خانه » دنیای مد » دکوراسیون » کاربرد انواع پنجره در انواع سازه های ساختمانی
 

 

کاربرد انواع پنجره در انواع سازه های ساختمانی

دکوراسیون | مکانیکی | دستگیره | استفاده | پنجره | دوقلو | انواع | دکوراسیون

کاربرد انواع پنجره در انواع سازه های ساختمانی

کاربرد انواع پنجره در انواع سازه های ساختمانی 

پنجره ها در همه سازه های معماری کاربرد دارند و روشنایی بخش همه منزل ها هستند. پنجره ها اکنون در اشکال و انواع بسیار گوناگونی دیده می شوند. منظره و هوای سالم و تازه ای که از پنجره خود مشاهده می کنید قطعا تاثیر خیلی زیادی در احساس شما در منزل خواهد داشت. قطعا در زمانی که بخواهید منزل ای نو بسازید

و یا آن را بازسازی و محل پنجره های خود را تعیین کنید با گزینه و گزینش های وسیعی در این زمینه رو به رو خواهید شد. نحوه گزینش مدل پنجره در محل قرارگیری آن، اندازه، شکل، ساختار، عملکرد و مواد تشکیل دهنده آن قطعا می تواند تاثیر بسزایی در فضای منزل شما داشته باشد. در این مطلب می خواهیم نگاهی بندازیم بر گزینه هایی که در این زمینه پیش روی شماست، مخصوصا با توجه به عملکرد و ساختار پنجره شما.

کاربرد انواع پنجره در انواع سازه های ساختمانی

پنجره های دوقلو یا تکی

پنجره های مدل دوقلویی که در کنار پنجره ای تکی قرار می گیرند جزو مرسوم ترین انواع هستند. همانطور که اشاره شد دو پنجره به صورت مستقل و با قابی یکسان هستند که یکی از آنها در اوج قرار گرفته و دیگری در پایین و تنها یکی از قاب های آنها می تواند حرکت کرده و به صورت عمودی باز و بسته شود.

دکوراسیون | مکانیکی | دستگیره | استفاده | پنجره | دوقلو | انواع | دکوراسیون

چه زمانی از این مدل پنجره استفاده کنیم؟

معمولا این مدل پنجره ها در میان منزل هایی که به سبک قدیمی تر و سنتی تر هستند پرطرفدارتر هست. این نوع پنجره های تکی و عمودی می توانند در سبک سنتی دیوارهایی که شیروانی دارند و پنجره ها روی آن به صورت جدا جدا و نه سر هم قرار می گیرند، بسیار کارآمد و مناسب باشند.

علاوه بر تطابق با دکوراسیون سنتی، این نوع پنجره ها دارای نمایی از قاب هایی مجزا هستند. در این حالت شما می توانید به آسانی یکی از آنها را باز و بسته کنید. شاخصه بصری دیگری که این نوع پنجره ها دارند نمای بیرونی مسطح آنهاست به گونه ای که با وجود عدم برجستگی در داخل قشنگی خود را حفظ کرده اند و صفحه ای که در بیرون دیده می شود نیز طرح پنجره را پنهان نگه دارد.

پنجره های دوقلو یا تکی دارای نمایی از قاب هایی مجزا هستند

کاربرد انواع پنجره در انواع سازه های ساختمانی

هزینه پنجره های دوقلو یا تکی

هزینه پنجره های دوقلو به عواملی مثل اندازه و مواد سازنده آن بستگی دارد. کم ترین هزینه آن از جنس وینیل و گران ترین آنها از چوب ماهون و یا انواع دیگری از چوب های آکوستیک است.

دکوراسیون | مکانیکی | دستگیره | استفاده | پنجره | دوقلو | انواع | دکوراسیون

پنجره های کشویی

عملکرد پنجره های کشویی نیز مانند پنجره های دوقلو است با این تفاوت که این پنجره ها به صورت افقی باز و بسته می شوند.

چه زمانی از این مدل پنجره استفاده کنیم؟

کاربرد انواع پنجره در انواع سازه های ساختمانی

از آنجا که پنجره های کشویی به صورت افقی باز و بسته می شوند جهت منزل های روستایی و یا دیگر منزل هایی که زیاد به شکل افقی هستند مناسب تر هست. قطعا زمانی که زیاد تکیه منزل شما به صورت افقی باشد می توانید با استفاده از تعداد بیشتری از این نوع پنجره نمای ساختمان خود را روشن و با منظره ای زیباتر نمایید.

در این مدل پنجره نیز مانند پنجره های دوقلو با حرکت دادن یک پنجره بر روی سمت دیگر می توانید آن را باز کنید. نتیجه آن هم این است که شما با دو پنجره به طور مجزا و با عملکردهای متمایز رو به رو خواهید شد؛ بنابراین چنین پنجره ای جهت زمانی که به دنبال یک ورقه شیشه ای، یکسان و یکدست هستید مناسب نخواهد بود.

پنجره های کشویی به صورت افقی باز می شوند و مناسب منزل های روستایی است

هزینه پنجره های کشویی

هزینه این نوع هم مانند پنجره های دوقلو بستگی به نوع مواد تشکیل دهنده آن دارد. کمترین هزینه جهت پنجره هایی از جنس وینیل و شیشه صیقلی خواهد بود.

پنجره لولادار

این نوع از پنجره ها بسیار مرسوم بوده و هم در منزل های سنتی و هم مدرن پرطرفدار هست. این نوع پنجره دارای یک قاب است که به دو طرف گشوده می شود. جهت اتصال بین پنجره و قاب هم از لولا استفاده گردیده که باعث می شود دقیقا مانند یک در تاب بخورد با این تفاوت که این نوع پنجره فقط به سمت بیرون باز می شود؛

بنابراین بهتر است که این پنجره را در محلی دور از شلوغی بر روی دیوار راه اندازی کنید آیا که ممکن است با باز کردن این پنجره بر کسی ضربه ای وارد شود.

چه زمانی از این مدل پنجره استفاده کنیم؟

از آنجایی که این نوع پنجره دارای یک قاب است می تواند به خوبی در کنار پنجره های دیگری قرار بگیرد. با این کار حتی اگر با سبک و الگویی سنتی پیش رفته باشید می توانید منظره و نمایی مدرن ایجاد کنید. یکی دیگر از شاخصه های بصری مهم این مدل پنجره، جایگاه صفحه آن است که رو به داخل بوده و عنصر مهمی

در نمای دکوراسیون شما به حساب می آید. جهت مثال اگر بخواهید از فلزات استفاده کنید باید به دنبال سبک و استایلی مناسب جهت آن باشید. استفاده از دستگیره پنجره از نظر بصری می تواند عنصر چشمگیری به حساب بیاید. اگر مشاهده دستگیره برایتان آزاردهنده است نیز می توانید از دستگیره های تاشویی استفاده کنید که با دکوراسیون شما همخوانی داشته باشد.

نوع دیگری از پنجره های لولایی نوع فرانسوی آن هست. این نوع پنجره فضای باز شدن بیشتری دارد که فاقد هرگونه فاصله و شکافی عمودی هست. پنجره های فرانسوی با وجود استواری در سرتاسر خود این امکان را فراهم می کنند که با استانداردهای ساختمانی همخوانی ایجاد شود.

پنجره های لولادار بسیار مرسوم بوده و هم در منزل های سنتی و هم مدرن پرطرفدار است

هزینه پنجره لولادار

در مقایسه با پنجره های دوقلو انتظار می رود که هزینه بیشتری در این نوع پنجره صرف شود. علتش هم عملکرد مکانیکی و استفاده از فلزات در آن هست. طبیعتا استحکام این مدل پنجره ها به نسبت سایر انواع نیز به علت استفاده از همین عملکردهای مکانیکی آن هست. امنیت حاصل از پنجره های لولادار به علت این است که در زمانی که قفل می شود به مشکل باز می شود.

پنجره های حفاظی

این نوع پنجره نیز به کمک دستگیره های خود عملکردی مکانیکی دارد. علی رغم پنجره های کشویی این نوع پنجره از اوج باز شده است و تاب می خورد.

چه زمانی از این مدل پنجره استفاده کنیم؟

این نوع پنجره شاخصه های طراحی و دکوراسیون موجود در پنجره های کشویی را مشمول بر می شود: سبک و استایل آن مناسب دو نوع مدرن و سنتی هست. قاب پنجره و شیشه آن در کنار هم قرار می گیرند. صفحه این نوع پنجره در فضای داخلی منزل قرار گرفته و هم چنین استحکام و استفاده از فلزات نیز در آن دیده می شود.

اما از جهتی نیز علی رغم پنجره های کشویی است: شما می توانید در هوای بارانی نیز این نوع پنجره را باز کنید آیا که از اوج و به سمت بیرون باز می شود.با این حال این نوع پنجره را جز در آپارتمان ها و ساختمان های بزرگ پیشنهاد نمی کنیم؛ بنابراین پیش از هر چیز حتما با یک معمار مشورت کنید تا به مشکلی در استفاده و باز و بسته کردن آن مواجه نشوید.

پنجره های حفاظی به کمک دستگیره های خود عملکردی مکانیکی دارد

پنجره های حفاظی در بین معماران و طراحان بسیار پرطرفدار است آن هم در ساختمان هایی که سرتاسر دیوارهایش شیشه ای و دارای حداقل قاب و فریم است تا بتواند هوا را به خوبی در جریان گذاشته و تخلیه کند. در منزل های مدرن و کلاسیک سرتاسر دیوار شیشه ای بوده و در پایین آنها از این نوع پنجره استفاده می شود. این کار می تواند تا زمانی که هوای تازه را وارد منزل شما می کند منظره فوق العاده ای به همراه داشته باشد.

هزینه پنجره های حفاظی

هزینه ای که صرف این نوع پنجره می شود چیزی شبیه به پنجره های لولایی است ولی با این حال به اندازه و مواد سازنده آن نیز بستگی دارد.

پنجره های قیفی (جهشی)

این نوع پنجره بسیار شبیه به پنجره های حفاظی است با این تفاوت که سطح پایین آن ثابت بوده و از اوج باز می شود. امروزه از این نوع پنجره استقبال زیادی می شود. همچنین می تواند به کمک اهرم و دسته ای که در آن تعبیه شده است است به سمت اوج حرکت کرده و هم تاب بخورد. این نوع از پنجره ها جهت ساختمان ها گزینه بسیار مناسبی به حساب می آیند

چرا که هم به آسانی قابل شستشو و پاکسازی هستند و هم هوای تازه را به خوبی در فضا به جریان وا می دارند. علاوه بر این در زمانی که چنین پنجره ای دارید می توانید در هنگام باز و بسته کردن آن خیالتان راحت باشد که هیچ برخورد و ضربه ای به لامپ، مبلمان و سایر وسایل شما وارد نخواهد شد.

امروزه از پنجره های قیفی (جهشی) استقبال زیادی می شود

هزینه پنجره های قیفی (جهشی)

مدت زیادی نیست که این مدل پنجره وارد بازار شده است است ولی با این حال در قاره اروپا بسیار مرسوم و محبوب واقع شده است هست. از چند سال پیش بسیاری از تولیدکنندگان داخلی تولید این نوع پنجره را زیاد کردن دادند. بعد به خاطر داشته باشید که با وجود قطعات مکانیکی و کاربردهای دوگانه این نوع پنجره قطعا بر هزینه آن نیز خواهد افزود.

واژه های کلیدی: دکوراسیون | مکانیکی | دستگیره | استفاده | پنجره | دوقلو | انواع | دکوراسیون

کاربرد انواع پنجره در انواع سازه های ساختمانی

کاربرد انواع پنجره در انواع سازه های ساختمانی

کاربرد انواع پنجره در انواع سازه های ساختمانی

کاربرد انواع پنجره در انواع سازه های ساختمانی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>