خانه » خبری و خواندنی » وقتی فردی قلم می‌زند، باید با آرامش زندگی کند
 

 

وقتی فردی قلم می‌زند، باید با آرامش زندگی کند

مهدی افشار مترجم، در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت؛ با اشاره به مهمترین دغدغه اهالی قلم گفت: هنگامی کسی قلم می زند، باید

وقتی فردی قلم می‌زند، باید با آرامش زندگی کند

مهدی افشار مترجم، در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ با اشاره به مهمترین دغدغه اهالی قلم گفت: هنگامی کسی قلم می زند، باید با آرامش زندگی کند. در حال حاضر اوضاع اقتصاد نشر خوب نیست. تولید اندیشه و انتشار آن خوب است ولی بازتاب مالی بسیار بدی دارد. مشکلی که در برابر نویسنده و اهالی قلم وجود دارد، مسئله مالی است.

وی افزود: اهالی قلم باید به شکلی حمایت شوند که بتوانند با آرامش خاطر کار کنند. اقتصاد نشر بالطبع باید سامان بگیرد. این مسئله سخت نیست.

این مترجم با اشاره به رشد ابزارهای ارتباطی گفت: امکانات ارتباطی تازه باعث شده است کتاب از زندگی انسان‌ها خارج شود. هنگامی نشر رشد نمی کند، قلم هم نمی تواند رشد کند. به علت آنکه نیاز مالی اش برطرف نشده و آزادی اندیشه بسیار محدود هست. هم اکنون میزان انتشار کتاب به ۵۰۰ جلد رسیده است ولی از این میزان سهمی نصیب اهل قلم نمی‌شود. باید از نویسندگان حمایت مادی شود تا آنها با روحیه و انگیزه مسیر را ادامه دهند. باید از آن هایی که به راستی اهل قلم هستند و در این زمینه زحمت می کشند، حمایت شود.

وقتی فردی قلم می‌زند، باید با آرامش زندگی کند

وی در آخر راجع به نقد درست جامعه در میان اهالی قلم اظهار داشت: یک نویسنده باید جامعه را با دید بهتری نسبت به افراد عادی ببیند و پیرو آن، باید بتواند انتقاد کند. نقد با سیاه‌نمایی تفاوت دارد. انتظار داریم که متولیان فرهنگی و دولت نسبت به انتقادات سعه صدر بیشتری داشته باشند. انتقاد از سوی نویسندگان و اهل قلم باعث اصلاح امور می‌شود. اینکه وقت انتقاد را از اهالی قلم بگیریم، قوه ابتکار آنها را از بین می‌برد. جهت رشد فرهنگی نیازمند تضارب اندیشه هستیم.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: انتشار کتاب | نویسنده | اقتصاد | زندگی | انتقاد | انتشار | مهدی افشار | ترجمه

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>