خانه » خبری و خواندنی » تندیس «بز مش‌اسماعیل» به موزه قزوین اهدا شد
 

 

تندیس «بز مش‌اسماعیل» به موزه قزوین اهدا شد

مجسمه بز اثر توکل اسماعیلی معروف به مش‌اسماعیل در مراسمی با حضور محمد‌علی حضرتی‌ها مدیر‌کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان قزوین، همزمان با هفته صنایع‌ دستی به موزه شهر قزوین اهدا شد.

تندیس «بز مش‌اسماعیل» به موزه قزوین اهدا شد

به گزارش حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین؛ در این مراسم که سه شنبه ۲۳ خراد ۹۶ انجام شد محمدعلی حضرتی ها مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به ذوق و خلاقیت این مجسمه ساز توانمند ایرانی که زاده شهر قزوین هست، گفت: «هنرمند جانباز توکل اسماعیلی یکی از خوش ذوق ترین صورت های معروف خودآموخته کشور عزیزمان ایران به شمار می رود که بدون داشتن تحصیلات آکادمیک و با بهره گیری از ذوق و استعداد ذاتی خویش در خلق آثارش از مضامین عامیانه، اسطوره های آشنای ایرانی و کاراکترهای روزانه در زندگی اجتماعی اطرافش الهام گرفته است.»

عبارات مهم : مجسمه سازی – مجسمه ساز
او افزود: «مش اسماعیل در محضر استاد پرویز تناولی به کار مجسمه سازی روی آورد و در رده نخستین هنرمندانی است که در مجسمه سازی، آهن را جانشین گل و رس و سنگ کرد و نوعی سادگی و قشنگی در آثار او وجود دارد که مشابه آن در کارهای دیگر کمتر دیده شده است است.»

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با بیان اینکه بسیاری از آثار این هنرمند برجسته در مکان های عمومی داخل و خارج از کشور و در معرض دید عموم قرار دارند، یادآور شد: «یکی از مجسمه های آهنی خلق شده است به وسیله مش اسماعیل به شکل بز بزرگ، در سال ۱۳۸۳ و در آستانه برگزاری کنگره میرعماد به کاخ موزه چهلستون انتقال شد و جهت آشنایی زیاد مردم با این هنرمند قزوینی و آثارش در فضای این موزه و در معرض دید عموم قرار گرفت.

او افزود: «از مجموعه بزهای مش اسماعیل، تندیس بز کوچک دیگری نیز در اختیار شخصی به نام مهندس سپهری بود که به شهر قزوین زادگاه مش اسماعیل بازگردانده و به موزه شهر اهدا شد.»

حضرتی ها خاطر نشان کرد: «امیدوارم با نمایش این اثر ارزنده هنری در کنار دیگر آثار به جای مانده از تاریخ و تمدن کهن شهر قزوین، بتوانیم زمینه آشنایی مردم و گردشگران را با آثار این مجسمه ساز توانگر ایرانی فراهم آوریم.»

توکل اسماعیلی در سال ۱۳۰۲ در قزوین متولد شد. پدرش علی اصغر اسماعیلی به شغل مسگری مشغول بود. او در سن بیست و پنج سالگی به پایتخت کشور عزیزمان ایران آمد و در دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران به عنوان دستیار در کارگاه مجسمه سازی مشغول به کار شد.

او کار مجسمه سازی را از هنگامی که در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران مستخدم بود شروع کرد. کارهای او زیاد با مفتول آهنی و جوشکاری اجرا می شد.

اسماعیلی به خاطر مهارت و ذوقی که داشت در کارگاه مجسمه سازی به دانشجویان دانشکده نیز اموزش می داد، گرچه رسماً از هیئت علمی یا مربیان دانشکده نبود.

در دهه ۱۳۵۰ آثار او با استقبال روبه رو شد و مجموعه داران آثارش را خریداری می کردند. بسیاری از آثار او در نمایشگاه های متعددی در گالری های ایران، ایتالیا، بلژیک، آلمان، انگلستان و ترکیه به نمایش درآمده است و بعضی از آثار مش اسماعیل نیز مانند مجسمه فلزی رستم و دیو سفید در استادیوم آزادی تهران، درخت مقدس در پارک ملت تهران، مجسمه های فلزی بز در پارک جمشیدیه و دانشکده هنرهای قشنگ و… در مکان های عمومی در معرض دید عموم قرار دارد.

حاج توکل اسماعیلی بعد از تحمل یک دوره بیماری در روز یکشنبه هشتم آبان سال ۱۳۷۳ در سن ۷۱ سالگی در گذشت.
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: مجسمه سازی | مجسمه ساز | گردشگری | دانشکده | هنرمندان | اسماعیلی | هنرمند | ایرانی | مجسمه | قزوین | ایران

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>