خانه » خبری و خواندنی » رسالت شاعر آگاه کردن مردم است
 

 

رسالت شاعر آگاه کردن مردم است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار صمیمانه خود با شاعران در نیمه رمضان امسال بر تأثیر شعر در بیداری و آگاهی ملی تأکید کردند.

رسالت شاعر آگاه کردن مردم است

محمود حبیبی کسبی شاعر در گفت وگو با خبرنگار حوزه ادبیاتگروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ در این رابطه گفت: شعر در سرنوشت ما در قیاس با سرنوشت کهن جایگاه متفاوت تری در جامعه دارد. در سرنوشت کهن تا پیش از فراگیر شدن رسانه های مدرن، شعر فراگیرترین رسانه موجود در جامعه فارسی زبان بود. به همین علت در تاریخ ادبیات فارسی، شاعران به کلام امروزی سلبریتی! های جامعه بودند. کلام شاعران نافذ بود و توانایی تأثیرگزاری زیادی داشت.
وی افزود: با فراگیر شدن رسانه های تازه مانند اینترنت، تلویزیون و ماهواره شعر توانایی رسانه ای خود را از دست داد. در چند دهه اخیر شعر متعهد که مجددا بعد از انقلاب توانست احیا شود، توانست توانایی رسانه ای شعر را به آن برگرداند. در یکی دو دهه اخیر خوشبختانه شعر در اتفاقات متفاوت فرهنگی و اجتماعی و غیره دیده می شود و شاعران سریع نسبت به آن تصویر العمل نشان می دهند.

عبارات مهم : رسانه ها – رسانه ای

این شاعر ادامه داد: این عنوان موجب شده است تا شعر متعهد که زیرمجموعه آن شعر آیینی، مذهبی و انقلابی است توانایی رسانه ای خود را به دست آورد. کار رسانه آگاه کردن مردم هست.
حبیبی کسبی تصریح کرد: به طور کلی دو نگاه به شعر وجود دارد، یکی نگاه هنر جهت هنر یا شعر جهت شعر که صرفا می گوید قشنگی کافی است و مورد نیاز نیست هنر یا شعر ما به ازای بیرونی داشته باشد. ولی نگاه دوم شعر متعهد است که در آن شاعر رسالتی را بر دوش خود می داند. این رسالت همان آگاه کردن مردم و سرودن از ارزش ها و باورهای قومی و دینی هست.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: رسانه ها | رسانه ای | انقلابی | فارسی | سرنوشت | رسالت شعر | مقام معظم رهبری | رمضان ۹۶

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>