خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » کدام مواد غذایی جهت سلامت دندان بافایده هستند
 

 

کدام مواد غذایی جهت سلامت دندان بافایده هستند

نقش مواد غذایی بر دندان های شما بسیار مهم است هم می تواند باعث سلامت دندان ها و هم باعث آسیب دیدن آن

کدام مواد غذایی جهت سلامت دندان بافایده هستند

نقش مواد غذایی بر دندان های شما بسیار مهم است هم می تواند باعث سلامت دندان ها و هم باعث آسیب دیدن آن ها شود. در این مقاله از دکتر سلام قصد داریم به مواد غذایی که تاثیر زیادی بر سلامت دندان ها دارند بپردازیم و آن ها را به شما عزیزان معرفی کنیم تا از دندان هایتان به خوبی مواظبت کنید.

جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان ها با مصرف این مواد غذایی

حال که شما می دانید که چه مواد غذایی می توانند باعث لکه دار شدن و یا تضعیف دندان های شما شوند ، این زمانی است که باید بر روی مواد غذایی ای که می تواند به سلامت دندان شما یاری کند و یا حتی روند آسیب رسیدن به دندان شما را معکوس کند، تمرکز کنید. خبر خوب این است که اگر شما، یک رژیم غذایی سالم را مصرف کنید، احتمالا در حال حاضر گرفتن مقدار زیادی از این مواد غذایی بافایده را مصرف کنید . بسیاری از مواد غذایی مانند سبزیجات که به طور کلی جهت بدن ما ، خوب هستند جهت دندان های ما ما هم بافایده هستند.

کدام مواد غذایی جهت سلامت دندان بافایده هستند

آدامس های بدون قند ( Sugarless gum )

آدامس های بدون قند کمک می کند تا با تحریک تولید بزاق در دهان دندان های شما، تمیز بماند. بزاق به صورت طبیعی، اسیدهای تولید شده است به وسیله باکتری ها را در شما شستشو می دهد، و همچنین با شستشوی دندان باعث تقویت کلسیم و فسفات استخوان می شود. علاوه بر این، بسیاری از انواع آدامس های بدون قند با زایلیتول شیرین می شود که یک الکل است که باعث کم کردن باکتری در دهان می شود.
شما ممکن است بخواهید از آدامس های طعم نعناع، استفاده کنید ، با این حال. در یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ انجام گرفت، نشان داده شد که اسید مورد استفاده جهت ایجاد طعم میوه ای خاص می تواند دندانها را ، هر چند به مقدار کمی، خراب کند. مسینا در این مورد می گوید: “هر چیزی که جهت ما به عنوان طعم ترش، اسیدی تر هست، ولی ما مقدار بسیار خوبی از جریان بزاق را دریافت می کنیم ، که من می توانم با آن زندگی کنم” .

آب (Water )

آب، مثل بزاق، کمک می کند تا قند و اسید از دندان شستشو شود. همچنین حاوی فلوراید، ماده معدنی است که در برابر فرسایش، از دندان های ما محافظت می کند و در خمیر دندان و بعضی از دهان شویه یافت می شود. فلوراید به طور طبیعی در آب (از جمله بعضی از آب چشمه بطری شده) وجود دارد ، و همه آبها با آن غنی می شوند.

لبنیات (Dairy )

شیر و سایر محصولات لبنی مرجع غذایی مهم جهت کلسیم است ، جهت سلامت دندان مهم هست. کلسیم عنصر کلیدی در میان مواد معدنی است که به عنوان یک هیدروکسی آپاتیت، که باعث تقویت مینای دندان و همچنین استخوانها هست، شناخته می شود. (دندان ها، از نظر فنی استخوان نیستند، ولی بعضی از فواید مشابه با آنها را دارند).

نقش مواد غذایی بر دندان های شما بسیار مهم است هم می تواند باعث سلامت دندان ها و هم باعث آسیب دیدن آن

فراورده های لبنی به خاص پنیر، حاوی کازئین(caseins ) است که یک نوع از پروتئین هست. تحقیقات نشان می دهد که کازئین ، همراه با کلسیم، نقش مهمی در ثبات و ترمیم مینای دندان ، ایفا می کند.

غذاهای با فیبر بالا (High fiber foods )

سبزیجات برگ و دیگر مواد غذایی با فیبر بالا ، باعث ارتقای هضم خوب و سطح کلسترول سالم در بدن ما هستند ، و کار مفیدو شگفت انگیز آنها جهت دهان و دندان عمدتا است که آنها نیاز به مقدار زیاد جویده شدن به وسیله دندان دارند.

عبارات مهم : مواد غذایی – رژیم غذایی
مسینا در این مورد می گوید : ” خوردن یک کاسه اسفناج یا حبوبات مانند شسته شدن دندان های شما از طریق یک کار واش است : فرآیند جویدن باعث تولید بزاق شده است ، و این مواد غذایی از هنگامی به قطعات کوچک تبدیل می شود، از لحاظ فیزیکی دندان های شما را تمیز می کند”این خمیره ی شیری جهت سلامت دندان شما، بافایده است” .

توت فرنگی (Strawberries )

انواع این توت های تابستانی حاوی اسید مالیک هست، که یک نوع سپیدکننده طبیعی جهت مینای دندان شما ، هست. در اینجا نشان می دهیم که چگونه در منزل خود این عمل سپید کردن را بر روی دندان های خود انجام دهید : یک توت فرنگی را له کرده و آن را با جوش شیرین ترکیب نموده ، و با استفاده از یک مسواک نرم آن را بر روی ، دندان های ، انتشار کنید . پنج دقیقه بعد، آن را مسواک کرده و شستشو کنید و فریاد خوش حالی سر دهید به چه دلیل یک لبخند شما، سفیدتر هست. (مطمئن باشید نخ دندان بکشید چون دانه های کوچک توت فرنگی ، به آسانی می تواند بین دندان های شما به دام افتد).

منبع: مجله قرمز

واژه های کلیدی: مواد غذایی | رژیم غذایی | خمیر دندان | نخ دندان | استفاده | دندان ها | باکتری | کلسیم | فرنگی | طبیعی | شستشو

کدام مواد غذایی جهت سلامت دندان بافایده هستند

کدام مواد غذایی جهت سلامت دندان بافایده هستند

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>