خانه » خبری و خواندنی » نگاه تاریخی «پایان محدوده قانونی شهر» به مهاجران ایرانی اردوگاه ازنا
 

 

نگاه تاریخی «پایان محدوده قانونی شهر» به مهاجران ایرانی اردوگاه ازنا

مستند «پایان محدوده قانونی شهر» به مسائل ساکنان اردوگاه ازنا در عراق می‌پردازد.

نگاه تاریخی «پایان محدوده قانونی شهر» به مهاجران ایرانی اردوگاه ازنا

به گزارش خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ صبحگاه امروز مورخ ۲۱ تیر ماه، در نشست خبری مستند «پایان محدوده قانونی شهر» تولیدی شبکه افق، با حضور بلال الفت تهیه‌کننده و کارگردان، علی الفت کارگردان، یاسر قزوینی محقق پژوهشگر تاریخ رسانه و همچنین اهالی رسانه، از این مستند رونمایی شد.

گفتنی هست؛ مستند «پایان محدوده قانونی شهر»، در واقع به زندگی افرادی اشاره می‌کند که از دوران صفوی، رضا شاه و یا از سر علاقه به اهل بیت (ع) به عراق مهاجرت کردند و در دهه‌های ۵۰، ۶۰ و یا جنگ تحمیلی به کشور عزیزمان ایران بازگردانده شدند و این مستند به مسائل ساکنان اردوگاه ازنا می‌پردازد.

بلال الفت کارگردان و تهیه‌کننده این مستند، در خصوص «پایان محدوده قانونی شهر» بیان کرد: جدای از مستندی که ساخته شده است هست، بازتاب ظلمی که شامل حال افراد حاضر در این اردوگاه شده است هست، جهت ما ارجحیت دارد.

نگاه تاریخی «پایان محدوده قانونی شهر» به مهاجران ایرانی اردوگاه ازنا

یاسر قزوینی محقق و پژوهشگر تاریخ رسانه، ضمن تبریک به کارگردان و تهیه‌کننده این مستند تلویزیونی، راجع به نگاه تاریخی به مستند «پایان محدوده قانونی شهر»، اظهار داشت: این مستند به نوعی نوشدارو بعد از فوت سهراب است و امروزه چنین مسئله بزرگی به دست وقت سپرده شده است است و این فیلم در واقع یکی از ابعاد این قضیه را به نمایش درآورده است.

وی در ادامه عنوان کرد: در دهه‌های گذشته ایرانیان از عراق اخراج شدند و اساساً از نگاه تاریخی، ساکنان عراق اکثریت ایرانی هستند و مردمان شهری مانند کربلا پیش از آنکه به مدرسه‌هایشان بروند، عربی نمی‌دانستند.

قزوینی افزود: در آن برهه زمانی، حاکمیت عراق تمام تلاش خود را می‌کرد تا این افراد زندگی گروهی نداشته باشند و جذب جامعه نشوند. دهه ۶۰ مقطع عجیبی است که تا به امروز هیچ کس حاضر نیست راجع به آنها صحبت کند. حوادث این مقطع شوکی به آنها وارد کرده است که حتی خانواده‌هایشان هم در این باره صحبت نمی‌کنند.

بلال الفت کارگردان مستند «پایان محدوده قانونی شهر»، در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص شکل‌گیری و پرداخت به عنوان معاودین شهر ازنا ابراز داشت: هر بار که مستندی را شروع کردم، سوژه‌ها خودشان به سمت من آمدند و در این بخش هم طبق صحبت‌هایی که با معاودین داشتم به داستان زندگی رضا که خود یکی از معاودین است و در اردوگاه زندگی می‌کنند، رسیدم.

مستند «پایان محدوده قانونی شهر» به مسائل ساکنان اردوگاه ازنا در عراق می‌پردازد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر گرفتن شناسنامه جهت اتباع تصویب شده است هست، بیان کرد: تصویربرداری و تولید مستند «پایان محدوده قانونی شهر»، یک سال طول کشید و به تازگی جهت پخش‌ تلویزیون آماده شده است است.

قزوینی: سندی تاریخی جهت هویت گمشده خانواده‌های اردوگاه ازنا

قزوینی با اشاره به گذشته تاریخی نمایش داده شده است در این اثر، گفت: این مستند خود یک سند تاریخی است که در خصوص ساکنان این اردوگاه و معاودین مطرح شده است است.

وی ادامه داد: مستند «پایان محدوده قانونی شهر»، گام اولی است که راجع به آدم‌هایی بحث می‌شود که شناسنامه برایشان صادر می‌شود ولی به علت این بی‌هویتی هیچ کجا به آنها شغل و … نمی‌دهند.

الفت: هویتی گمشده از اردوگاهی بین‌المللی

بلال الفت در آخر خاطرنشان کرد: ما پیش از آنکه بخواهیم راجع به قوانین جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران صحبت کنیم، به ظلم‌هایی اشاره کرده‌ایم که از جانب حکومت صدام حسین بوده هست. در واقع محل اقامت افراد این اردوگاه، یک کمپ بین‌المللی است که در حال حاضر ۲۰ نفر در آنجا زندگی می‌کنند و به علت اینکه این ۲۰ نفر، شناسنامه ندارند، اجازه‌ای مبنی بر ورود و خروج نیز نخواهند داشت. چه بسا که خیلی‌ از این افراد هویت عراقی گرفته‌اند و فقط‌ ۲۰ نفر در حال حاضر در آنجا زندگی می‌کنند.

نگاه تاریخی «پایان محدوده قانونی شهر» به مهاجران ایرانی اردوگاه ازنا

انتهای پیام/

مستند «پایان محدوده قانونی شهر» از شبکه افق رونمایی شد

واژه های کلیدی: گذشته ایران | اهالی رسانه | شناسنامه | اردوگاه | کارگردان | قانونی | ایرانی | پایان | مستند | زندگی | ایران

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>