خانه » خبری و خواندنی » بیمه اهالی قلم چه زمانی عملیاتی می‌شود؟
 

 

بیمه اهالی قلم چه زمانی عملیاتی می‌شود؟

وعده‌هایی که مدیر شرکت تامین اجتماعی در خصوص بیمه ناشران داد ولی تاکنون عملی نشده است.

بیمه اهالی قلم چه زمانی عملیاتی می‌شود؟

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ حدود دو ماه پیش، نشست خبری رئیس شرکت تأمین اجتماعی با ناشران در محل نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

نوربخش در این نشست خبری، وعده‌هایی امیدوارکننده به ناشران دارد؛ از جمله اینکه کارهای جدی‌تری در زمینه بیمه اهالی فرهنگ انجام شود. نوربخش ضوابط و قانون بیمه ناشران را مهم می‌دانست و گفت، دستور داده است در حوزه دفاتر فقط در سال آخر مالی ناشران ورود پیدا کنند.

رئیس شرکت تامین اجتماعی خواسته بود مصادیق قانونی که در آن کتابفروشی‌ها تحت قانون مشاغل زیر پنج نفر قرار می‌گیرند، در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصویب شود. او از امضای تفاهم‌نامه‌ای در همان هفته با مدیر شرکت اصناف خبر داد که یکی از موارد آن عوض کردن دستمزد مقطوع با نظر خود صنوف است.

بیمه اهالی قلم چه زمانی عملیاتی می‌شود؟

با گذشت دو ماه از آن حرف‌ها، به سراغ چند تن از ناشران رفتیم تا با آنها راجع به کمّ و کیف عملی شدن این وعده‌ها گفتگو کنیم. به طور کلی، ناشران از عملی نشدن این وعده‌ها و عوض کردن نکردن روند کاری آنها در سازمان تامین اجتماعی گفتند.

از جمله ناشران رضا حاجی‌آبادی، مدیر مسئول انتشارات هزاره ققنوس هست. این ناشر راجع به وضعیت بیمه ناشران گفت: بیمه ناشران مانند سابق است و به همان روش گذشته اعمال می‌شود. سازمان تامین اجتماعی ناشران را در خصوص بیمه اذیت می‌کند؛ یکی از اذیت‌هایشان این است که می گویند هرکسی را که در انتشارات هست، باید بیمه کنید. ولی ما در این خصوص مسئله بسیار داریم.

وی افزود: در صورتی که ناشران تا ۵ نفر را بیمه کنند، شامل تخفیف بیمه‌ای شرکت تامین اجتماعی می شوند. این مسئله هم اکنون اعمال می شود. پیش از این، بدهی ناشران به سازمان تامین اجتماعی را تا آخر سال ابلاغ می کردند ولی تا کنون به آنها چیزی راجع به بدهی سال ۹۵ ابلاغ نشده است.

جلال صابری‌نژاد، مدیر مسئول انتشارات آریترین هم از کسانی بود که راجع به اوضاع بیمه ناشران به ما اطلاعاتی داد. وی گفت: اوضاع بیمه ناشران همچنان مانند سابق هست. تا به حال ابلاغیه جدیدی در این خصوص به ناشران ابلاغ نکردند. مولفان و مترجمان مسئله بیمه دارند. در سایت منزل کتاب بخشنامه‌ای وجود دارد که می گوید هرکسی چندین اثر انتشار کرده باشد، می‌تواند خود را بیمه کند. تحول جدیدی در این خصوص دیده نمی‌شود. از دیگران شنیدم در خصوص بیمه ناشران مشکلاتی وجود داشته هست؛ ولی تا کنون بخشنامه تازه ای به ما ارسال نکردند.

وعده‌هایی که مدیر شرکت تامین اجتماعی در خصوص بیمه ناشران داد ولی تاکنون عملی نشده است.

وی افزود: بسیاری از دوستان ناشر پیگیر مسئله بیمه ناشران بودند. مسئله بیمه جهت ناشر و مولف اهمیت دارد. وجود تعامل میان ناشران و شرکت تامین اجتماعی را یک نیاز می‌دانم. مولف، مترجم و خود ناشر باید بتواند از امکان بیمه شدن استفاده کند.

احمد دولت‌آبادی، مدیر مسئول انتشارات نگار تابان هم در خصوص بیمه ناشران گفت: مدت‌ها در نوبت بیمه صورت های معروف بودم. چند روز پیش برایم پیامکی آمد که نوشته بود، شما می‌توانید معرفی‌نامه خود را بگیرید و جهت بیمه‌ اقدام کنید. این بیمه مربوط به پدیدآورندگان چه در حوزه موسیقی، چه در حوزه ادبیات بود. فکر نمی‌کنم دولت بخواهد از ناشران حمایتی کند؛ چون اگر در این صورت باید راجع به اوضاع کاغذ حمایت می‌شد؛ به چه دلیل که هم اکنون هیچ ناشری سهمیه کاغذ ندارد. راجع به بیمه ناشران، هنوز اتحادیه اطلاع رسانی نکرده و اقدامی انجام نشده است.

انتهای پیام/

بیمه اهالی قلم چه زمانی عملیاتی می‌شود؟

گلایه بعضی ناشران راجع به اوضاع بیمه این قشر

واژه های کلیدی: قانونی | قانون | سازمان | اخبار فرهنگی | بیمه تامین اجتماعی | بیمه اهالی فرهنگ |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>