خانه » پزشکی و سلامت » آب گرم دست ها را تمیزتر می‌کند یا آب سرد؟
 

 

آب گرم دست ها را تمیزتر می‌کند یا آب سرد؟

پژوهشگران در آمریکا نشان داده‌اند که این نظر صحت ندارد که شستن دست با آب گرم بیش از شستن با آب سرد در از میان بردن میکروب‌ها موثر هست.

آب گرم دست ها را تمیزتر می‌کند یا آب سرد؟

پژوهشگران در آمریکا نشان داده اند که این نظر صحت ندارد که شستن دست با آب گرم بیش از شستن با آب سرد در از میان بردن میکروب ها موثر است.

در این پژوهش، که نتیجه آن در نشریه “حفاظت از مواد غذایی” انتشار شده، بیست نفر شرکت داشتند و مشخص شد که میزان میکروب زدایی از دست با استفاده از آب در دمای ١۵ درجه سانتیگراد مانند استفاده از آب با دمای ٣٨ درجه است.

به گزارش ایسنا، تاثیر مهم این پژوهش این است که رستوران ها دیگر ملزم نیستند جهت شستن دست، آب گرم در اختیار مشتریان بگذارند و این به معنی کم کردن هزینه گرم کردن آب است.

آب گرم دست ها را تمیزتر می‌کند یا آب سرد؟

در انجام این پژوهش، گروهی از پژوهشگران در دانشگاه “راتگرز”(Rutgers) در صدد برآمدند در مورد این باور عمومی که آب ولرم یا گرم فایده بیشتری در نظافت دارد تحقیق کنند. توصیه شرکت های بهداشتی آمریکا نیز کمابیش با این باور همسو بوده است.

از بیست نفر داوطلب خواسته شد هر کدام دست هایشان را بیست بار با آب در دماهای ١۵، ٢۶ و ٣٨ درجه سانتیگراد همراه با مقادیر متفاوت صابون – از نیم تا ٢ میلی متر – بشویند. پیش از هر بار شستشو، دست های این افراد به میکروب های غیرمضر آغشته می شد.

نتیجه تحقیقات نشان داد که میزان از میان رفتن میکروب ها با عوض کردن در دمای آب و میزان صابون مورد استفاده ارتباطی ندارد.

سرپرست این برنامه تحقیقاتی گفته است که هنگامی مردم دست خودشان را با آب گرم می شویند احساس بهتری دارند ولی از نظر میکروب-زدایی، دمای آبی که مورد استفاده قرار می دهند عملا بی تاثیر هست. البته پژوهشگرانی که این تحقیق را انجام داده اند می پذیرند که این تحقیق فاقد دامنه و عمق کافی بوده و جهت یافتن عالی ترین راه زدودن باکتری های مضر از دست، به بررسی بیشتری نیاز است.

پژوهشگران در آمریکا نشان داده‌اند که این نظر صحت ندارد که شستن دست با آب گرم بیش از شستن با آب سرد در از میان بردن میکروب‌ها موثر هست.

سازمان بیمه درمانی انگلیس به مردم توصیه می کند که دست خود را با آب سرد یا گرم، هر کدام که ترجیح می دهند، بشویند ولی تاکید دارد که باید مقدار کافی صابون به کار ببرند و وقت شستن دست هم حداقل بیست ثانیه باشد.

همچنین مالیدن دست ها به نحوی که تمامی سطح آنها شسته شود مهم است.

واژه های کلیدی: استفاده | میکروب | آمریکا | تحقیقات | صابون | میکروب | میکروب‌زدایی |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>