خانه » خبری و خواندنی » دخل و تصرف در باغ نارنجستان قوام شیراز تکذیب شد
 

 

دخل و تصرف در باغ نارنجستان قوام شیراز تکذیب شد

بر خلاف تصرف بعضی از کارشناسان و صاحب‌نظران میراث فرهنگی، دخل و تصرفی در باغ نارنجستان قوام رخ نداده هست.

دخل و تصرف در باغ نارنجستان قوام شیراز تکذیب شد

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ در روزهای اخیر بعضی از صاحب نظران نسبت به دخل و تصرف در باغ نارنجستان قوام شیراز ابراز نگرانی کرده و خواستار پاسخگویی مسئولان به پرسش هایی در این خصوص شدند.

عبارات مهم : باغ نارنجستان قوام – میراث فرهنگی
آنها می گفتند که بر اساس آنچه دیده و شنیده اند، مدیریت فعلی این باغ اقدام به عوض کردن کاربری بخشی از این باغ و احداث کافی شاپ کرده هست.

یکی از سوالات صاحب نظران از مسئولان میراث فرهنگی این بود که به چه دلیل به بعضی از مسئولان آموزش های کافی جهت نحوه نگهداری از بناها و مجموعه های تاریخی داده نمی شود؟!

در اینجا باید گفت باغ نارنجستان قوام که هم اکنون در محله سکونت خویش (محله بالاکفت) شیراز قرار گرفته؛ مجموعه ای است که در وقت حکومت قوام السلطنه به فارس احداث شده است و قدمت آن به دوران قاجار می رسد.

این مجموعه از بخش های مختلفی شکل گرفته که از آن جمله می توان به حمام گچینه، حسینیه قوام، مکتب منزل قوام، اندرونی قوام (منزل زینت الملک)، دیوان منزل قوام (نارنجستان)، حمام اختصاصی قوام و اصطبل و زنجیرخانه اشاره کرد. البته بخش زنجیرخانه این مجموعه هم اکنون از بین رفته هست.

شایان ذکر هست؛ باغ نارنجستان قوام در سال ۱۳۴۵ خورشیدی به دانشگاه شیراز اهدا گردید و بین سال های ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۸ خورشیدی مورد استفاده موسسه آسیایی، تحت سرپرستی پروفسور آرتور اپهام پوپ، کشور عزیزمان ایران شناس معروف بوده هست. این مجموعه از لحاظ تاریخی حائز اهمیت هست.

بنا بر این گزارش، ما نیز به بهانه ابراز نگرانی بعضی از صاحب نظران عرصه میراث فرهنگی نسبت به دخل و تصرف دانشگاه شیراز در باغ نارنجستان قوام به سراغ علی اکبر عوض پور مدیر فعلی مجموعه باغ نارنجستان قوام رفتیم و جویای احوال فعلی این مجموعه شدیم.

علی اکبر عوض پور مدیر مجموعه باغ نارنجستان قوام شیراز در گفتگو با خبرنگار میراث فرهنگی گروه تحریریه سایت ضمن ابراز اطلاع از نگرانی بعضی از صاحب نظران نسبت به دخل و تصرف در باغ نارنجستان قوام، اظهار داشت: دخل و تصرفی در این بنا نشده و فقط غرفه خدماتی که در گوشه حیاط بود و اوضاع مناسبی نداشت؛ به داخل باغ و زیر درختان انتقال شد. البته همه ما می دانیم که ایجاد امکانات رفاهی از الزامات هر مجموعه دیدنی و تاریخی به حساب می آید.

وی افزود: ما جهت اثبات نبود دخل و تصرف در این مجموعه تصویر ها و مستنداتی داریم و در صورت لزوم این مستندات را نشان خواهیم داد.

مدیر مجموعه باغ نارنجستان قوام گفت: هم اکنون بازدیدکنندگان باغ نارنجستان قوام می توانند با حضور در این مجموعه تصویر هایی را با لباس محلی بیندازند.

* زیاد کردن ۲۵ درصدی جذب مخاطب به باغ نارنجستان قوام در سال ۱۳۹۵

عوض پور به نقش کلکسیون های متنوع باغ نارنجستان قوام در زیاد کردن جذب مخاطبان این مجموعه اشاره کرد و تصریح کرد: با ایجاد تنوع در بخش کلکسیون باغ نارنجستان قوام شاهد زیاد کردن ۲۵ درصدی جذب مخاطب این مجموعه در سال ۱۳۹۵ بودیم.

وی از فعالیت بیش از ۵۰ نفر در مجموعه باغ نارنجستان قوام خبر داد و اظهار داشت: هم اکنون از کلکسیون های به نمایش گذاشته شده است در باغ نارنجستان قوام، می توان به کلکسیون های کاشی هفت رنگ شیراز، نگارگری مکتب شیراز و سازهای ایرانی اشاره کرد.

کلکسیون سازهای ایرانی این مجموعه محل نمایش ۱۵ ساز ایرانی هست.

* راه اندازی موزه فرش مجموعه باغ نارنجستان قوام در آینده نزدیک
مدیر باغ نارنجستان قوام در بخش دیگری از سخنانش از راه اندازی موزه فرش این مجموعه در آینده نزدیک خبر داد و اظهار داشت: این موزه در روزهای بعد از عید فطر بازگشایی می شود و قرارداد آن در حال حاضر بسته شده است هست.

عوض پور ادامه داد: موزه فرشی که در مجموعه باغ نارنجستان قوام راه اندازی خواهد شد، مکان نمایش نحوه بافت فرش و قالیچه های تاریخی هست.

وی خاطرنشان کرد: ما در دو، سه سال اخیر یک میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان صرف مرمت مجموعه باغ نارنجستان قوام کردیم.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: باغ نارنجستان قوام | میراث فرهنگی | ایرانی | اندازی | مسئولان | نمایش | شیراز | تصویر | مجموعه | تاریخی

دخل و تصرف در باغ نارنجستان قوام شیراز تکذیب شد

دخل و تصرف در باغ نارنجستان قوام شیراز تکذیب شد

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>