خانه » خبری و خواندنی » اخبار چهره ها » قوانین تردد مشمولان سربازی غایب خارج از کشور
 

 

قوانین تردد مشمولان سربازی غایب خارج از کشور

در این گزارش موارد مربوط به تردد مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور گردآوری شده است.

 قوانین تردد مشمولان سربازی غایب خارج از کشور

به گزارش خبرنگار حوزه انتظامی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران، در قوانین سربازی برای تردد مشمولان ایرانی مقیم خارج به داخل كشور آمده است:
۱٫   كلیه مشمولان ایرانی مقیم خارج از كشور كه حداقل سه سال درخارج از كشور اقامت داشته باشند می توانند در هرسال حداكثر دوبار و مجموعا به مدت سه ماه به داخل كشور تردد نمایند.(شرایط اقامت خارج ار كشور در بند(ج) بیان شده است.)
۲٫   مشمولان مقیم خارج جهت دریافت مجوز تردد می بایست به نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران در كشور محل اقامت مراجعه و گذرنامه آنان پس از احراز شرایط ، ممهور به مهر تردد با عنوان «اجازه تردد مشمولان ایرانی مقیم خارج از كشور» گردد. همچنین لازم است در متن اجازه تردد،به شماره و تاریخ ابلاغیه ستاد كل نیروهای مسلح نیز استناد شود.
۳٫   مشمولانی كه در اجرای مقررات مربوط ، جهت ادامه تحصیل از كشور خارج شده و دارای معافیت تحصیلی خارج از كشور میباشند ،در شمول این مصوبه نبوده و حسب مورد از تسهیلات تردد دانش آموزی یا دانشجویی استفاده خواهند كرد.
۴٫   فرزندان مشمول ماموران ثابت دولت در خارج از كشوركه به جهت همراهی با والدین ،دارای مجوز خروج از سازمان وظیفه عمومی می باشند نیز در شمول این مصوبه نبوده بلكه می توانند در طول مدت ماموریت والدین مطابق مجوز صادره ، اقدام به تردد نمایند.
۵٫   با افراد موضوع بند (۳)و(۴)چنانچه ، از شمول مقررات مربوط خارج شوند ،به شرط داشتن حداقل سه سال اقامت در خارج ،برابر این مصوبه رفتار خواهد شد.
۶٫   مهلت اجرای این مصوبه تا پایان سال ۱۳۹۵ میباشد.
ج-اقامت خارج از كشور
افراد موضوع بند(ب)كه دارای اقامت خارج از كشور با شرایط زیرباشند درشمول مقررات تردد قرار می گیرند:
۱-     داشتن حداقل سه سال افامت پیوسته در خارج متصل به زمان درخواست مجوز تردد.
۲-  اقامت خارج در هرسال كمتر از ۹ ماه پیوسته یا ناپیوسته نباشد.(نه ماه اقامت در خارج و سه ماه تردد به داخل كشور به عنوان یك سال اقامت محاسبه می شود.)
۳-  اگرسه سال اقامت مشمول در خارج در یك دوره چند ساله بوده ، می بایست پیوستگی بین سنوات اقامت با حداقل سه ماه اقامت در سال حفظ شده باشد.(این سه ماه فقط برای حفظ پیوستگی سنوات اقامت بوده و جزء اقامت سه ساله محاسبه نمی شود.)
مثال:چنانچه مشمولی در سال ۸۷ یازده ماه اقامت در خارج داشته ،در سال ۸۸ سه ماه ، در سال ۸۹ نه ماه ، در سال ۹۰ چهار ماه و در سال ۹۱ نه ماه اقامت داشته باشد به دلیل این كه اقامت های وی در سالهای ۸۷و۸۹و۹۱ هركدام حداقل نه ماه بوده و پیوستگی سنوات اقامت وی نیز در این دوره یعنی از سال ۸۷ تا۹۱ با حداقل سه ماه اقامت حفظ شده است . لذا در شمول ضوابط تردد قرار خواهد گرفت.
۴-  چنانچه مشمولی در چند سال گذشته ،سه سال و یا بیشتر اقامت در خارج داشته لیكن پیوستگی آن تا زمان درخواست مجوز تردد حفظ نشده باشد یعنی بین اقامت های قبلی تا زمان درخواست مجوز تردد، بیش از ۹ ماه فاصله ایجاد شده باشد اقامت های قبلی وی قابل محاسبه نخواهد بود.
۵-     اقامت درسن مشمولیت یا قبل از سن مشمولیت شرط نمی باشد.
۶-  مشمولانی كه تردد آنان در داخل كشور بیش از دوبار در سال یا بیش از سه ماه باشد از شمول مصوبه خارج خواهند شد.
تبصره:افرادی كه دارای شرایط خاص می باشند وضعیت آنان در كمیسیونی متشكل از نمایندگان وزارت امور خارجه ،گذرنامه ریاست جمهوری و سازمان وظیفه عمومی ناجا مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفته و در صورت تایید كمیسیون تردد آنان حسب مورد حداكثر تا یك بار دیگر و یا حداكثر تا سه ماه دیگر قابل افزایش خواهد بود.

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>