خانه » خبری و خواندنی » ما توقعی از وزارت ارشاد نداریم ، ارکستر مجلسی کشور عزیزمان ایران مسئله مالی ندارد
 

 

ما توقعی از وزارت ارشاد نداریم ، ارکستر مجلسی کشور عزیزمان ایران مسئله مالی ندارد

نشست رسانه‌ای ارکستر مجلسی کشور عزیزمان ایران به رهبری منوچهر صهبائی در تالار وحدت برگزار شد.

ما توقعی از وزارت ارشاد نداریم ، ارکستر مجلسی کشور عزیزمان ایران مسئله مالی ندارد

به گزارش خبرنگار حوزه موسیقی گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ نشست رسانه‌ای ارکستر مجلسی کشور عزیزمان ایران به رهبری منوچهر صهبائی در تالار وحدت برگزار شد.

در این نشست منوچهر صهبائی در توضیح ارکستر مجلسی اظهار داشت: در ابتدا به آن فکر کردیم باید ارکستری داشته باشیم که بتوانیم بودجه و حقوق نوازندگان را تضمین کنیم. بنا بر این ارکستر مجلسی را راه‌اندازی کردیم. گروه ارکستر مجلسی ارکستر کوچکی است که قطعات موسیقی را اجرا می‌کند. این گروه از دو نفر شروع و تا ۱۲ نفر می‌تواند گسترش بیابد و نیاز به سالن بزرگی ندارد. طبیعتاً این گروه‌ها بزرگتر می‌شوند. نیاز به هماهنگی زیاد دارند و نیاز به رهبر دارند و تبدیل به ارکستر مجلسی می‌شود. در حال حاضر تعداد نوازندگان ما ۲۱ نفر است که میزان استانداردی هست؛ البته این تعداد را میتوان تا ۴۰ نفر گسترش داد.

وی در خصوص رپرتوار ارکستر گفت: از قطعه‌های معروف ایتالیا تا فصل ویوالدی را در برنامه گذاشتیم که شامل ۴ کنسرت ویولن پشت هم هست. قطعات معمولا یا به وسیله یک سولیست یا به وسیله تعدادی از آنها اجرا می‌شود. باید سولیست‌ها از نوازندگان خود ارکستر باشند؛ بنابراین کار مشکلی است و این جهت نوازندگان تازه یک تمرین خوب هست. در قسمت دوم اثری از ادوارد گریک را اجرا می‌کنیم.

ما توقعی از وزارت ارشاد نداریم ، ارکستر مجلسی کشور عزیزمان ایران مسئله مالی ندارد

رهبر ارکستر مجلسی اطراف گزینش نوازندگان گفت: از روز اول اهداف را به نوازندگان گفتیم و با آنها قرارداد رسمی بسته شد. وضعیتشان کاملا مشخص هست. اگر پروژه اول خوب انجام شود، جهت کنسرت‌های بعد علاوه بر نوازندگان خوب گروه، همچنان در جستجوی اعضای تازه خواهیم بود. این تولّدی جهت ارکستر مجلسی هست؛ بنابراین ارکستر باید رشد کند. اگر از نظر تعداد نوازنده این اتفاق نیفتد، از نظر کیفیت باید تلاش کنیم سطح ارکستر را ارتقا دهیم.

صهبائی به مسئله مالی که جهت سایر گروه‌های موسیقی در کشور وجود دارد، اشاره کرد و افزود: خوشبختانه ما از نظر مالی مشکلی نداریم؛ به چه دلیل که من بیش از ۳۵ سال در اروپا در ارکسترهای متفاوت حضور داشتم و درآمدی که به دست آوردم را صرف تامین بودجه این ارکستر و موسیقی مملکت می‌کنم. هرچند مبلغی که به نوازندگان می‌دهیم در مقایسه با زحمتشان ناچیز است ولی از وزارتخانه هم نمی‌توان توقعی داشت.

وی افزود: دغدغه من سطح نوازندگی در کشور عزیزمان ایران هست. ما باید نوازندگانی داشته باشیم که تکنیک و تخصص داشته باشند. این مساله از شروع تاریخ موسیقی جهانی در موسیقی کشور عزیزمان ایران که بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد، وجود داشته هست. هر لحظه از نوازندگان خارجی در چند دوره استفاده کردیم و الان در کشور عزیزمان ایران غیر ممکن شده است و نمیتوانیم گروه جدیدی از نوازنده‌ها را بیاوریم.

وی در ارتباط با برنامه‌های آتی ارکستر مجلسی گفت: ۴ برنامه در ۴ فصل سال طراحی کرده بودیم که با مسائل برنامه ریزی، برنامه بهار به تابستان افتاد. ضمن اینکه وقت اجرای برنامه وقت مناسبی نیست و تعطیلات هست. ۳ برنامه دیگر هم داشتیم ولی تا با حال نتوانستیم با سالن‌ها هماهنگ کنیم. تلاش می‌کنیم رپرتواری گزینش کنیم که تعداد افراد و انواع سازها چه سازهای زهی و چه بادی، مشخص باشند.

نشست رسانه‌ای ارکستر مجلسی کشور عزیزمان ایران به رهبری منوچهر صهبائی در تالار وحدت برگزار شد.

صهبائی در مورد مسائل موجود بر سر راه ارکستر مجلسی عنوان کرد: در برنامه ریزی‌ها مشکلاتی وجود دارد که باید بتوانیم برنامه سالیانه داشته باشیم. مساله دیگر سطح کار نوازنده‌هاست که باید خوب باشد و هر چه گروه‌های موسیقی کلاسیک کوچکتر باشند، به نوازندگان ماهرتری نیاز هست؛ به چه دلیل که نوازنده ها باید مثل یک سولیست بنوازند و در ضمن با هم هماهنگ باشند.

منیژه صهبائی مدیر برنامه‌های منوچهر صهبایی هم در این نشست اهداف ارکستر مجلسی را ارائه موسیقی علمی و جدی دانست و گفت: هنگامی می‌گوییم موسیقی جهانی، منظور آثار آهنگسازهای ایرانی هم هست. دکتر صهبایی پروژه‌ای جهت کشور عزیزمان ایران دارد که حدود ۲۰ سال پیش راه اندازی کرده. ضبط، اجرا و انتشار آثار آهنگسازهای ایرانی که در سوئیس انتشار شد، تحقیقات راجع به ارکستر سمفونیک که تز دکترای وی بوده و بانک اطلاعاتی مهمی است و اجرای آثار ایرانی در اروپا بر مدار همین پروژه قرار داشت و ارکستر مجلسی هم در ادامه همان پروژه است.

لازم به ذکر هست؛ آثاری از ویوالدی، سامارتینی و گریک به وسیله ارکستر مجلسی هشتم و نهم تیر ماه در تالار وحدت اجرا می‌شود.

انتهای پیام/

ما توقعی از وزارت ارشاد نداریم ، ارکستر مجلسی کشور عزیزمان ایران مسئله مالی ندارد

عبارات مهم : برنامه ریزی – نوازنده

واژه های کلیدی: برنامه ریزی | نوازنده | موسیقی | برنامه | ایرانی | ارکستر | نوازنده | کنسرت | پروژه | مجلسی | ایران

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>