خانه » خبری و خواندنی » اخبار گوناگون » هدف از برگزاری نمایشگاه عکس «حلب آزاد شد»
 

 

هدف از برگزاری نمایشگاه عکس «حلب آزاد شد»

خلاصه خبر:

عكاس نمایشگاه «حلب آزاد شد» گفت: عكس‌های سوریه بیشتر برای ثبت یك واقعه‌ تاریخی گرفته شد؛ نه اینكه صرفا یك نمایشگاهی با این موضوع برگزار شود.

در ادامه با کدر همراه باشید

توضیحات تکمیلی:

هدف از برگزاری نمایشگاه عکس «حلب آزاد شد»

مرتضی شعبانی عکاس و مستندساز در گفتگو با خبرنگار حوزه تجسمی گروه فرهنگی سایـت کـدر؛ در خصوص هدف از برگزاری نمایشگاهی با عنوان «حلب آزاد شد» با موضوع سوریه اظهار داشت: بالاخره موضوع سوریه و حوادثی كه طی این مدت در آنجا رخ داد، كمتر رسانه‌ای و خبری شده است و اگر هم این اتفاق افتاد بیشتر از سوی جبهه مخالف صورت گرفت و سعی بر مظلوم‌نمایی كردند. بنابراین ما از این اتفاق عكس و فیلم خیلی كم داشتیم.

وی افزود: متاسفانه از فیلم مربوط به این اتفاق شاید خیلی استقبال ویژه‌ای نمی‌شود؛ به همین خاطر ما تصمیم بر عكاسی از صحنه‌های واقعی گرفتیم و این اقدام بیشتر برای ثبت واقعه‌ تاریخی صورت گرفت.
این مستندساز تصریح كرد: ما از صحنه‌های واقعی سوریه عكاسی كردیم و در نهایت پیشنهاد برگزاری نمایشگاهی با همین موضوع از سوی آقای باقری، مدیر خانه عكاسان صورت گرفت وگرنه من خودم را عكاس حرفه‌ای نمی‌دانم كه بخواهم نمایشگاه برگزار كنم. ادعایی هم ندارم چون بیشتر طی این سال‌ها فقط فیلم مستند ساختم. راستش اولین بار است كه نمایشگاه عكس برگزار كرده‌ام و برایم تازگی دارد و حس ویژه‌ای دارم، امیدوارم خوب باشد و مردم عكس‌هایم را دوست داشته باشند.
شعبانی درباره اینكه عكاسی از آزادسازی حلب چه پروسه زمانی را طی كرد و چقدر در آنجا برای عكاسی امكانات در اختیارش بود، تصریح كرد: پروسه تولید میدانی این كار حدودا فقط ۱۰ روز طول كشید ولی دوستان حوزه هنری و خانه عكاسان ایران زمان خوبی را برای افتتاح این نمایشگاه گذاشتند تا عكس‌ها گویاسازی و زیرنویس شود. برپایی نمایشگاه «حلب آزاد شد» ابتدا قرار بود ۲۲ بهمن ماه انجام بگیرد اما چون با هفته هنر انقلاب بیشتر مناسبت دارد، این زمان افتتاح شد. من خودم خیلی از زمان برگزاری نمایشگاه راضی‌ام.
او ادامه داد: در زمینه داشتن امكانات لازم در حلب برای عكاسی خوب، باید بگویم به هر حال طبیعی است در کشوری كه جنگ و ناامنی شده، شرایط سختی حاكم است و عكاسی در چنین وضعیتی دشواری‌های خاص خودش را دارد و عمدتا عكس‌ها در شرایط سختی گرفته شده‌اند؛ ضمن اینكه از طرفی این عكس‌ها ابتدای زمستان در شرایط جوی دشوار باران و برف انجام گرفت اما در كل به عنوان خالق این آثار راضی‌ام.
عكاس نمایشگاه عكس «حلب آزاد شد» در پایان در زمینه فرم عكس‌هایش و اینكه برای عكاسی بیشتر از چه زاویه‌ای استفاده كرده است، توضیح داد: بیشتر مسئله تخریب از ناحیه گروه تروریست، خرابی‌ها و آوارگی مردم حلب و در نهایت بازگشت مردم به خانه‌هایشان در شرایطی كه واقعا چیزی از خانه‌ها نمانده، مورد توجهم بود. برایم خیلی دیدنی بود و دوست داشتم این تصاویر را منعكس كنم.

خلاصه خبر:

عكاس نمایشگاه «حلب آزاد شد» گفت: عكس‌های سوریه بیشتر برای ثبت یك واقعه‌ تاریخی گرفته شد؛ نه اینكه صرفا یك نمایشگاهی با این موضوع برگزار شود.

در ادامه با کدر همراه باشید

 

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>