خانه » خبری و خواندنی » پاندو بزرگترین موجود زنده جهان / تلاش برای نجات وسعترین جنگل جهان
 

 

پاندو بزرگترین موجود زنده جهان / تلاش برای نجات وسعترین جنگل جهان

مجله اینترنتی کدر : پاندو از لحاظ تراکم بزرگترین موجود زنده جهان به شمار می‌رود، اگرچه پاندو یک جنگل است،‌اما از آنجایی که تمامی ۴۷ هزار درخت درون آن به یک سیستم ریشه واحد متصل هستند که در محوطه‌ای به بزرگی ۴۳ هکتار در ایالت یوتای آمریکا پراکنده شده‌است، می‌توان آن را یک موجود زنده درنظر گرفت.
پاندو بزرگترین موجود زنده جهان / تلاش برای نجات وسعترین جنگل جهان

براساس گزارش نيوساينتيست، پاندو درحال نابود شدن است، زيرا حيوانات گرسنه‌اي مانند آهوها و دام‌ها ساقه‌هاي جوان آن را مي‌خورند و بسياري از درختان كهنسال اين جنگل نيز به پايان عمر طبيعي خود رسيده‌اند و درحال نابودي هستند.

به گفته پال راجرز محقق دانشگاه يوتا درختان پير درحال مردنند و درختان جوان درحال خورده شدن. پاندو با جرمي برابر ۶۰۰۰ تن تقريبا ۳۵ برابر سنگين‌تر از سنگين‌ترين حيوان زمين، يعني وال آبي است. بزرگترين موجود زنده زمين از لحاظ وسعت زيستگاه يك قارچ در اورگان و بزرگترين موجود زنده زمين از نظر ارتفاع درخت سكويايي در كاليفرنيا است.

نجات بزرگترین موجود زنده زمین از نابودی

پاندو همچنين يكي از قديمي‌ترين موجودات زنده زمين به شمار مي‌رود و قدمت آن از ۲۰۰۰ سال تا يك ميليون سال پيش تخمين زده شده‌است. با اين‌همه درحال نابودي است، اگرچه نجات آن از اين نابودي راه حلي بسيار ساده دارد: حصاركشي به دور آن.

راجرز و همكارانش براي بررسي اين طرح درحدود هفت هكتار از اين جنگل را حصار‌كشي كردند و تلاش كردند به واسطه از بين بردن گياهان هرز و حرص كردن درختان كهنسال رشد درختان را افزايش دهند. پس از گذشت سه سال، محققان مشاهده كردند ميزان ريشه در هرهكتار در بخش محصور پاندو هشت برابر از مناطق غيرمحصور شد.

پاندو بزرگترین موجود زنده جهان / تلاش برای نجات وسعترین جنگل جهان

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>