خانه » پزشکی و سلامت » فوائد و عوارضی آمپول ویتامین B۱۲ چیست؟
 

 

فوائد و عوارضی آمپول ویتامین B۱۲ چیست؟

تزریق آمپول ویتامین B۱۲ از جمله روش‌های موثر جهت رفع کمبود این ویتامین حیاتی در بدن هست. به گزارش ایسنا، کمبود این ویتامین مهم در بدن می‌تواند مجموعه‌ای از

فوائد و عوارضی آمپول ویتامین B۱۲ چیست؟

تزریق آمپول ویتامین B۱۲ از جمله روش های موثر جهت رفع کمبود این ویتامین حیاتی در بدن است.

به گزارش ایسنا، کمبود این ویتامین مهم در بدن می تواند مجموعه ای از مسائل جسمی از خستگی گرفته تا تغییرات عصب شناختی دائمی را متوجه فرد کند.

فوائد و عوارضی آمپول ویتامین B۱۲ چیست؟

ویتامین B۱۲ که محلول در آب است نقش مهمی در بسیاری از عملکردهای بدن همچون ترکیب DNA، تولید انرژی، سلامت سلول عصبی، تشکیل گلبول قرمز و عملکرد عصب شناختی دارد.

این ویتامین در بسیاری از منابع خوراکی به خصوص حیوانی وجود دارد که به مولکول های پروتئین در خوراکی ها متصل هست. ویتامین B۱۲ هنگام هضم غذا از پروتئین جدا شده است و در جریان خون جذب می شود. جهت جدا شدن این ویتامین از پروتئین نیاز به وجود مقدار کافی اسید معده و ماده ای به نام فاکتور داخلی است که جذب آن را به انجام رساند.

مصرف روزانه ویتامین B۱۲ جهت مردان و زنان بالای ۱۴ سال ۲.۴ میکروگرم هست. این ویتامین علاوه بر آنکه از منابع غذایی تامین می شود می توان آن را از نوع دست سازش موسوم به “سیانوکبالامین” تامین کرد.

آمپول ویتامین B۱۲ حاوی سطح بالایی از سیانوکبالامین است که تزریق آن به سرعت سطح ویتامین را در افرادی که کمبود دارند بالا می برد.

تزریق آمپول ویتامین B۱۲ از جمله روش‌های موثر جهت رفع کمبود این ویتامین حیاتی در بدن هست. به گزارش ایسنا، کمبود این ویتامین مهم در بدن می‌تواند مجموعه‌ای از

به ندرت افراد دچار کمبود ویتامین B۱۲ می شوند هر چند بعضی افراد زیاد احتمال دارد با این مسئله مواجه شوند. توصیه می شود افرادی که دارای علائم کمبود ویتامین B۱۲ یا کم خونی ناشی از کمبود این ویتامین هستند به دکتر مراجعه کنند.

از علائم کمبود ویتامین B۱۲ می توان به مواردی چون کم کردن عملکرد شناختی، خستگی، خواب آلودگی، یبوست، احساس ضعف، افسردگی، سردرد، عدم توانایی در حفظ تعادل، ورم کردن زبان، زخم های دهان و تغییرات در دید اشاره کرد.

همچنین فاکتورهای خطرزای زیر می تواند خطر مبتلا به کمبود ویتامین B۱۲ را زیاد کردن دهد:

مصرف مواد الکلی، استعمال سیگار، مصرف بعضی داروها همچون داروی دیابت نوع دو، مبتلا به اختلال خود ایمنی مرتبط با غدد درون ریز، داشتن رژیم غذایی گیاهخواری، بیماری های گوارشی و بالا رفتن سن.

همچنین دلایل متعددی جهت تزریق آمپول ویتامین B۱۲ وجود دارد که بااهمیت ترین آنها رفع مسائل و خطرات مرتبط با کمبود ویتامین B۱۲ مانند بیماری قلبی، اختلالات عصب شناختی و بعضی مسائل دیگر هست. همچنین دریافت ویتامین B۱۲ به روش تزریق، باعث می شود این ویتامین به طور مستقیم جذب جریان خون شود.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، اگرچه محدودیت چندانی جهت مصرف ویتامین B۱۲ وجود ندارد لیکن خطر مسمومیت یا اوردوز بسیار پایین است با این حال تزریق آمپول این ویتامین می تواند عوارضی به همراه داشته باشد که شامل احساس درد، قرمزی و خارش در محل تزریق، اسهال خفیف و احساس ورم در بدن می شود.

فوائد و عوارضی آمپول ویتامین B۱۲ چیست؟

واژه های کلیدی: رژیم غذایی | ویتامین | خوراکی | بیماری | پروتئین | ویتامین | منابع | تزریق | احساس

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>