خانه » خبری و خواندنی » سریال کمبود سانس و سالن همچنان در سینما ادامه دارد
 

 

سریال کمبود سانس و سالن همچنان در سینما ادامه دارد

فیلمنامه سینمای کشور عزیزمان ایران این هست؛ فیلمی به مرحله تولید می‌رسد و در مهم‌ترین مرحله یعنی در رابطه با مخاطب با معضل اکران روبرو می‌شود.

سریال کمبود سانس و سالن همچنان در سینما ادامه دارد

به گزارش حوزه سینما گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ سرمایه‌ای خرج می‌شود، فیلمی به مرحله تولید و ساخت می‌رسد و در مهم‌ترین مرحله یعنی در رابطه با مخاطب به اکرانی نصفه و نیمه می‌رسد، این خلاصه‌ای در فیلمنامه سینمای کشور عزیزمان ایران است که همچنان ادامه دارد و پایان‌بندی هم ندارد.

سیدجمال ساداتیان تهیه‌کننده سینما در همین رابطه می‌گوید: بسیاری از فیلم‌ها با سانس‌های دو بعد از ظهر و کمی سالن مواجه شده است است هر دو این شرایط باعث شده است من دو سالی در فیلمسازی سکوت کنم، و به دنبال فضا و شرایطی باشم که بتوانم حداقل فیلم‌های خودم را آنجا نمایش دهم.

تعداد تقریبی ساخت فیلم در سینمای کشور عزیزمان ایران صد فیلم در یک سال هست، و این در حالی است که سینمای ما همواره جهت فیلم‌هایی زیاد در ژانر‌های اجتماعی و دفاع مقدس دچار نقص در روند اکران بوده و این فیلم‌ها قربانی معضل نبود سانس خوب و کمبود سالن می‌شوند.

سریال کمبود سانس و سالن همچنان در سینما ادامه دارد

منیره قیدی کارگردان سینما در مورد این معضل می‌گوید: دوازده سالن ارائه می‌شود در برابر سانس‌های بسیار فیلم‌های دیگر، با کلی سختی فیلمی مثل ویلایی‌ها خلق می‌شود و بعد با این شکل اکران می‌شود، این همان شرایطی است که شما را به عنوان یک فیلمساز بی‌انگیزه می‌کند که دیگر وقت و انرژی خود را که صرف رفتن به سمت فضا‌های تازه نبرد.

در این میان سینماداران هم شرایط خودشان را دارند و به دنبال بازار و گیشه بهتر هستند و این معضلی است که در بلندمدت می‌تواند فیلم‌های اجتماعی و دیگر ژانرها را با خطر بزرگی چون ورشکستگی مواجه کند.

هاتف علیمردانی کارگردان سینما در مورد این مسئله اظهار داشت: در همه جای دنیا سینماداران نقش مهمی دارند و آنها هستند که فیلم‌های‌شان را گزینش می‌کنند، ولی حلقه فراموش شده است در سینمای ما که می‌تواند به این معضل کمک کند، حمایت در تبلیغات فیلم‌هاست، اگر ما جهت فیلم‌های اجتماعی و در کل فیلم‌هایی که در برابر فیلم‌های کمدی قرار می‌گیرند حمایت‌های خاص در زمینه تبلیغات تلویزیونی و شهری داشته باشیم وزنه این فیلم‌ها در برابر فیلم‌های گیشه‌ای سنگین‌تر می‌شود و سینمادار هم با استقبال زیاد مجبور به گرفتن فیلم‌هایی به جز فیلم‌های کمدی می‌شود.

ساداتیان جهت برطرف کردن این معضل و ضعف در زیرساخت‌های سینما افزود: هنگامی سینما در جامعه و سیستم اقتصادی ما شناخته شود و بنگاه‌های مالی آن را به رسمیت بشناسند، سینما هم به سمت صنعتی شدن حرکت می‌کند، و این همان جای خالی است که در سینمای ما وجود دارد.

فیلمنامه سینمای کشور عزیزمان ایران این هست؛ فیلمی به مرحله تولید می‌رسد و در مهم‌ترین مرحله یعنی در رابطه با مخاطب با معضل اکران روبرو می‌شود.

در کشورهای پیشرفته به ازای هر ده هزار نفر یک سالن سینما وجود دارد و این در حالی است که در سینمای کشور عزیزمان ایران این آمار به عدد هر ۳۰۳ هزار نفر، یک سالن می‌رسد و با سرعتی کند که در سال‌های اخیر این آمار کمتر شده است است .

گزارش از بهنام صادقی

انتهای پیام/

سریال کمبود سانس و سالن همچنان در سینما ادامه دارد

واژه های کلیدی: کارگردان | سینمای | سینما | ایران | سینما | اکران فیلم | سینمای ایران |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>