خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » ارتودنسی و همه چیز درمورد آن
 

 

ارتودنسی و همه چیز درمورد آن

قشنگی دندان ها همواره مورد توجه افراد متفاوت قرار گرفته است و ایجاد طرح لبخند و اصلاح مکان های دندان در دهان در

ارتودنسی و همه چیز درمورد آن

زیبایی دندان ها همواره مورد توجه افراد متفاوت قرار گرفته است و ایجاد طرح لبخند و اصلاح مکان های دندان در دهان در چند سال اخیر بیش از بیش مورد توجه قرار گرفته است در این مقاله بی بی نیمز شما را همه دانستنی ها بافایده در خصوص ارتودنسی آشنا می نماید.درمان ارتودنسی اصطلاحی عام است که به منظور اصلاح بی نظمی ها و نامرتبی های دندان انجام می شود؛ البته ردیف و مرتب کردن دندان ها تنها فایده ارتودنسی نیست. ارتودنسی اختلال های بایت را رفع و لبخند را زیباتر می کند و سلامت کلی دهان و دندان را ارتقاء می دهد.

ارتودنسی و همه چیز درمورد آن

ارتودنتیست به چه کسی گفته می شود:

در واقع ارتودنسی رشته ای تخصصی از دندانپزشکی است و این علم با مرتب کردن دندان ها یا مسائل مربوط به جفت شدن دندان ها، سر و کار دارد. دندانپزشکان در دوره تحصیلات خود در رشته دندانپزشکی، آموزش «اصول درمان های تخصصی ارتودنسی» را فرا می گیرند و درصورت ادامه تحصیل می توانند در رشته ارتودنسی، تخصص های مربوط به درمان و رفع مسائل پیچیده دندان را فرا گیرند. در مجموع متخصص ارتودنسی دارای تخصص در شناسایی و درمان مسائل هماهنگی دندان ها و اوضاع قرارگیری آنها روی یکدیگر است.

ارتودنسی با جراحی یعنی چی؟

گروهی از درمان ها جهت تصحیح دندان ها به کار می روند و گروه دیگر جهت رفع ناهنجاری های فکی. متخصصان ارتودنسی جهت درمان هر یک از این ناهنجاری ها از دستگاه مخصوصی استفاده می کنند. اگر بموقع به دکتر مراجعه کنید و همکاری مورد نیاز را با او داشته باشید می توان مسائل او را براحتی به کمک ارتودنسی برطرف کرد؛ ولی اگر بیمار بموقع به دکتر مراجعه نکند یا همکاری خوبی با او نداشته باشد یا در صورتی که شدت ناهنجاری بسیار شدید باشد بیمار نیاز به ارتودنسی همراه با جراحی خواهد داشت.

مزایای ارتودنسی:

لبخند قشنگ و جالب اعتماد به نفس را تقویت می کند، از این گذشته دندان های مرتب رعایت بهداشت دهان و دندان را ساده تر می کند و عملکرد فک را اصلاح می بخشد. به علاوه احتمال آسیب دیدن دندان های منظم هنگام ورزش کردن یا در صورت بروز سانحه کمتر است.

قشنگی دندان ها همواره مورد توجه افراد متفاوت قرار گرفته است و ایجاد طرح لبخند و اصلاح مکان های دندان در دهان در

هدف ارتودنسی هر لحظه قشنگی دندان نیست

درمان های ارتودنسی هر لحظه جهت ردیف کردن دندان ها و قشنگی نیست. در خیلی موارد انجام دیگر درمان های دندانپزشکی نیازمند آماده سازی ارتودنسی هست. این درمان ها بویژه در افراد میانسال یا مسن تر انجام می شود. مهم ترین مثال در این موارد فضاهای اضافی در فک، درمان های جایگزینی مثل ایمپلنت و درمان های مرتبط با صدمات هست. در این موارد هدف درمان های ارتودنسی براساس نیاز بیمار طراحی می شود.

ارتودنسی و همه چیز درمورد آن

آشنایی با انواع ارتودنسی:

۱-ارتودنسی ثابت:بریس های استاندارد از سیم ها و براکت های فلزی تشکیل می شود که روی دندان ها ثابت می شود تا آنها را با اعمال نیرو به سمت موقعیتی بهتر هدایت کند.

عبارات مهم : دندانپزشکی – دندانپزشکان

۲- ارتودنسی دیمون: ارتودنسی دیمون از تکنولوژی متفاوتی بهره می گیرد، سازو کار لغزشی کشویی، جایگزین براکت های سیمی معمول و کش می شود. در نتیجه درمان کوتاه تر و مراحل آن سریع تر می شود، بیمار در طول درمان راحت تر هست. سیستم دیمون نیروهای نیرومند تری را به دندان هایی وارد می کند که بی نظمی آنها شدیدتر است

قشنگی دندان ها همواره مورد توجه افراد متفاوت قرار گرفته است و ایجاد طرح لبخند و اصلاح مکان های دندان در دهان در

۳-ارتودنسی لینگوال: وسایل ارتودنسی لینگوال (Lingual) پشت دندان ها قرار داده می شود و بنابراین عملاً نامرئی هست. سازو کار ارتودنسی لینگوال (پشت زبانی) و ارتودنسی فلزی یکسان هست، با این تفاوت که سیم کشی این بار پشت دندان است.

۴-ارتودنسی نامرئی: پلاک براق ارتودنسی نامرئی به تدریج دندان ها را به سمت موقعیت بهتر حرکت می دهد. در این روش از مجموعه پلاک های پلاستیکی شفافی استفاده می شود که به خوبی روی دندان می نشیند.به جای آن که سیم ها هر چند هفته یک بار سفت شود، پلاک جدیدی در اختیار بیمار قرار داده می شود تا دندان ها به تدریج مرتب شود.

ارتودنسی و همه چیز درمورد آن

۵-ارتودنسی متحرک: متخصصین گاهی ارتودنسی متحرک را جهت اصلاح اختلال های بایت و تاثیر بر رشد فک کودکان و انواع پلاک نگهدارنده توصیه می کنند. زمانبندی و مهارت در استفاده از ارتودنسی متحرک شرط مورد نیاز موفقیت درمان است.

سوالات متداول راجع به ارتودنسی:

ارتودنسی درد دارد؟!

برخی افراد به علت مسائل دندانی که دارند باید جهت درمان جدی به دندانپزشکی مراجعه کنند و در صورت نیاز از روش ارتودنسی بهره مند شوند؛ ولی متاسفانه خیلی از افراد به علت وحشت از درد احتمالی از انجام این کار سر باز می زنند، ولی بهتر است بدانیدکه اندک زمانی بعد از اینکه بریس تنظیم شد، دندان معمولا درد می گیرد، ولی این درد بعد از مدتی برطرف می شود. حتی اگر فردی در روز اول درمان دچار درد شود، می تواند زیر نظر دکتر از مسکن های مجاز جهت کنترل درد استفاده کند.

سن مناسب جهت ارتودنسی چه سنی است؟

ارتوندسی را می توان در هر سن انجام داد ولی وقت درمان بستگی به نوع ناهنجاری دارد. البته نوع ناهنجاری نیز در تشخیص وقت درمان بسیار با اهمیت هست. اگر سن بیمار کمتر باشد درمان راحت تر، کوتاه تر و موفقیت آمیزتر خواهد بود. در بیمارانی که مسئله فکی دارند حتما باید بیمار را قبل از بلوغ معاینه کرد

طول درمان به چه صورت است؟

طول درمان ارتودنسی جهت همه افراد یکسان نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد. با این حال بسته به میزان مشکل، شرایط بیمار و سن بیمار این وقت متغیر هست. ولی هرچه سن بیمار بالاتر باشد دوره درمان به نسبت ممکن است طولانی تر باشد.

ارتودنسی چقدر هزینه دارد؟

هزینه های درمان ارتودنسی به عوامل زیادی بستگی دارند. با این وجود این هزینه ها معمولا به صورت یکجا پرداخت نمی شوند. حتما در جلسه اول مشاوره با متخصص ارتودنسی راجع به نحوه پرداخت هزینه ها صحبت کنید. این عوامل عبارتند از:

  • نوع درمان
  • طول مدت درمان
  • میزان به هم ریختگی دندان ها
  • نیاز به درمان های جانبی مانند جراحی فک در کنار ارتودنسی

داشتن بهداشت منظم هست. در درمان ارتودنسی رعایت بهداشت دهان و دندان حرف اول را می زند. تمیز کردن دندان های دارای دستگاه ارتودنسی ثابت مسئله تر از تمیز کردن دندان های بدون دستگاه هست، ولی با رعایت بهداشت مناسب می توان از ایجاد مسائل دندانی مانند پوسیدگی و مسائل لثه جلوگیری کرد.

تدوین و گرد آوری آرش توکلی

هرگونه استفاده و کپی برداری با درج نام مجله پزشکی بی بی نیمز (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.

مطالب مرتبط :

چیزهایی که در مورد ارتودنسی مورد نیاز است بدانید

عوارض و تشخیص ارتودنسی

نکات تغذیه ای مهم در وقت ارتودنسی دندان

عوارض انجام عمل ارتودنسی چیست؟

واژه های کلیدی: دندانپزشکی | دندانپزشکان | دندانپزشک | دندانپزشکی | ارتودنسی | استفاده | نامرئی | دستگاه | بهداشت | دندان | جراحی

ارتودنسی و همه چیز درمورد آن

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>