خانه » خبری و خواندنی » وجه تسمیه شب قدر
 

 

وجه تسمیه شب قدر

امام صادق (ع) مى‌فرمایند: «خدا در شب قدر آنچه از سختى یا خوشى یا باران است به مقدارى كه تا سال آینده خواهد، معین فرماید.»

وجه تسمیه شب قدر

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ خداوند در بین ماه ها، ماه مبارک رمضان را برگزیده و در بین روزهای این ماه شریف، شب قدر را برگزیده هست. شب نزول قرآن است و عبادت هم در این شب، مضاعف اجر و پاداش دارد.
در وجه تسمیه این شب مبارک به قدر وجوهی را ذکر کرده اند؛ که جمع بین این وجوه هم ممکن هست. از آن جمله:

عبارات مهم : ماه رمضان – سال آینده
۱- چون این شب شب شریفی هست، به آن «لیلة القدر» می گوییم. یعنی شبی که صاحب قدر و منزلت و شرافت هست. به چه دلیل که خداوند تبارک و تعالی قدر را در آیه ای در این معنی استفاده کرده است: «و ما قدر الله حقّ قدره» یعنی: قدر خدا را چنان که در خور و شایسته اوست نشناختند. چنانکه عرب ها می گویند: فلان له قدر، یعنی فلانی دارای شرافت و عظمت است.

۲- چون در این شب فرشتگان زیادی به زمین می یند و زمین به این خاطر تنگ می شود، لذا آن را شب قدر می نامند. لیکن قدر در آیه ای به معنای ضیق و تنگی آمده هست. و مَن قُدِر علیه رزقه. یعنی: روزی او تنگ شد. شاهدی بر این مدعاست.
۳- به معنای شب تقدیر و آینده هست. به چه دلیل که در این شب امور بندگان تا سال آینده مقدّر می گردد؛ و این وجه را بسیاری از مفسران از جمله علامه طباطبائی استوار دانسته اند.
در تفسیر برهان از امام محمد باقر (ع) روایت می کند: یُقَدّرُ فی لیلة القدر کلّ شیءٍ یکونُ فی تلک السّنة الی مثلها من قابلٍ، من خیرٍ و شرّ، طاعة و معصیة، و مولودٍ و اجلٍ، او رزقٍ فما قُدّر فی تلک السیّنةَ و قُضیَ فهو المحتوم و لله عزوجل فیه المشیة؛ یعنی: در شب قدر هر امری از امور بندگان تا شب قدر سال آینده معیّن می گردد، از خیر و شرّ، طاعت و معصیت، تولد و فوت و روزی موجودات و هر آنچه در آن سال مقدّر گشته حتمی است و خداوند را در آن مشیّت است.
اگر کسی شب قدر را با توبه و تصمیم بر ترک گناه و عزم بر اجرای احکام نورانی قرآن سپری کرد، مقدرات سال آینده اش به نیکی رقم خواهد خورد، و گرنه در جا خواهد زد و طعم تلخ خسران را خواهد چشید.
امام صادق (ع) می فرماید: یُفَرّقُ اللهُ فی لیلة القدر ، ما کان من شدّةٍ او رخاءٍ او مطرٍ ؛ بقدرٍ ما یشاءُ الله عزوجل اَن یُقَدّر الی مثلها من قابلٍ ؛ یعنی: خدا در آن شب قدر آنچه از سختی یا خوشی یا باران است به مقداری که تا سال آینده خواهد، معیّن فرماید.
۴- و یک قول زیبای دیگری در نام گذاری این شب به شب قدر است که گفته شده: اَنزلَ فیها کتاب ذو قدر ، الی رسول ذی قدر ، لأجل اُمّة ذات قدر، علی یدی ملک ذی قدر ؛ یعنی: نازل شده است در این شب کتاب صاحب قدر و منزلت، بر رسول و پیامبر صاحب قدر و والا قدر، جهت امت با قدر و ارزش، به دست ملائکه ای صاحب قدر.
۵- گفته شده است که چون شبی است که در آن شب مقدر شده است که قرآن در آن نازل شود.
۶- یا از آن رو که هر کس این شب را زنده بدارد و احیا نگه دارد صاحب قدر و منزلت می گردد؛ به لیلة القدر معروف شده است است.
چمع بین این وجوه نیز امکان دارد.

فضائل شب قدر

۱- شب آمرزش گناهان

رسول الله (ص) می فرمایند: «هر کس شب قدر را احیا دارد و مومن باشد و به روز جزا اعنقاد داشته باشد، تمامی گناهان آمرزیده می شود.»

۲- شب قدر قلب ماه رمضان است؛

امام جعفر صادق ع می فرمایند: «از کتاب خدا استفاده می شود که شمره ماه های سال نزد خداوند، دوازده ماه است و سرآمد ماه ها ماه رمضان است و قلب ماه رمضان، لیلة القدر است.»
۳- از هزار ماه بهتر است
لیلة القدر خیر من الف شهر
امام جعفر صادق ع می فرمایند: «العمل فیها خیرٌ من العمل فی الف شهرٍ لیس فیها لیلة القدر. یعنی: عمل در این شب بهتر است از عمی در هزار شبی که در آن هزار ماه لیلة القدری نباشد.»

۴- نزول قرآن در این شب

در شب قدر قرآن دفعةً بر پیامبر نازل شده است است.

۵- نام گذاری یکی از سوره ها به قدر

۶- شب مبارک و با برکت ؛ انا انزلناه فی لیلةٍ مبارکة.

انتهای خبر/

واژه های کلیدی: ماه رمضان | سال آینده | استفاده | پیامبر | گناهان | خداوند | رمضان ۹۶ | امام علی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>