خانه » خبری و خواندنی » خورشیدگرفتگی حلقوی/آخرین خورشیدگرفتگی سال ۹۵را رصد کنید
 

 

خورشیدگرفتگی حلقوی/آخرین خورشیدگرفتگی سال ۹۵را رصد کنید

خورشيد گرفتگي از نظر انواع به چهار گروه جزئي ، کلي ، حلقوي و کلي حلقوي تقسيم مي شود که با توجه به فاصله ماه به زمين انواع اين گرفت ها ايجاد و قابل مشاهده مي گردد.
در خورشيد گرفتگي حلقوي ماه در بيشترين فاصله نسبت به زمين قرار مي گيرد و در هنگام گرفت دايره ماه نمي تواند دايره خورشيد را بپوشاند و به صورت يک دايره سياه رنگ مانع رسيدن نور خورشيد به زمين مي شود و حلقه اي از آتش که در حقيقت همان نور خورشيد است از اطراف اين ديسک سياه رنگ به ديد ناظر زميني مي رسد؛ به همين دليل است که به اين گرفت کسوف حلقوي گفته مي شود.
مهندس ‘مسعود عتيقي مدیر انجمن نجوم ایران’ افزود: روز يکشنبه ۸ اسفند ساعت ۱۵:۴۰ دقيقه به وقت ايران، گرفت آغاز و خورشيد گرفتگي به صورت جزئي ادامه مي يابد. ساعت ۱۶:۴۵ دقيقه گرفت کامل خورشيد به شکل حلقوي شروع و در ساعت ۱۸:۲۸ دقيقه به وقت ايران خورگرفت حلقوي به ميانه (حداکثر گرفت) مي رسد.

خورشیدگرفتگی حلقوی/آخرین خورشیدگرفتگی سال ۹۵را رصد کنید


وي افزود: ساعت ۲۰:۱ دقيقه گرفت حلقوي تمام و در ساعت ۲۱:۱۵ دقيقه گرفت جزئي مرحله دوم نيز پايان مي يابد و کل گرفت خورشيد به پايان مي رسد.
مدير انجمن نجوم آماتوري ايران در خصوص مسير اين گرفت نيز گفت: اين خورشيد گرفتگي از اقيانوس منجمد جنوبي آغاز و در اقيانوس هند پايان مي پذيرد.
عتيقي ادامه داد: با توجه به سايه کوچک ماه بر روي زمين طبيعي است که نقاط بسيار محدودي از زمين شاهد اين گرفت خورشيد باشند و تنها اهالي آمريکاي جنوبي، غرب و جنوب آفريقا مي توانند اين خورشيد گرفتگي را مشاهده کنند.
وي با اشاره به اينکه هيچ يک از مراحل اين گرفت در ايران قابل رويت نخواهد بود، گفت: اين گرفت از ساروس (دوره) ۱۴۰ بوده و بيست و نهمين گرفت از ۷۱ گرفت خورشيد در اين ساروس است.
رصد پديده زيباي خورشيد گرفتگي حتما بايد زير نظر کارشناسان مجرب و با استفاده از عينک هاي استاندارد مشاهده خورشيد و تجهيزاتي که فيلتر مخصوص بر روي آنها قرار گرفته است، صورت پذيرد.
يکي ديگر از روش هاي مشاهده غير مستقيم اين پديده استفاده از اتاق تاريک يا تاباندن تصوير خروجي از تلسکوپ بر روي صفحات سفيد است.

خورشیدگرفتگی حلقوی/آخرین خورشیدگرفتگی سال ۹۵را رصد کنید

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>