خانه » خبری و خواندنی » زندگی نامه شهید مهمانچی
 

 

زندگی نامه شهید مهمانچی

شهید مهمانچی از جمله افرادی بود كه هرگز حالت سكون به خود نگرفت و لحظه‌ای جهت تعالی ارزش‌های اسلامی وخدمت به مردم و دین غفلت نكرد.

زندگی نامه شهید مهمانچی

به گزارش خبرنگارحوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛شهید مهمانچی در سال ۱۳۲۹ در خانواده ای مذهبی متولد شد. تحصیلات خود را تا مقطع لیسانس علوم بازرگانی در پایتخت کشور عزیزمان ایران و جهت ادامه تحصیل به آمریکا عازم شد و فوق لیسانس را در رشته مدیریت بازرگانی اخذ نمود و بعد از دو سال به کشور عزیزمان ایران بازگشت. ایشان مایه های فکری و مطالعاتی خویش را علاوه بر خانواده، موسی وار در دامن فرعون و سرزمین کفر کسب کرد و به خاطر خودداری از همکاری با رژیم به شغل آزاد روی آورد، بعد از پیروزی انقلاب در نهادهای انقلابی فعالیت داشت.

با اوج‌گیری مبارزات مردم ستمدیده علیه طاغوت در سال ۱۳۵۷ ، همه كارهای خود را رها كرد و جهت حضور در كنار برادران و خواهران انقلابی خود، به صف مبارزه و رویارویی مستقیم با رژیم پهلوی پیوست. او با حضور در راهپیمایی‌ها و پخش اعلامیه‌های حضرت امام خمینی (ره) نقش مؤثری در پیشبرد اهداف مبارزات اسلامی داشت.

شهید مهمانچی هم چنین به علت تسلطی كه به زبان انگلیسی داشت،‌ درگروه مترجمین خبرنگاران خارجی كه به وسیله كمیته استقبال از امام (ره) تأسیس شده است بود عضو شد تا اخباری كه از سوی رژیم سانسور می‌شد، بدون كم وكاستی جهت اطلاع جهانیان، به خبرنگاران خارجی ارائه كند. او هم چنین با هدایت خبرنگاران خارجی به منطقه حلبی‌نشین‌ها و زاغه‌نشین‌ها، پرده از صورت واقعی رژیم پهلوی كه همواره شعار دروازه‌های تمدن بزرگ را سر می‌داد، برداشت.

زندگی نامه شهید مهمانچی

در قسمتی از وصیت‌نامه شهید مهمانچی آمده است: « از همه خویشان و بستگان و هر كسی كه به نحوی از فوت اینجانب مطلع می‌شوند، خواهشمند است كه در جهت تحكیم حكومت جمهوری اسلامی ، خود را فراموش و اسلام را در نظر داشته باشند و امام امت، خمینی عزیز و یارانش را تنها نگذارند و حمایت نمایند انشاءالله تعالی جهت تشییع جنازه حتی‌المقدور به شكل بسیار ساده‌ای انجام گیرد و تا حد ممكن از به زحمت انداختن مردم خودداری شود».

تلاش و كوشش ویژگی‌ بارز شهید

شهید مهمانچی از جمله افرادی بود كه هرگز حالت سكون به خود نگرفت و لحظه‌ای جهت تعالی ارزش‌های اسلامی وخدمت به مردم و دین غفلت نكرد. او اهل نوآوری بود و مسئولیتی را كه به عهده می‌گرفت به عنوان و سمت آن توجه نمی‌كرد. زمانی كه دربنیاد مستضعفان مشغول به خدمت بود سرپرستی ۴۰ شركت را بر عهده داشت.

تا آخرین لحظه حیات پر بركتش جهت انقلاب و اسلام كوشش كرد و همواره درونش جهت خدمت به كشورش می‌جوشید . شهید خود در این رابطه می‌گوید:« زمانی كه [ دوران تحصیل در آمریكا] بسیار خسته از كار و تحصیل و مشقت‌های آن‌، یك لحظه وقت پیدا می‌كردم تا در كنار كتابخانه بنشینم ، در این فكر بودم كه هرچه سریعتر درسم را تمام كنم و به کشور عزیزمان ایران بازگردم و در حد توان جهت مردم و كشور خودم خدمت كنم»
سرانجام شهید مهمانچی درشامگاه هفتم تیر سال ۱۳۶۰، در انفجار دفتر مركزی حزب جمهوری اسلامی ، به دست منافقین كوردل به شهادت رسید و به آرزوی دیرینه‌اش نائل آمد.

شهید مهمانچی از جمله افرادی بود كه هرگز حالت سكون به خود نگرفت و لحظه‌ای جهت تعالی ارزش‌های اسلامی وخدمت به مردم و دین غفلت نكرد.

انتهای خبر /

وصیت نامه شهید مهمانچی

واژه های کلیدی: باشگاه خبرنگاران جوان | امام خمینی | انقلاب | انقلابی | خارجی | ایران | اسلام | اسلامی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>