خانه » خبری و خواندنی » اخبار گوناگون » سفر عجیب و ریاکارانه دونالد ترامپ به عربستان
 

 

سفر عجیب و ریاکارانه دونالد ترامپ به عربستان

دونالد ترامپ با وجود موضع ضد سعودی خود در دوران مبارزات انتخاباتی بعد از ورود به کاخ سفید سیاستش را در قبال عربستان به سرعت عوض

سفر عجیب و ریاکارانه دونالد ترامپ به عربستان

دونالد ترامپ با وجود موضع ضد سعودی خود در دوران مبارزات انتخاباتی بعد از ورود به کاخ سفید سیاستش را در قبال عربستان به سرعت عوض کردن داده و در حال حاضر به دنبال فروش ده‌ها میلیارد دلار سلاح به ریاض است.

سیل فروش تسلیحات آمریکایی به سعودی شدت می‎گیرد

پایگاه «راشا تودی» در گزارشی نوشت که دونالد ترامپ با وجود موضع ضد سعودی خود در دوران مبارزات انتخاباتی بعد از ورود به کاخ سفید سیاستش را در قبال عربستان به سرعت عوض کردن داده و در حال حاضر به دنبال فروش ده‌ها میلیارد دلار سلاح به ریاض است.
راشاتودی نوشت: پی بردن و درک کامل ریاکاری دونالد ترامپ راجع به این تصمیم که در نخستین سفر خارجی به عنوان مدیر جمهور آمریکا، عربستان را به عنوان مقصد خود گزینش کرده سخت است.در ادامه این گزارش آمده است: این تصمیم ترامپ نیز چرخش سیاسی دیگری از سوی ترامپ به حساب می‌آید لیکن وی پیش از این طرفدار کشور عربستان نبوده است.
بنا به این گزارش دونالد ترامپ سال ۲۰۱۶ در برنامه «فاکس نیوز و دوستان» در حضور مهمانان برنامه این پرسش را مطرح کرد: در اتفاق یازده سپتامبر چه کسی مرکز تجارت جهانی را منفجر کرد؟ترامپ در ادامه این برنامه گفت: این اقدام از سوی عربستان انجام شده است هست، اسناد را باز کنید.
در دوران مبارزات انتخاباتی نیز زمانی که «هیلاری کلینتون» متهم به دریافت پول از عربستان در بنیاد خیریه بحث‌برانگیز خود شد، ترامپ در قبال این مسأله موضع تندی گرفت و منشتر شدن پیامی در صفحه فیسبوک خود نوشت: عربستان و دیگر کشورها که پول زیادی را به کلینتون داده‌اند، به زنان به عنوان یک برده نگاه می‌کنند و کلینتون باید تمامی این پول‌ها را بازگرداند.
راشاتودی نوشت: به محض ورود ترامپ به کاخ سفید این خشم و موضع تند ترامپ در قبال عربستان فروکش کرد و این اقدام ترامپ موجب خوش حالی گروه‌هایی در آمریکا شد که خواستار موضع تندتری از سوی ترامپ علیه کشور عزیزمان ایران بودند.
به نوشته این پایگاه خبری روس همانطور که پول پذیرفته شده است از سوی کلینتون قابل قبول هست، پول‌های عربستان زمانی که به جیب سازندگان سلاح آمریکایی مانند «لاکهید»، «ریتون» و سیستم‌های «BAE» برود دارای اشکال نیست و گویا زمانی که بحث پول در میان باشد همه در دین واحدی قرار دارند.
قراردادهای تسلیحاتی و کشتار مردم یمن
تنها یک روز بعد از اعلام مقصد سفر ترامپ، رویترز در گزارشی خاص اعلام کرد که دولت ترامپ در حال مذاکره با عربستان جهت فروش ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات به این کشور هست، این اقدام دولت ترامپ نه تنها تعجب برانگیز نبوده بلکه منحصر به دولت وی نیز نمی‌شود و دولت «باراک اوباما» نیز پیشنهاد فروش ۱۰۰ میلیارد دلار سلاح را به عربستان داده بود.
پایگاه راشا تودی در ادامه نوشت: ترامپ به دنبال تقویت روابط با عربستان است که بعد از امضای توافق هسته‌ای با کشور عزیزمان ایران از سوی اوباما تا حدودی به سردی گراییده بود و این اقدام به معنای حمایت از بمباران یمن از سوی جنگنده‌های عربستان است.
آمریکا یکی از تأمین کنندگان مهم تسلیحات عربستان در جنگ با یمن هست، کارها عربستان در یمن جان هزاران غیرنظامی را گرفته و بحرانی را ایجاد کرده که شرکت ملل آن را فجیع‌ترین بحران روی زمین عنوان کرده است.
مبارزه با افراط‌گرایی مذهبی!
شاید مضحک‌ترین امری که در این کارها ترامپ وجود دارد این است که وی از مردم آمریکا انتظار دارد بر این امر اعتقاد باشند که همکاری با عربستان عالی ترین راه مبارزه با افراط‌گرایی دینی است و در سفر به عربستان نیز در نشستی با عنوان بررسی «تهدید‌های افراط‌گرایی» شرکت خواهد کرد!
ترامپ پیش از این بارها اقدام عربستان در جهت اعدام افراد را مورد انتقاد قرار داده است و آیا در سفر به عربستان کسی به وی خواهد گفت که آمار اعدام در عربستان در سال ۲۰۱۶ به بیشترین حد خود طی دو سال گذشته رسیده است؟
این گزارش در ادامه افزود: بدون شک ترامپ چشم خود را به روی کارها عربستان در جهت تأمین مالی و دامن زدن به تروریسم و افراط‌گرایی خواهد بست و این در حالی‌ است که داعش که خود برگرفته از وهابیت است در ریاض ترویج پیدا کرده است.
راشا تودی در آخر نوشت: حقیقت این است که هیچ یک از این کارها ترامپ به علت نگرانی از افراط‌گرایی نیست و آمریکا بارها از افراط‌گرایان در جهت رسیدن به اهداف خود در سیاست خارجی و نیز منافع اقتصادی استفاده کرده و نیز با ایجاد جنگ‌های فرقه‌ای تلاش در رسیدن به منافع اقتصادی و پول داشته است.
منبع: میزان

واژه های کلیدی: هیلاری کلینتون | دونالد ترامپ | دولت ترامپ | عربستان | آمریکایی | برنامه | آمریکا | کلینتون

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>