خانه » خبری و خواندنی » ۶ فضیلت خواندنی شب های قدر
 

 

۶ فضیلت خواندنی شب های قدر

مقدرات یک سال انسان‌ها و روزی‌ها، عمرها و امور دیگر در شب قدر، مشخص می‌شود.

6 فضیلت خواندنی شب های قدر

به گزارش خبرنگارحوزه قرآن و عترتگروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛شب قدر از شب های مقدس و متبرک اسلامی هست. خداوند در قرآن مجید از آن به بزرگی یاد کرده و سوره ای نیز به نام «سوره قدر» نازل فرموده هست. در تمام سال، شبی به خوبی و فضیلت شب قدر نمی رسد.
این شب، شب نزول قرآن، شب فرود آمدن ملائکه و روح نیز نام گرفته هست. عبادت در شب قدر برتر از عبادت هزار ماه هست. در این شب، مقدرات یک سال انسان ها و روزی ها، عمرها و امور دیگر مشخص می شود.

عبارات مهم : فضیلت شب قدر – عبادت در شب

ملائکه در این شب بر زمین فرود می آیند، نزد امام زمان(عج) می روند و آنچه را جهت بندگان مقدر شده است بر ایشان عرضه می دارند. شب زنده داری و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت در این شب، بسیار توصیه و تأکید شده است است.
فضایل شب قدر

آمرزش گناهان: پیامبر خدا صلی الله علیه وآله در تفسیر سوره «قدر» فرمودند: «هر کس شب قدر را احیا بدارد و مؤمن باشد و به روز جزا اعتقاد داشته باشد، تمامی گناهانش آمرزیده میشود.»
قلب رمضان: امام صادق علیهالسلام فرمودند: «از کتاب خدا استفاده میشود که شماره ماههای سال نزد خداوند، دوازده ماه است و سرآمد ماهها ماه رمضان است و قلب ماه رمضان لیلة القدر است».
بهتر از هزار ماه: در فرهنگ غنی اسلام، همه چیز را با معیارهای الهی میسنجند و بر همین اساس قرآن در مورد شب قدر میفرماید: «لَیلَةُ الْقَدْرِ خَیرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْر» در دعای ۴۴ صحیفه سجادیه نیز میخوانیم: «(عبادت و بندگی در) شبی از شبهای آن، آن را برابر با (عبادت در) شبهای هزار ماه قرار داد (چون خیرات و برکات و سودهای دینی و دنیوی در آن است) و آن را شب قدر نامید».
نزول قرآن: طبق روآیات، مجموع قرآن در شب قدر نازل شده است هست. این نزول دفعی و یکباره قرآن هست، ولی نزول تدریجی قرآن طی ۲۳ سال دوران نبوت پیامبر گرامی صلی الله علیه وآله به صورت الفاظ نازل شده است است.
نزول ملائکه: نزول ملائکه و روح در شب قدر نشانه شرافت آن بر هزار ماه هست. امام باقر علیه السلام فرمودند: «عمل صالح در شب قدر از قبیل نماز، زکات و کارهای نیک دیگر بهتر است از عمل در هزار ماهی که در آن شب قدر نباشد.»
عرضه اعمال بر حجت خدا: بنا بر روآیات و ظاهر آیت سوره قدر، شب قدر منحصر به وقت رسول خدا صلی الله علیه وآله نیست و فرشتگان در شب قدر مقدرات یک سال را نزد «ولی مطلق زمان» میآورند و بر او عرضه می کنند.
این واقعیت از روز نخستین وجود داشته است و تا قیامت هم ادامه خواهد یافت. از سویی نیز بنابر روآیات زمین از نخستین روز خلقت تا آخر فنای دنیا بی حجت نخواهد بود. چنانکه امام علی علیهالسلام فرمودند: «شب قدر در هر سالی هست، در این شب امور همه سال (و تقدیرها و سرنوشتها) فرو فرستاده می شود.
پس از درگذشت پیامبرصلی الله علیه وآله نیز این شب صاحبانی دارد». حجت خدا در زمین در وقت حاضر وجود مقدس و مبارک حضرت مهدی (عج) است و اوست که حجت خدا و وصی اوصیا و خلیفه رسول خدا صلی الله علیه وآله و معصوم از هر گناه و پلیدی است و لذا صاحب شب قدر است.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: فضیلت شب قدر | عبادت در شب | ماه رمضان | پیامبر | پیامبر | خداوند | شب قدر | فضیلت شب قدر

6 فضیلت خواندنی شب های قدر

۶ فضیلت خواندنی شب های قدر

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>