خانه » خبری و خواندنی » کاخ گچسر با کاربری پذیرایی ـ اقامتی حفظ می‌شود
 

 

کاخ گچسر با کاربری پذیرایی ـ اقامتی حفظ می‌شود

بنای ارزشمند کاخ گچسر با نظارت مستقیم میراث فرهنگی و حفظ کاربری موجود، مرمت و حفاظت شود.

کاخ گچسر با کاربری پذیرایی ـ اقامتی حفظ می‌شود

به گزارش حوزه میراث و گردشگریگروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ کاخ شاهی گچسر که متعلق به دوره پهلوی اول هست، در حالی دی ماه سال ۸۱ با شماره ۶۵۷۵ به ثبت ملی رسید که این بنای تاریخی سال گذشته به وسیله بنیاد مستضعفان و بدون اطلاع و مجوز شرکت میراث فرهنگی کشور با مبلغ ۱۵ میلیارد تومان به مزایده و بخش شخصی واگذار شد. اقدامی که با تصویر العمل اهالی رسانه، کارشناسان و مدیران میراث فرهنگی کشور همراه شد.
با این وجود شرکت میراث فرهنگی به محض اطلاع از این واگذاری، چند تن از کارشناسان و مدیران ستاد و استانی را به محل اعزام کرد و به ارزیابی اوضاع کنونی کاخ شاهی گچسر پرداخت. گزارش کارشناسان حکایت از آن داشت که این بنای تاریخی از سال ها پیش بدون مجوز میراث فرهنگی به مرکز اقامتی تبدیل شده است و تمامی اقداماتی که در آن صورت گرفته مغایر با قوانین و ضوابط میراث فرهنگی هست. به طوری که مدیران میراث فرهنگی کشور بعد از دیدار از این بنای تاریخی اعلام کردند که در عرصه اثر، دخل و تصرف های بسیاری صورت گرفته و کوچک ترین توجهی که دال بر حفظ ارزش های هنری و معماری باید باشد در این بنای تاریخی لحاظ نشده هست.

عبارات مهم : میراث فرهنگی – میراث فرهنگی

«ناصر میرچی» مدیر اداره میراث فرهنگی استان البرز ولی بعد از دیدار از کاخ شاهی گچسر و مذاکره با سرمایه گذار اعلام کرد: با اینکه تمامی اقداماتی که در کاخ شاهی گچسر صورت گرفته مغایر با قوانین میراث فرهنگی بوده است و بنیاد مستضعفان بدون اطلاع میراث فرهنگی اقدام به نقل و انتقال این بنا کرده است و خریدار هم از ضوابط حفاظتی اثر هیچگونه اطلاعی نداشته، ولی شرکت میراث فرهنگی با پیگیری و نظارت مداوم تلاش می کند تا با همکاری سرمایه گذار این بنای تاریخی را از دیگر آسیب های احتمالی دور نگه دارد.
وی افزود: با توجه به اینکه نظارت شرکت میراث فرهنگی بر بخش شخصی بسیار بهتر صورت می گیرد با سرمایه گذار توافق شده است تا این بنا با نظارت مستقیم میراث فرهنگی و بعد از مرمت اصولی با حفظ کاربری پذیرایی ـ اقامتی به فعالیت خود ادامه دهد.
آن طور که مدیر کل میراث فرهنگی استان البرز اعتقاد هست، در کاخ شاهی گچسر نباید هیچگونه دخل و تصرفی صورت گیرد و مورد نیاز است تمامی مرمت ها با رعایت ضوابط میراث فرهنگی و استانداردهای موجود انجام شود.
وی گفت: هم اکنون نیز مرمت کاخ شاهی گچسر با هماهنگی اداره میراث فرهنگی استان البرز شروع شده است است و یک کارشناس و مهندس ناظر نیز به طور مداوم بر نحوه مرمت این بنای تاریخی نظارت دارد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: میراث فرهنگی | میراث فرهنگی | سرمایه گذار | استاندارد | استانی | قوانین | تاریخی | سازمان میراث فرهنگی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>