لاریجانی در مجلس

وزیر نفت با تشریح چگونگی انعقاد قرارداد توسعه فراساحل فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: این قرارداد جهت ما امنیت زا است و اگر به هر دلیلی در حین اجرا پیمانکار کار را متوقف یا رها کند هیچ پرداخت و یا خسارتی داده نمی شود.

قرارداد توتال امنیت زا است/ هیچ محدودیتی جهت استفاده از ظرفیت های داخلی وجود ندارد

بیژن زنگنه در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس با توضیح شرایط و شاخصه های قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با توتال، گفت: مجموعه تعهداتی که دولت با مصوبه شورای اقتصاد دارد، ۱۲ میلیارد و ۹ میلیون دلار است و این که گفته می شود دولت رفته قراردادی بسته که در طول ۲۰ سال،۵۰ درصد تولید میدان را به شرکت خارجی می دهد، حرف نادرستی است.

عبارات مهم : سرمایه گذاری – قانون اساسی
زنگنه خاطرنشان کرد:

در این نوع قرارداد هیچ گونه محدودیتی جهت استفاده از ظرفیت های داخلی و ارجاع کار جهت شرکت های داخلی نداریم.

دفاع زنگنه از قرارداد توتال و تصویر العمل لاریجانی در مجلس

۸ بهمن ۱۳۹۴  بین توتال فرانسه و شرکت ملی نفت ایران  یادداشت تفاهمی راجع به فاز ۱۱ پارس جنوبی امضا شد و قرار داد رازداری و محرمانگی را با شرکت توتال امضا کردیم تا اطلاعات میدان را در اختیارشان قرار دهیم.

هدف از اجرای قرارداد این است که دو میلیارد فوت مکعب معادل ۵۶ میلیون متر مکعب گاز طبیعی در روز  از فاز ۱۱ پارس جنوبی محصول تولید شود.

با اجرای این طرح در طول ۲۰ سال، ۳۳۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی ترش، ۲۹۰ میلیون بشکه میعانات گازی، ۱۴ میلیون تن گاز مایع، ۱۲ میلیون تن اتان، دو میلیون تن گوگرد و ۳۱۵ میلیارد متر مکعب گاز سبک شیرین تولید می شود.

قانون حاکم بر این قرارداد، قانون کشور عزیزمان ایران است و نحوه دادرسی آن مشخص شده است هست.

اگر در حین اجرای قرارداد به هر دلیلی فعالیت های پیمانکار متوقف شد، هیچ پرداختی صورت نمی گیرد و پرداخت خسارتی در کار نخواهد بود تا دوباره تولید فعال شود .

در مورد فسخ قرارداد آینده نگری ما دقیق و با عدد و رقم بوده هست؛ لذا اگر اینها در وقت مشخص شده است سرمایه گذاری مورد نیاز را انجام ندهند شرکت می تواند قرارداد را لغو کند و هیچ پرداختی نخواهد داشت.

 

لاریجانی: هیاتی متشکل از قوه قضائیه و مجلس بر قرارداد توتال نظارت می کند

 علی لاریجانی بعد از ارائه گزارش وزیر نفت راجع به قرارداد توتال و بیانات نمایندگان در این زمینه گفت: از نمایندگان و آقای وزیر به خاطر توضیحات مفیدشان تقدیر می کنیم و من فکر می کنم ابعاد مختلف  این عنوان روشن شد.

وی افزود: همچنین هیات نظارتی هم وجود دارد که هم از قوه قضائیه و هم دو نفر از روسای کمیسیون های مجلس (یعنی مدیر کمیسیون انرژی و مدیر کمیسیون برنامه و بودجه) عضو این هیات هستند که بر این قرارداد نظارت خواهند داشت.

 

وزیر نفت با تشریح چگونگی انعقاد قرارداد توسعه فراساحل فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: این قرارداد جهت ما امنیت‌زا است و اگر به هر دلیلی در حین اجرا

 پاسخ زنگنه به انتقادات بعضی نمایندگان/صریحا بگویید با سرمایه گذاری خارجی مخالفیم

وزیر نفت در جلسه علنی مجلس:
آقای شهریاری گفتند که ای پی سی خلاف قانون اساسی هست. نظر ایشان این است که این نوع قراردادها خلاف قانون هست، من به نظر ایشان احترام می گذارم ولی من به نظر ایشان عمل نمی کنم بلکه قانون و مقرراتی را در دست دارم که به من اجازه می دهد قرارداد ببندم.
می گویند به جای توتال با یک شرکت خوشنام قرارداد ببندید شما غیر ار قرارگاه و داخلی ها دو شرکت خوشنام را نام ببرید؛ اگر با انگلیسی قرارداد ببندیم می گویند روباه پیر هست؛

خیلی ها می گویند با سرمایه گذاری خارجی موافقیم و لکن … این صحبت های اینها ما را کشته هست. اگر مخالفید صریحا بگویید با سرمایه گذاری خارجی مخالفیم و به من بگویید حق نداری قرارداد ببندی، ولی مگر با چند شرکت می شود قرارداد درجه یک بست؟
می گویند توتال رشوه گرفته هست. من بارها گفته ام اگر اسنادی وجود دارد آن را به قوه قضائیه بدهید تا محکوم و ممنوع المعامله اش کند. من نمی توانم بدون حکم قضایی با یک عده قرارداد امضا نکنم.

می گویند توتال گفته در شرایط تحریم گفته اند می رویم. اگر تحریم شورای امنیت شرکت ملل اتفاق بیفتد مگر اینها می توانند بمانند؟ مگر سایرین ماندند؟ ولی حضور اینها و تعدد حضورشان موجب می شود تحریمه هرگز اتفاق نیفتد لیکن خودشان ضرر می کنند اینها به خاطر خدا با ما ارتباط برقرار نمی کنند؛

 

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

 

واژه های کلیدی: سرمایه گذاری | قانون اساسی | علی لاریجانی | قوه قضائیه | لاریجانی | قرارداد | قانون | خارجی | امنیت | میلیون

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>