اباتمنت (abutment) چیست؟

اباتمنت چیست؟ چه کاربردی دارد؟ جهت راه اندازی دندان پروتزی یا همان تاج دندان بر روی فیکسچر، از واسطه ای استفاده می شود به نام اباتمنت.

اباتمنت (abutment) چیست؟

اباتمنت چیست؟ چه کاربردی دارد؟ جهت راه اندازی دندان پروتزی یا همان تاج دندان بر روی فیکسچر، از واسطه ای استفاده می شود به نام اباتمنت. در حقیقت اباتمنت نقش یک تکیه گاه را دارد که در درست قرار گرفتن قسمتی از ایمپلنت و پروتز کمک کننده است.

اباتمنت (abutment) چیست؟

اباتمنت یا اتصال دهنده ایمپلنت با تاج ایمپلنت:

اباتمنت بعد از کار گذاشتن تنه مهم روی ایمپلنت قرار می گیرد و جهت حفظ و نگهداری پروتز و یا ساختارهای فوقانی سیستم ایمپلنت بکار می رود و انواع مختلفی دارد.

سه نوع عمده اباتمنت

نوع یک: پیچ شونده

نوع دو: سمان شونده که به تنه مهم با چسباندن محکم میشود

نوع سه: جهت اتصالات اور دنچری جهت دست دندان کامل و یا پارسیل محکم شده است با ایمپلنت

اباتمنت چیست؟ چه کاربردی دارد؟ جهت راه اندازی دندان پروتزی یا همان تاج دندان بر روی فیکسچر، از واسطه ای استفاده می شود به نام اباتمنت.

 این نحوه اتصالات مثل دکمه های فشاری هستند که با فشار جا رفته و با مختصر فشار جدا می شوند.

اباتمنت ها ممکن است به صورت مستقیم و یا زاویه دار نسبت به تنه مهم باشد که هر کدام کاربردهای خاص خودش را دارد و این دندانپزشک است که نوع و زاویه مناسب اباتمنت را با توجه به ناحیه درمان گزینش میکند.

 

هیلینگ اباتمنت چیست؟

این نوع اباتمنت در جراحی ایمپلنت یک مرحله ای و یا بعد از باز کردن لثه روی ایمپلنت استفاده میشود و به جای پیچ کاور بسته میشود. اندازه هیلینگ اباتمنت معمولا با کد رنگ مشخص شده است و با لیبلی که روی آن واقع شده است است شناخته میشود تا در گزینش قطعه متناسب با آن اشتباه نشود.

انواع اباتمنت 

۱- اباتمنت های موقتی

۲- پیش ساخته (صاف و زاویه دار)

۳- سفارشی (تیتانیوم، زیرکونیا (اکسید زیرکونیوم) و فلزات دیگر)

اباتمنت (abutment) چیست؟

۴- اباتمنت هایی که جهت اتچمنت های اوردنچر استفاده میشوند (اتچمنت های توپی، نوع ارا، لوکیتور و …)

پیچ اباتمنت:

این قطعه کمک میکند اباتمنت به فیکسچر ایمپلنت متصل شود.

آچار دستی:

برای جایگذاری پیچ اباتمنت، پیچ کاور و هیلینگ اباتمنت و محکم کردن آنها از آچار دستی استفاده میشود.

اباتمنت چیست؟ چه کاربردی دارد؟ جهت راه اندازی دندان پروتزی یا همان تاج دندان بر روی فیکسچر، از واسطه ای استفاده می شود به نام اباتمنت.

مراحل قالب گیری و جایگذاری اباتمنت ایمپلنت

ایمپلنت در واقع جایگزین ریشه دندان از دست رفته هست. ایمپلنت پایه محکمی جهت جایگزین متحرک یا دائمی دندان است که عملکرد و قشنگی دندان طبیعی را تقلید میکند. ایمپلنت با استخوان فک کاملا جوش میخورد و به عنوان ریشه ای جهت تاج مصنوعی دندان عمل میکند.

در این شرایط میتوان تاج موقتی را بر روی آن متصل کرد تا جایگزین دندان از دست رفته شود. تاج یا کلاهک، ظاهری بسیار مشابه دندان طبیعی دارد و به ایمپلنت متصل میشود تا فضای خالی باقی مانده را پر کند. در مدتی که تاج موقتی را در دهان دارید، تاج دائمی در حال ساخت است.

ساخت آن ممکن است دو تا سه هفته به طول بینجامد. پروتز مصنوعی از قالبی که از دندانها و لثه ها و اباتمنت گرفته شده است هست، تهیه میشود. تاج ممکن است با چسب مخصوص به اباتمنت چسبانده شود و یا این که در آن پیچ شود.

چهارچوب زمانی جهت اتمام کار ایمپلنت و تاج بستگی به چند فاکتور دارد.

اباتمنت (abutment) چیست؟

۱- هنگامی که از روش سنتی جایگذاری ایمپلنت استفاده میشود، کوتاهترین وقت مورد نیاز جهت اتمام درمان ایمپلنت حدود ۵ ماه هست. در ابتدای این مدت وقت جراحی جایگذاری ایمپلنت و در انتهای آن اتصال تاج دائمی  انجام میشود. در روش سنتی دو عمل جراحی مورد نیاز است که با فاصله سه تا شش ماهه انجام میشود.

۲- در تکنیک دیگر ایمپلنت و هیلینگ اباتمنت همزمان گذاشته میشود.

نقش اساسي اباتمنت در دندانپزشکی

نقش اساسي آنها در ساخت سوپراستراکچر يا پروتزهاي ايمپلنت مي باشد که بطور کلي پروتزهاي ايمپلنت به صورت پيچ شونده و يا سيمان شونده هستند. امروزه در اکثر سيستم هاي ايمپلنت، اباتمنت هاي زاویه دار از ۵ تا ۲۵ درجه وجود دارد و در مواردی که جراح نتوانسته باشد ايمپلنت را عمود در استخوان بيمار قرار دهد از آنها استفاده مي شود. در بعضي سيستم ها همان ايمپرشن کوپينگ که با آن قالب گیری انجام گرفته هست، تکنسين در لابراتور آن را به اباتمنت تبديل کرده و پروتز (تاج دندان) را روي آن مي ‏سازد.

اباتمنت ها به چند صورت Ball ،Locator ،Temporary ،Multi-unit ،Solid ،UCLA ،Cemented و Angled با قطرها، کلارهای متفاوت و اشکال گوناگون عرضه می گردد که بسته به درمان، دندانپزشک تشخیص می دهد که کدامیک جهت بیمار بهتر است و طول عمر بیشتری خواهد داشت.

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:


مینی ایمپلنت یا مینی اسکرو چیست؟

کدام نوع ایمپلنت بهتر است؟

عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

واژه های کلیدی: دندانپزشکی | عمل جراحی | دندانپزشک | استفاده | پروتز | زاویه | دندان | جراحی

اباتمنت (abutment) چیست؟

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>