خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » وعده آوردن پول نفت سر سفره ها ترویج مفت خوارگی است
 

 

وعده آوردن پول نفت سر سفره ها ترویج مفت خوارگی است

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به بعضی وعده‌های نامزدها مبنی بر آوردن پول نفت سر سفره مردم تصریح کرد: این تجربه آوردن پول نفت سر سفره‌های

وعده آوردن پول نفت سر سفره ها ترویج مفت خوارگی است

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به بعضی وعده‌های نامزدها مبنی بر آوردن پول نفت سر سفره مردم تصریح کرد: این تجربه آوردن پول نفت سر سفره‌های مردم، یعنی اینکه مردم را به مفت‌خوارگی عادت دهیم.

اشتباه در ترویج مفت خوارگی

هیچ‌کشوری در دنیا از طریق ترویج مفت خوارگی پیش نمی‌رود. هر کس به مردم این وعده را داد که متاسفانه در بین بعضی نامزدها در این مورد مسابقه هم وجود دارد، اقدام صحیحی نکرده هست. فرشاد مومنی اظهار کرد: ما با واقعیتی روبه‌رو هستیم که از وقت شکل‌گیری تمدن بشری تا امروز عنصر هر لحظه ثابتی بوده و آن این است که راه حل‌های علمی نسبت به گزینه‌های رقیب راه‌حل‌های کم هزینه‌تر و پر‌دستاوردتری بوده هست. هر لحظه در تاریخ هنگامی که پشتیبانی اجتماعی از غیرعلم زیاد از علم بوده، جامعه رو به انحطاط رفته هست. بنابراین ساحت علم، ساحت بررسی و دقت نظر و همچنین اعمال احتیاط هاست.

عبارات مهم : قوه مجریه – برنامه
او ادامه داد: این یک مبنا و معیار جهت داوری ادعاها و وعده‌هایی است که داده می‌شود. اگر کسانی حرف‌های خیلی گزافی زده‌اند و ادعاهایی غیرمتعارفی داشته‌اند، این به معنای آن است که غیرعلم زیاد مد نظر بوده و ایجاد هیجان در اولویت قرار دارد. اگر ما بخواهیم در ساحت علم سخن بگوییم، اهل علم هر لحظه با سلسله‌ای از شروط سخن می‌گویند. در همه تئوری‌های علمی و ساحت‌های دانش بشری، گزاره‌های تئوریک مشروط هست. این اقتصاددان عنوان کرد: بعد کسانی که خیلی محکم سخن می‌گویند و «اگر» ی را در سخنان خود مطرح نمی‌کنند، می‌توان گفت گزاره‌های مطرح‌شده از سوی آنان نسبتی با اعتبار علمی ندارد.

در دولت گذشته یکی از مقامات ادعا کرد در یک دوره یک‌ساله ۵/۲‌میلیون وقت شغلی در کشور می‌تواند ایجاد کند. در قلمرو علم اقتصاد اشتغال یک متغیر سیستمی است و کالا نبوده که با تخصیص ارز ایجاد شود. باید یک سیستم هماهنگ کار کند تا تقاضا جهت شغل ایجاد شود. تقاضا جهت اشتغال یک تقاضای مشتقه هست، یعنی اگر قوه قضائیه خوب کار نکند و امنیت حقوق مالکیت نباشد، کسی انگیزه‌ای جهت سرمایه‌گذاری نخواهد داشت.

اگر نظام قانونگذاری کشور به گونه‌ای باشد که بدون واکنش‌ها مولد به ثروت بتوان رسید، کسی دنبال شغل مولد نخواهد رفت. مومنی خاطرنشان کرد: اگر دولت برنامه‌ای جهت حمایت از تولید نداشته باشد، با توجه به وجود رقبای قدرتمندتر از ما، آنها می‌توانند بنگاه‌های اقتصادی ما را به ورشکستگی برسانند. امروز در وعده‌های بعضی کاندیداها مشاهده می‌شود که سخنان خیلی گزافی گفته می‌شود که نسبتی با شرایط و واقعیت‌های موجود ندارد. همین‌که این افراد شرطی را جهت تحقق وعده‌های خود مطرح نمی‌کنند، اثبات می‌کند این سخنان رجزخوانی هست. اگر قرار باشد ماجرای اشتغال و تولید در کشور عزیزمان ایران ریشه دار شود، نقش قوه قضائیه و قوه مقننه به مراتب از قوه مجریه زیاد است.

او اضافه کرد: کسی که این‌گونه بی محابا ادعاهایی را مطرح می‌کند، علاوه بر این کار، همه ماجرای اقتصاد کشور را به قوه مجریه نسبت می‌دهد. اگر ما متوجه می‌شویم که قدرت نسبی دولت در حیطه اقتصاد قابل مقایسه با سایرین نیست، انصاف ایجاب می‌کند که انتظارات ما از قوه مجریه واقع بینانه باشد و حداقل این است که انتقادات ما به بخش‌هایی باشد که به قوای اجرایی کشور مربوط هست. به عنوان نمونه در سال ۱۳۹۴ قیمت نفت نسبت به شهریور سال ۱۳۹۲ حدود ۷۰ دلار در هر بشکه کم کردن داشت. اگر قیمت نفت کم کردن یافت و ما نتوانستیم کاری کنیم، باید توجه کرد که این مساله یک متغیر برون زا بوده و نمی‌توان کسی را مواخذه کرد.

اندازه جمعیت شاغل در دولت قبل، صفر بوده

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه هر کشوری که به سطوحی از عزت و ارتقای جایگاه و کیفیت زندگی رسیده هست، مجموعه اجزای ساختار قدرت در آن جهت تحقق اهداف اقتصادی با یکدیگر همراه بوده اند، گفت: اگر در کشور چنین همراهی نباشد، این اتفاقات رخ نخواهد داد. اقدام شگفت انگیز دولت قبل این بود که شعاری مبنی بر «دولت یکدست» داشت و کمابیش همه اجزای حکومت از آن حمایت می‌کرد، ولی شاهدیم که اندازه جمعیت شاغل در سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ تقریبا صفر‌درصد بوده هست. اینها کمبود ارز و ریال هم نداشتند و به‌طور نسبی در این دوره در مقایسه با هر دولت دیگری با امکانات ارزی بیشتری رو به رو بوده‌ایم. هنگامی این امکانات بوده ولی شغلی ایجاد نشده، این یعنی با فساد گسترده رو به رو شده‌ایم.

تنگنای واردات با شروع ماجرای تحریم

او با اشاره به اینکه هنگامی که ماجرای تحریم‌ها پیش آمد، واردات با تنگنا رو‌به‌رو شد، اظهار کرد: در این وقت بود که بحران‌ها خود را نشان داد. اگر دولتی به علم و برنامه بی اعتقاد باشد، کاری از پیش نمی‌برد. گزینش مسئولی که تا حدودی به علم و برنامه و قانون اعتقاد هست، در آینده کشور بسیار تاثیرگذار هست. معجزه اقتصادی بزرگ ربع نهایی قرن بیستم کشور چین بود و بیش از دو دهه توانستند عملکرد خوبی داشته باشند.

دولت در این کشور بیشترین اهتمام را به خلق فرصت‌های شغلی مولد تخصیص داده شده است داد. مومنی ادامه داد: در فاصله سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۶ دولت چین ۲۲۶‌میلیون وقت شغلی ایجاد کرده هست. این رقم را از طریق ۳۱۰‌میلیارد دلار ایجاد کردند. از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ در کشور عزیزمان ایران از محل فروش نفت و غیرنفت حدود ۶۰۰‌میلیارد دلار به اقتصاد کشور تزریق شد، ولی حاصل آن ایجاد اشتغال نزدیک به صفر بوده است.

وعده آوردن پول نفت سر سفره ها ترویج مفت خوارگی است

منبع: ایسنا

واژه های کلیدی: قوه مجریه | برنامه | اقتصاد | اقتصادی | میلیون | برنامه | اقتصاد | اشتغال

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>