خانه » خبری و خواندنی » کتاب‌های گویا وقت یا ترساندن
 

 

کتاب‌های گویا وقت یا ترساندن

یکی از اتفاقاتی که در حوزه کتاب افتاده، فراگیر شدن کتاب‌هایی با عنوان کتاب گویا هست.

کتاب‌های گویا وقت یا ترساندن

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیاتگروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛کتاب و کتاب خوانی از مفاهیمی است که سال هاست در موردش صحبت می شود و تا حدودی دلایل فاصله کتاب از مردم هم مشخص هست، ولی در این میان یکی از اتفاقاتی که در حوزه کتاب افتاده و شروع شکل جدیدی از خلق و استفاده از کتاب است فراگیر شدن کتاب هایی با عنوان کتاب گویا هست.
کتاب هایی که این بار واژه های ارزش از روی کاغذ سفری دارند به صوت، موسیقی و صدای گوینده.

عبارات مهم : استفاده – همراه

اما در این میان باید دید این کتاب ها فرصتی است جهت رسیدن به گسترش فرهنگ کتاب خوانی یا آنکه تهدیدی است جهت از میان بردن کتاب های چاپی.
امیر حسین زادگان ناشر در گفت وگو با خبرنگار گروه تحریریه سایت در همین رابطه گفت: من با گسترش کتاب های گویا موافقم به شرط آنکه رویکرد آنها به سمت از میان بردن کتاب های کاغذی نباشد.
حسین زادگان تصریح کرد: کتاب گویا جهت وقت هایی که شما در حال رانندگی هستید یا در هر شرایطی نمی توانید نگاه متمرکز به کتاب داشته باشید، طراحی شده است است و تأثیری بر جایگاه کتاب های کاغذی نمی تواند داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: طیف زیاد مخاطبانی که از کتاب های گویا استفاده می کنند، کسانی هستند که رابطه ارزش با کتاب بسیار پایین هست، مطالعه ای ندارند، و ما باید کتاب های گویا را به راهی تبدیل کنیم تا در نهایت این طیف از مخاطبان با کتاب چاپی آشتی کنند.
کتاب های گویا با ابزار صدا و موسیقی یا کتاب های چاپی با ابزار کاغذ و واژه، این دو بال هایی اند که جهت مقصد مهم خود یعنی رسیدن و جذب ذهن مخاطب باید با هم به پرواز فکر کنند، ولی در این میان کتاب هایی که در اینترنت بدون اجازه از ناشر، گویا می شوند یا در مواقعی هنگامی هنوز چاپ نشده اند به شکل صوتی انتشار می شوند همه و همه اتفاق هایی اند که راه این اتفاق فرهنگی را به بیراهه می کشانند.
فاطمه محمدی ناشر هم در مورد رابطه کتاب های گویا و چاپی گفت: کتاب های گوبا هیچ ضدیتی با کتاب های چاپی ندارند و نداشته اند.
این ناشر ادامه داد: طبق آمار ما بسیاری از کتاب هایی که به شکل گویا انتشار کردیم در نهایت باعث شده است مخاطب کنجکاو شود و به دنبال کتاب چاپی آن بیاید.
محمدی اظهار داشت: کتاب های گویا در مواقعی بسیار به کتاب های چاپی کمک کرده اند و این روزها به راهی تبلیغی جهت کتاب های کاغذی تبدیل شده است اند و ما باید با این فن آوری همراه شویم و از آن عالی ترین استفاده را ببریم .
پایین آوردن سطح خواندن و سواد، از بین بردن تمرکز و قیمت پایین ساخت کتاب های گویا در برابر مخارج چاپ کتاب، همه و همه نقدهایی اند که همچنان بر پیکر کتاب گویا سنگینی می کنند.
اما در این میان، رفتن به سمت فن آوری در سرنوشت ما اجتناب ناپذیر هست، و ورود این فن آوری به صنعت نشر و کتاب باید با ساز و کاری همراه شود که اقتصاد این صنعت و فرهنگ کتاب خوانی با هم، پیشرفت کند.
گزارش از بهنام صادقی
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: استفاده | همراه | مخاطب | فرهنگ | تبدیل | ابزار | انتشار | کتاب

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>