خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » بریج اف آر سی (FRC) چیست؟
 

 

بریج اف آر سی (FRC) چیست؟

بریج اف آر سی (FRC) کامپوزیت های تقویت شده است ای هستند که از آنها جهت ساخت بریج دندان یا همان پروتز دندانی ثابت استفاده

بریج اف آر سی (FRC) چیست؟

بریج اف آر سی (FRC) کامپوزیت های تقویت شده است ای هستند که از آنها برای ساخت بریج دندان یا همان پروتز دندانی ثابت استفاده می شود که البته این روش دارای هزینه کمتر و سرعت بالاتری هست. در این روش فیبرهای تقویت کننده به همراه مواد ترمیمی رنگ دندان، به جای فلز استفاده می شود.

بریج اف آر سی (FRC) چیست؟

اف آر سی (FRC)

اف آر سی  یک روشی جهت جایگزینی دندان های از دست رفته است که از نظر قیمت مقرون به صرفه بوده و در آن به جای فلز، از کامپوزیت های تقویت شده است با فایبر، پليمرهای تقويت شده است با الياف به همراه کامپوزیت استفاده می شود. قاب فیبر به دندان طبیعی با چسب متصل شده است می شود بطوری که باند بین کامپوزیت و مینای دندان قدرتمندترین پیوند ممکن در دهان است.

بریج چیست؟

بریج دندان زمانی استفاده می شود که فاصله میان دو دندان خالی باشد. ممکن است بیمار یک یا دو دندان خود را از دست داده باشد که در این صورت فضای خالی لابه لای دندانها علاوه بر اینکه ظاهر و قشنگی او را تحت تاثیر قرار می دهد، به مرور وقت باعث فاصله گرفتن دندان ها از یکدیگر و حرکت به سمت فضای خالی نیز می شود. تحلیل رفتن لثه ها در قسمتی که دندان وجود ندارد و همچنین نفوذ میکروب ها به ریشه سایر دندانهای مجاور نیز از دیگر مسائل کنده شدن یک یا چند دندان هست. جهت این کار می توان از روش بریج استفاده کرد.

در وقت استفاده از روش بریج دندان، دندانپزشک  متخصص قشنگی و ترمیمی ابتدا دو دندان مجاور را تراش داده و سپس و یک پروتزِ متشکل از سه دندان مصنوعی را بر روی این دو دندان و ناحیه بی دندانی قرار می دهد. این روش به مانند یک پل است که در بین دو دندان ایجاد می شود. به همین علت به آن بریج (Bridge) گفته می شود. بریج ها به طور ثابت در دهان بیمار قرار می گیرند و می توانند جهت هر لحظه جایگزین دندانهای از دسته رفته باشند. جهت استفاده از این روش باید دو طرف ناحیه بی دندان، دندانهای محکم قرار داشته باشند که توانایی تحمل بریج را داشته باشند.

بریج اف آر سی (FRC) کامپوزیت های تقویت شده است ای هستند که از آنها جهت ساخت بریج دندان یا همان پروتز دندانی ثابت استفاده

بریج اف آر سی (FRC) چیست؟

بریج ها انواع مختلفی داشته که براساس جنس ساخت دسته بندی می شوند. بعضی از آنها نیز کامپوزیتی هستند که به آنها بریج های frc گفته می شود. این نوع بریج متشکل از یک فریم فلزی و بخش بیرونی چینی هستند. جنس بریج اف آر سی (FRC) موجب شده است تا با دندانهای طبیعی همرنگ باشند و در نتیجه تشخیص ترمیمی بودن آنها جهت دیگران سخت شود. در بریج اف آر سی (FRC) رشته هایی از جنس پلیمرهای شیشه به آنها اضافه می شود که این کار استحکام کامپوزیت ها را زیاد کردن می دهد.

بخش های بریج اف آر سی (FRC)

۱- ماتريكس رزيني که به عنوان محافظ و حامل عمل مي كند.

۲- فايبرهايي با جهت گيري اختصاصي که به منظور اصلاح خصوصيات مكانيكي كامپوزيت ها استفاده می شوند.

مزایای بریج اف آر سی (FRC)

زیبایی بریج اف آر سی (FRC) و همچنین نیاز حداقل به برداشت نسج سالم دندان هست. به این معنا که دندانپزشک به هنگام استفاده از این روش، دندانهای مجاور را تراش می دهد تا فضای کافی جهت راه اندازی بریج اف آر سی (FRC) فراهم شود. این در حالی است که میزان تراش در سایر روش ها زیاد است و همین عامل موجب صدمه به دندانهای مجاور می شود.

از دیگر مزایای بریج اف آر سی (FRC) می توان به توانایی ساخت پروتزهاي مستحكم در داخل دهان بيمار به صورت مستقيم، اشاره کرد. همچنین بریج های frc نسبت به بریج های سرامیکی از مقاومت بالاتری در برابر شکستگی برخوردارند که در مطالعات in vitro میزان مقاومت و استحکام آنها مقایسه شده است است.

بریج اف آر سی (FRC) چیست؟

مراحل ساخت بریج اف آر سی (FRC)

* تراش دندانها و حذف نسج های اضافه جهت ایجاد فضای کافی نخستین مرحله است.

* سپس دندانپزشک با استفاده از یک ماده انعطاف پذیر و نرم دندانهای بیمار و جای خالی دندانها را اندازه گیری می کند.

* بعد از اینکه بریج اف آر سی (FRC) در آزمایشگاه یا کلینیک دندانپزشکی ساخته شدند، دندانپزشک آنها بر روی جای خالی دندانها قرار می دهد.

* روکش کردن دندان نیز در مرحله بعد است که به منظور طبیعی شدن دندانهای ترمیم شده است صورت می گیرد.

بریج اف آر سی (FRC) کامپوزیت های تقویت شده است ای هستند که از آنها جهت ساخت بریج دندان یا همان پروتز دندانی ثابت استفاده

استفاده از بریج اف آر سی (FRC) در دندانپزشکی

با توجه به سهولت استفاده از روش بریج ها و همچنین هزینه کم آن موجب شده است تا بیماران از آن استقبال کنند. از سوی دیگر نیز دندانپزشکان تمام تلاش خود جهت بهتر کردن بریج های دندانی کرده اند. از جمله استفاده از کامپوزیت های تقویت شده است یا همان frc که شاید یکی از تلاش های دندانپزشکان در این بازه باشد.

معایب بریج اف آر سی (FRC)

با وجود تمامی مزایای که روش بریج اف آر سی (FRC) دارد، بی نقص نیست. به طوری که موارد شکستگی آنها نیز کم نبوده هست. علت شکست رستوريشن ها، ناتوانی پونتيك و دبانده شدن ونير كامپوزيتي است که از فريم ورك frc ناشی می شود. همچنین به علت لایه لایه شدن رستوریشن ها، میزان مقاومت بریج اف آر سی (FRC) کم و موجب شکستگی آنها می شود.

اگر چه میزان مقاومت در سيستم هاي FRC با فريم ورك، فايبر و مواد ونير با یکدیگر تفاوت دارد و همین عامل موجب تفاوت در کیفیت می شود. البته اگر دندانپزشک شما تجربه و تخصص خوبی داشته باشد با گزینش مواد با کیفیت، میزان استحکام و مقاومت را زیاد کردن می دهد.

بریج اف آر سی (FRC) چیست؟

هر گونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

مقاله های مرتبط:


مراحل ساخت ایمپلنت دندان

قفل شدن دندان از علت تا درمان

لمینت یا ونیر دندان (ونیر پرسلینی) چیست؟

واژه های کلیدی: دندان مصنوعی | دندانپزشکی | دندانپزشکان | دندانپزشک | استفاده | کامپوزیت | طبیعی | دندان

بریج اف آر سی (FRC) چیست؟

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>