خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » چطور دندان‌هایم سفید شود؟
 

 

چطور دندان‌هایم سفید شود؟

در مورد سفید کردن دندان ها چه از نظر طب سنتی و چه دندانپزشکی راهکارهای زیادی وجود دارد ولی شاید تا به حال آنگونه که

چطور دندان‌هایم سفید شود؟

در مورد سفید کردن دندان ها چه از نظر طب سنتی و چه دندانپزشکی راهکارهای زیادی وجود دارد ولی شاید تا به حال آنگونه که انتظار داشته اید، نتیجه نگرفته باشید. در این مطلب می خواهیم ببینیم چگونه می توانیم دندان های سفیدی داشته باشیم. با دکتر سلام همراه باشید.

چطور دندان‌هایم سفید شود؟

دکتر عاطفه دانای معنوی، فارغ التحصیل دانشگاه تهران، متخصص قشنگی و دندان پزشکی ترمیمی

یک سری درمان های خانگی وجود دارد که معمولا در گروه طب سنتی دسته بندی می شوند و تخصص بنده نیست، ولی توصیه ای که به بیماران می کنم استفاده از ترکیب جوش شیرین و آب لیمو به جای درمان هایی مانند بروساژ یا پولیش دندان است که نیاز به مراجعه دندانپزشک دارد. می توانید این ترکیب را تقریبا هر ۱۵ روز یک بار بر روی موهای مسواک مالیده و آن را به روی دندان خود بمالید. با توجه به اینکه درمان های طب سنتی هیچگاه تهاجمی عمل نمی کنند، باید در نظر داشته باشید که این کار وقت زیادی می برد و نیاز به استمرار در درمان دارد. حداقل میزان دفعات جهت گرفتن نتیجه ۴ تا ۵ بار استفاده از این ترکیب است.

البته درمان های دارویی در داروخانه ها هم وجود دارد که بنده آن ها را تایید نمی کنم، لیکن اغلب به علت داشتن مواد سفیدکننده شیمیایی به مرور وقت باعث ساییده شدن مینای دندان می شوند و حساسیت های مختلفی را در پی دارند.

با اینکه از مسواک استفاده می کنم ولی دندان های سفیدی ندارم. علت چیست؟ باید چه کاری انجام دهم؟

به صورت منطقی، اگر بهداشت دندان کامل رعایت شود، امکان زردشدن آن وجود ندارد. لیکن با مسواک زدن اول صبح، تمام پلاک ها از روی دندان پاک می شوند، ولی بعد از هر غذایی که مصرف می شود مانند چای یا قهوه پلاک های نامحسوسی روی دندان ایجاد می شود و مصرف مواد دخانی مانند سیگار باعث جذب مواد رنگی موجود در دخانیات روی این پلاک ها می شود. استفاده از مسواک جهت سه یا چهار بار در روز، این پلاک ها را از بین می برد و اجازه عوض کردن رنگ را به دندان ها نمی دهد. البته استفاده از دهان شویه های آنتی پلاک پیش از مسواک هم می تواند باعث کم کردن میزان چسبندگی پلاک به دندان و تسهیل در ازبین رفتن پلاک ها شود.

در مورد سفید کردن دندان ها چه از نظر طب سنتی و چه دندانپزشکی راهکارهای زیادی وجود دارد ولی شاید تا به حال آنگونه که

راه و رسم درست مسواک زدن

مراقبت های دندان به طور کلی شامل چه مواردی می شوند و تعداد دفعات مسواک زدن و طول دوره آن چقدر باید باشد؟

باید بدانید که طول مدت مسواک زدن و کیفیت آن، از تعداد دفعات مهم تر هست. مسواک زدن باید ۳ الی۴ دقیقه طول بکشد و نخ دندان باید به صورت اریب و پیش از مسواک استفاده شود. علاوه براین، باید به این توصیه توجه کنید که عالی ترین نوع مسواک جهت مصرف روزمره، نوع مدیوم آن هست، لیکن مسواک سفت باعث ازبین رفتن مینای دندان می شوند و مسواک های نرم جهت مسواک زدن با طول دوره زمانی طولانی مناسب اند.

مراجعه هر شش ماه یک بار به دندان دکتر جهت معاینه عمومی و درخواست آموزش های بهداشت از دندان دکتر از مواظبت های مهم دهان و دندان است.

خونریزی لثه دارم. آیا طبیعی است؟

گاهی هنگام مسواک زدن دچار خونریزی در ناحیه لثه می شوم، ولی این خونریزی موقتی است و به سرعت برطرف می شود. آیا نیاز به مراجعه به دکتر دارم؟ این خونریزی ها می توانند خطرناک باشند؟

برخی بیماری لثه به علت بیماری های سیستمیکی که در بدن شخص وجود دارد یا کمبود ویتامین هایی مانند ویتامین C، ایجاد می شود؛ یعنی نخستین علائم وجود بیماری های زمینه ای در لثه ها به صورت دانه های قرمز رنگ یا التهابات لثه ای نمایان می شود و طبیعتا با درمان بیماری، بیماری لثه هم برطرف خواهد شد.

چطور دندان‌هایم سفید شود؟

دلایل دیگر می تواند ارثی بودن این بیماری باشد؛ کسانی که به صورت ارثی به این بیماری مبتلا هستند باید از ۲۰سالگی تحت درمان قرار گیرند و هر شش ماه یک بار به دندان دکتر مراجعه کنند. در موارد دیگر نیز، از حدود ۴۰سالگی احتمال مبتلا به بیماری های لثه وجود دارد و در زیاد موارد قابل درمان هست. اگر می خواهید مطمئن شوید که آیا شما هم به این بیماری مبتلا هستید و نیاز به مراجعه دکتر دارید یا نه، باید توجه داشته باشید که چنانچه خونریزی زیاد است و تمام دندان ها از بالا و پایین دچار خونریزی شده است اند، باید به دندان دکتر مراجعه کنید. چنانچه خونریزی به صورت موضعی و به علت مواردی مانند محکم کشیدن مسواک باشد، علت محکمی جهت وجود بیماری های لثه نیست و ممکن است به علت ترمیم های بد دندانی باشد که در صورت تکرار خونریزی باید جهت رفع این ترمیم های اشتباه به دندان دکتر مراجعه کنید.

 

نکته: التهابات لثه ای معمولا به بهداشت دندان برمی گردند. مسواک نزدن یا بد مسواک زدن باعث ازدحام پلاک های دندان در زیر لثه ها شده است و به بیماری های لثه منجر می شود. این بیماری در مرحله اول با یک بروساژ یا پولیش راحت درمان می شود، ولی درصورت پیگیری نکردن و ازدحام مقدار زیادی پلاک در زیر لثه ها، به بیماری پیوره منجر می شود که درمان آن نیاز به جراحی لثه و استفاده از فازهای دوم و سوم درمان دارد. کارهای پیشگیرانه از این بیماری می تواند استفاده از موهای مسواک جهت تمیزکردن لثه ها و جلوگیری از تجمع پلاک در زیر آن ها باشد.

در مورد سفید کردن دندان ها چه از نظر طب سنتی و چه دندانپزشکی راهکارهای زیادی وجود دارد ولی شاید تا به حال آنگونه که

بیشتر بدانید:

نکاتی که قبل از سفید کردن دندان باید بدانید

سفید کردن دندان ها با این ترفندها

روشی خانگی جهت سفید کردن دندان

چطور دندان‌هایم سفید شود؟

منبع: ایده آل

واژه های کلیدی: درمان بیماری | دندانپزشکی | دندان پزشک | تعداد دفعات | دندانپزشک | نخ دندان | استفاده | بیماری | بهداشت | خونریزی | مسواک

چطور دندان‌هایم سفید شود؟

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>