خانه » خبری و خواندنی » قدیمی‌ترین کتابخانه کشور عزیزمان ایران در کجا قرار دارد؟
 

 

قدیمی‌ترین کتابخانه کشور عزیزمان ایران در کجا قرار دارد؟

کتابخانه سلطنتی نیاوران، کتابخانه‌ای از جنس تاریخ بوده و نشان‌دهنده بخشی از تاریخ هنر معاصر دنیا هست.

قدیمی‌ترین کتابخانه کشور عزیزمان ایران در کجا قرار دارد؟

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران مکان نگهداری بیش از ۲۳ هزار جلد کتاب با ۱۶ هزار عنوان هست. از کتاب های قدیمی این کتابخانه می توان به دیوان حافظ متعلق به ۱۴۴ سال پیش اشاره کرد. این کتاب در سال ۱۲۵۲ هجری خورشیدی به ناصرالدین شاه قاجار هدیه شده است هست.
از آثار تاریخی که در این مجموعه وجود دارد می توان به یک کتاب چاپ سنگی متعلق به ۴۰۸ سال پیش اشاره کرد. این کتاب یکی دیگر از قدیمی ترین کتاب های نگهداری شده است در کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به حساب می آید و در سال ۱۶۰۹ میلادی در فرانسه چاپ شده است و اثری تاریخی هست.

عبارات مهم : آثار تاریخی – قدیمی ترین
برخی از کتاب های موجود در کتابخانه سلطنتی این کتابخانه به امضای افرادی چون پروین اعتصامی، علی نقی وزیری، منوچهر آتشی، جان اف کندی، والت دیزنی، جواهر لعل نهرو، رولف بنی و گریشمن رسیده اند.

آثاری به خط میر علی هروی، احمد نیریزی، وصال شیرازی، زین العابدین حسنی، محمد اصفهانی و محمد تقی مشهدی در کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران دیده می شوند. در کلکسیون این کتابخانه نیز ۳۵۰ تابلوی نقاشی از افرادی چون جعفر روحبخش، منصوره حسینی، ناصراویسی، ابوالقاسم سعیدی، محمود فرشچیان، سالوادور دالی، خوان میرو، اندی وارهول و آلن بایاش در معرض دید عموم قرار گرفته اند. این آثار نشان دهنده بخشی از تاریخ هنر معاصر هستند.
در این میان می توان گفت از بااهمیت ترین مجسمه های جای گرفته در کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران می توان به مجسمه «هیچ» اشاره کرد.
پیانویی در گوشه این کتابخانه دیده می شود که گویی در میتینگ های دوستانه و خانوادگی دوره پهلوی نواخته می شده است هست. از جاذبه های دیگر این کتابخانه می توان به لوستر بزرگی ساخته فرانسوی ها اشاره کرد که نور آن مناسب با نوری بوده که باید در هنگام مطالعه از آن استفاده کرد. این لوستر از بیش از سه هزار استوانه براق تشکیل شده است هست.
خاطرنشان می شود یک گروه متخصص، کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران را در فروردین ۱۳۸۳ به طور کامل شناسایی و ساماندهی کردند.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: آثار تاریخی | قدیمی ترین | کتابخانه | فرانسوی | نگهداری | مجسمه | مجموعه | تاریخی

قدیمی‌ترین کتابخانه کشور عزیزمان ایران در کجا قرار دارد؟

قدیمی‌ترین کتابخانه کشور عزیزمان ایران در کجا قرار دارد؟

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>