خانه » ورزشی » مصاحبه + فوتبال کشور عزیزمان ایران با قراردادهای سنتی به کجا می رود؟
 

 

مصاحبه + فوتبال کشور عزیزمان ایران با قراردادهای سنتی به کجا می رود؟

عقد قرارداد در فوتبال کشورمان هنوز به روش سنتی انجام می شود و این قراردادها در نهایت به مسئله مالی و مالیاتی منجر می شوند.

مصاحبه + فوتبال کشور عزیزمان ایران با قراردادهای سنتی به کجا می رود؟

احمد رضا براتی مدیر کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال در گفتگو با خبرنگار فوتبال و فوتسالگروه ورزشی گروه تحریریه سایت جوانگفت: ما در حوزه نقل و انتقالات حرفه ای عمل نمی کنیم. مقررات می تواند تاثیرگذار باشد.

ما در فدراسیون فوتبال از کلوب های شخصی حمایت می کنیم و اگر کسی کلوب شخصی داشته باشد، باید به گونه ای باشد که اگر سودی از تاسیس کلوب نمی برد، دست کم ضرر هم نکند. قراردادهای حرفه ای تنظیم نمی شود و با تخلفات هم حرفه ای برخورد نمی شود.

فدراسیون مقصر غلط های کلوب ها نیست

وی افزود: فدراسیون در مورد عمکرد کلوب ها مقصر نیست. کلوب ها در بعضی مواردضمن اینکه با آبروی ما بازی می کنند، باعث خروج پول از کشور هم می شوند.

براتی در آخر گفت: باید از آبروی ملی کشور در مراجع بین المللی قضایی ورزشی دفاع کنیم. اگر پول داریم به جای گرفتن بازیکن خارجی، بدهی های خود را پرداخت کنیم .فدراسیون فوتبال به خاطر همین بدهی های کلان کلوب ها از گرفتن بازیکن خارجی جلوگیری می کند.

مصاحبه + فوتبال کشور عزیزمان ایران با قراردادهای سنتی به کجا می رود؟

کاظم اولیایی عضو اتحادیه کلوب های فوتبال نیز با انتقاد از نحوه نقل و انتقالات گفت: ما خسارتهای زیادی را از سهل انگاری در نقل و انتقالات فوتبال پرداخته ایم که منشا آن را باید در ساختار ضعیف فوتبال در کشورمان جستجو کنیم و با کمال تعجب کمتر به آن توجه کرده ایم. نقل و انقالات ما کاملا سنتی است و در قوانین نقل و انتقال، از قوانین فیفا پیروی نمی کنیم.

همه آرای فیفا به ضرر ما صادر می شود

عبارات مهم : نقل و انتقالات – بازیکنان

اولیایی با انتقاد از حجم بالای شکایتهای بازیکنان از کلوب های ایرانی به فیفا تصریح کرد: امروز حجم شکایات به حدی شده است که اگر هر بازیکنی به فیفا مراجعه کند و از کلوب های کشور عزیزمان ایران شکایتی داشته باشد به سرعت رای مثبت را اخذ می کند لیکن کلوب های ما جهت فیفا عضوی بدحساب شناخته شده است و عملا حجم بالایی از پرونده های فیفا را به خود تخصیص داده شده است داده اند .متاسفانه آن تعریفی که از فوتبال در فیفا وجود دارد را کلوب های ما رعایت نمی کنند، ما مدیران را ملزم به کسب عنوان و نتیجه کرده ایم و همین امر موجب زیاد کردن بدهی ها جهت کلوب های ورزشی شده است هست، وزرات ورزش و فدراسیون فوتبال مقصر مهم در این حوزه هستند.

وی ادامه داد: زمانی که قرار است به باشگاهی مجوز دهیم و آن مجوز صوری هست، وقوع حواشی و مسائل چندان دور از ذهن نیست.

اولیایی در آخر گفت: زمانی ما مجوز باشگاهی را صادر می کنیم باید تضمین هم بگیریم تا آن کلوب تحت حواشی های سیاسی قرار نگیرد لیکن این قراردادها هم صوری هستند و گارانتی اجرایی ندارند. بهتر است پرداختی کلوب ها به بازیکنان به صورت هفتگی باشد،مانند انگلستان، به این صورت براساس قوانین فیفا اگر باشگاهی حق بازیکن را ندهد بازیکن می تواند قرارداد خود را یک طرفه فسخ و از کلوب خارج شود.

عقد قرارداد در فوتبال کشورمان هنوز به روش سنتی انجام می شود و این قراردادها در نهایت به مسئله مالی و مالیاتی منجر می شوند.

مشاوره در فوتبال ما بی معنی است!

هوشنگ نصیرزاده کارشناس فوتبال نیز در این رابطه گفت: در کشور عزیزمان ایران مربیان به مشاوره اعتقادی ندارند و مدیران، مشاوران حقوقی را جدی نمی گیرند. مدیران کلوب های ما باید اطلاعات بین المللی خود را زیاد کردن دهند. می توانم قراردادی را به شما نشان دهم که اگر کلوب ملک پدری آن بازیکن بود هم چنین امتیازهایی به او نمی داد! زیاد قراردادها را کارگزار بازیکنان تنظیم می کنند، در حالی که مدیران ما ترفندهای بین المللی را نمی دانند و هنگامی بازیکنی از کلوب شکایت می کند، فیفا طبق همان آیین نامه که هرگز آن را مطالعه نمی کنیم، کلوب های ما را محکوم به پرداخت پول به بازیکن می کند.

وی ادامه داد: در کلاس های بین المللی AFC گفته می شود که سه کشور ایران، چین و ژاپن در زبان انگلیسی ضعیف ترین کشورها در آسیا هستند. به همین علت هم است که بعضی افراد فقط به اعتبار همین دانستن زبان، با کمترین تخصص وارد تشکیلات فوتبال می شوند و در عوض خیلی از متخصصین به علت ندانستن زبان از قافله عقب می مانند.

باشگاه ها از حقوق خود آگاه باشند

نصیرزاده درپایان گفت: ماده ۱۳ آیین نامه فیفا می گوید که کلوب و بازیکن می توانند به صورت توافقی قرارداد را فسخ کنند. این ماده در آیین نامه ما هم آمده است ولی در فیفا موادی است که دنباله ماده ۱۳هستند و مفاد آن در مواد ۱۴ ، ۱۵ و ۱۶ آمده هست. در این مواد آمده است که هر کدام از طرفین قرارداد (یعنی بازیکن و باشگاه) در شرایط خاص می توانند قرارداد را یک طرفه فسخ کنند. این در شرایطی است که جهت این کار علت موجه داشته باشند. جهت مثال هنگامی بازیکن با مربی تیم درگیر شود یا آن طور که چندی پیش در فوتبال ما رخ داد، بازیکنی به سرپرست تیم سیلی بزند، کلوب می تواند قرارداد او را یک طرفه فسخ کند و پولی هم به او ندهد. کلوب ها از این حق بین المللی خود استفاده نمی کنند. از طرف دیگر اگر بازیکنی در کمتر از ۱۰ درصد بازی ها حضور داشته باشد یا بیش از چهار ماه حقوق نگرفته باشد، می تواند قراردادش را یک طرفه فسخ کند.

انتهای خبر/

واژه های کلیدی: نقل و انتقالات | بازیکنان | فوتبال | باشگاه | بازیکن | ایرانی | قرارداد | ایران | قوانین | باشگاه

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>