خانه » خبری و خواندنی » فیلم شهری باید روابط بشر و شهرنشینی را به چالش بکشد
 

 

فیلم شهری باید روابط بشر و شهرنشینی را به چالش بکشد

فیلم شهری نه از زوایه دید هنری بلکه از منظر جامعه شناسانه باید به آن پرداخته شود.

فیلم شهری باید روابط بشر و شهرنشینی را به چالش بکشد

کاظم راست گفتار نویسنده و کارگردان سینما در گفت‌وگو با حوزه سینما گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ راجع به ساخت فیلم شهری اظهار کرد: فیلم شهری به معنای واقعی، که بتواند معضلات و مشکلات شهرنشینی را بیان کند و گاها راه حلی جهت آنها داشته باشد، به ندرت ساخته می‌شود.

به گفته وی، در درجه اول، جهت ساخت فیلم شهری، باید مسائل شهرنشینی و روابط اجتماعی جهت شهروندان به درستی تبیین شود. جهت حل مسائل راهکار مناسب ارائه شود یا اگر قصد ندارد راهکاری نشان دهد حداقل نشان دهد که با چه مسائل و معضلاتی رو به رو هستیم، این تعریف را می‌توانیم جهت فیلم شهری، بگوییم.

راست گفتار با بیان اینکه لزوما فیلم‌هایی که در سطح شهر ساخته می‌شود، جزء فیلم شهری نیستند، تصریح کرد: نمی‌توان بر تمام فیلم‌هایی که در شهر ساخته می‌شود عنوان فیلم شهری گذاشت. ما در شهر مسائل بسیاری داریم که بخشی از این مسائل فرهنگی هستند. در حال حاضر بخش سینمایی نه تنها جهت رفع این مسائل قدمی برنداشته بلکه آن مسائل را هم افزایش کرده هست. به اعتقاد من قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته نشده است.

فیلم شهری باید روابط بشر و شهرنشینی را به چالش بکشد

کارگردان فیلم «آشوب» به روابط اجتماعی شهری در دوران گذشته اشاره کرد و گفت: ما به سرعت به سمت نامنظ‌م‌تر شدن و بی‌اخلاق‌تر شدن شهر حرکت می‌کنیم یعنی اگر روابط اجتماعی در شهر را با ۳۰ سال گذشته قیاس کنیم، خواهیم دید نه تنها پیشرفت نکرده‌ایم بلکه به عقب هم برگشته‌ایم. به اعتقاد من در گذشته، روابط اجتماعی و سبک زندگی افراد بهتر بوده است.

وی توضیح داد: فیلم شهری باید روابط بشرو شهرنشینی را تحلیل کند و به چالش بکشد. قرار نیست به فیلم شهری از زوایه دید هنری نگاه کنیم بلکه باید از منظر جامعه شناسانه به آن بنگریم. اگر جشنواره فیلم شهر، تعدادی جامعه‌شناس را جهت این کار گزینش کند تا به تحلیل مسائل بپردازند و مباحث را بررسی کنند مطمئنا در جهت اصلاح معضلات گام خوبی برداشته می‌شود. حال این اصلاح اوضاع می‌تواند از لحاظ اوضاع بیرونی شهر باشد و یا روابط اجتماعی، اخلاقی و روانی را حل کند.

کارگردان فیلم «چک» با اشاره به فیلم «دایره مینا» داریوش مهرجویی گفت: «دایره مینا»، فیلمی به شدت سیاه و اجتماعی است که مدتی توقیف بود ولی بعد از پخش فیلم و نشان دادن بخشی از معضل مردم- خرید و فروش خون به وسیله دلال- باعث شد که سازمان انتقال خون در کشور عزیزمان ایران تشکیل شود. در اصل، فیلم «ایره مینا» هم در جامعه تاثیرگذار بود و هم در جهت رفع مسائل مردم ساخته شده است بود.

فیلم شهری نه از زوایه دید هنری بلکه از منظر جامعه شناسانه باید به آن پرداخته شود.

انتهای پیام/

رسالت فیلم شهری بیان معضلات شهرنشینی و ارائه راهکار است

واژه های کلیدی: کارگردان سینما | کارگردان فیلم | روابط اجتماعی | دایره | روابط اجتماعی | روابط شهری | مشکلات شهری |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>