خانه » خبری و خواندنی » افضل اعمال در شب‌ های قدر است , زیارت امام حسین‌ (ع)
 

 

افضل اعمال در شب‌ های قدر است , زیارت امام حسین‌ (ع)

از حضرت ولی عصر (عج) آمده: « بارالها به این حسین (ع)،‌ به جایگاه و به این حرم قسمت می‌دهم که حتی شده است قدر حتمی را هم از من دور بگردان.»

افضل اعمال در شب‌ های قدر است , زیارت امام حسین‌ (ع)

حجت الاسلام ابراهیم بهاری کارشناس مذهبی و امور دینی در گفت وگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترتگروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ اطراف فلسفه شب های قدر در ماه مبارک رمضان گفت: پروردگار متعال جهت هر یک از لحظات عالم هستی، تدابیر وی‍ژه ای را از جمله وجود پیامبر اکرم (ص) در ضیافتی الهی قرار داده است تا به شکل عالی و بی نهایت از بنده خودش استقبال کند، لذا شب های قدر جهت استقبال پروردگار عالم از مهمان های این ایام است که بنا دارد به بهانه هایی مانند شب های قدر، نسبت به مهمانان عزیزش عنایات خاص ای را مرحمت بفرماید.
وی ادامه داد: جهت همین است که خدای متعالی می فرمایند: «ملائک در این روزها از آسمان به زمین فرود می آیند و تا طلوع فجر نسبت به انسان ها رحمت پروردگار را ارزانی می کنند.» و در روایتی دیگر از حضرت زهرا (س) داریم که امام حسن مجتبی (ع) نقل می کنند: «مادر ما از شب ۲۱ تا آخر ماه مبارک رمضان هر شب صورت ما را با آب می شست و می فرمودند: فرزندان من بیدار بمانید، به چه دلیل که رحمت خداوند در این شب ها تا صبح جاری می شود، مبادا غافل از این بارش الهی شوید.» به همین خاطر کسانی که شب های قدر را درک کرده به این فضیلت بی نهایت دسترسی پیدا می کنند.

عبارات مهم : اعمال شب های قدر – زیارت امام حسین

این کارشناس مذهبی و امور دینی در خصوص اعمال شب های قدر عنوان کرد: در شب های پرفضیلت قدر دو نوع اعمال یکسان و اختصاصی داریم، اول اعمالی که در هر شب از ماه مبارک رمضان مانند خواندن آیات نورانی قرآن، نماز و دعاهای آمده ، سفارش شده است و دیگری فریضه هایی است که به طور مخصوص جهت شب های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم گردآوری شده است است.
وی افزود: شب نوزدهم شبی است که اصل زندگی انسان ورق می خورد و گذشته یک ساله هر فردی بررسی می شود و بنا به رحمت الهی آینده سال آینده آنها مقدر شده، ولیکن شب ۲۳ را معتقدیم که این آینده به محضر حضرت بقیة الله اعظم(عج) می رسد و جهت امضا و اعلان به انسان عرضه می شود.
حجت الاسلام بهاری با اشاره به روایات متفاوت در خصوص فضیلت اعمال شب های قدر اظهار داشت: سفارش شده است که شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان را حتما در مسجد باشید لیکن که مسجد منزل خداست و در این شب ها که عیب ها و بدی ها از انسان دور می شود، شب بیست و سوم بنده مهمان خداست و پروردگار با ذوق و شوق الهی به استقبال آن می آید.
کارشناس مذهبی و امور دینی با بیان اینکه توبه و استغفار در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان و گفتن استغفار جزو بالاترین اعمال آن شب سفارش شده، عنوان کرد: خواندن سوره های دخان، عنکبوت، نور و خواندن صد رکعت نماز و همچنین نمازهای قضا در روایات متفاوت نامبرده شده است است.
وی اطراف آینده و اثبات قضا و قدر در زندگی گفت: قضا و قدر در قرآن کریم به عنوان «محو، اثبات» اسم برده می شود، جهت انسان دو تا کتاب و دو تا پرونده هست. یک کتاب «محو» و دیگری «اثبات» یعنی؛ مقدرات انسان احتمالی است و انسان مختار است تا تغییراتی در آن ایجاد کند. ولیکن یک سری از تغییرات ولایتغیر است که به گفته حضرت ولی عصر (عج) در ناحیه مقدسه: «قدر محتوم فوت است.»، لذا انسان ها در شب های قدر جهت اینکه شر وجودی خود را در، درونشان عوض کردن بدهند، شب های قدر دورهم جمع می شوند.
کارشناس مذهبی و امور دینی توضیح داد: یکی از بزرگ ترین فضائل در شب های قدر نیز زیارت امام حسین (ع) است و از حضرت ولی عصر (عج) آمده: « بارالها به این حسین (ع)، به جایگاه و به این حرم قسمت می دهم که حتی شده است قدر حتمی را هم از من دور بگردان.» این به این معناست که زیارت امام حسین (ع) در شب های قدر یا در سایر ایام می تواند «شّر» قدر حتمی را نیز عوض کردن بدهد و آن را به تأخیر بیاندازد.
حجت الاسلام بهاری در آخر خاطرنشان کرد: این قضا و قدر معلوم می کند که آینده انسان در اختیارش است و انسان توانایی تقدیر آینده خودش را با توجه به توسل به پروردگار عالم دارد. همچنین پروردگار الهی در این باره می فرمایند: «با وسیله ها و با انسان های آبرودار نزد من بیایید، با کسانی که در درگاه ما از جایگاه خاص ای برخوردار هستند.»
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اعمال شب های قدر | زیارت امام حسین | سال آینده | استقبال | زندگی | خواندن | شب قدر | رمضان ۹۶

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>