خانه » خبری و خواندنی » علمی و آموزشی » ساخت کشتی هوایی با قابلیت های پیشرفته / کشتی هوایی که کارایی بیشتری از هلیکوپتر دارد
 

 

ساخت کشتی هوایی با قابلیت های پیشرفته / کشتی هوایی که کارایی بیشتری از هلیکوپتر دارد

مجله اینترنتی کدر : یک شرکت هواپیمایی موفق به ساخت کشتی هوایی شده که قادر است پنج روز بدون توقف پرواز کند. هزینه پرواز با این کشتی، یک‌سوم و مسافت طی شده با آن سه برابر هلیکوپتر است. در ساخت این کشتی، از ابرخازن‌های گرافنی استفاده شده‌ است.

ساخت کشتی هوایی با قابلیت های پیشرفته / کشتی هوایی که کارایی بیشتری از هلیکوپتر دارد

به نقل از ستاد ویژه توسعه نانو، همین الان که این جمله را می‌خوانید، بیش از ۱۰ هزار هواپیما در آسمان سراسر جهان در حال پرواز هستند. روزی بیش از ۳ میلیون نفر با هواپیما جابه‌جا می‌شوند. با این آمار، آیا در عصر طلایی پرواز هستیم؟

البته این شکوفایی بین جنگ‌های جهانی شکل گرفت زمانی که اولین شرکت هواپیمایی تصمیم گرفت برای پروازهای لوکس، ابزاری بسازد. البته اولین کشتی هوایی طعمه آتش شد و فاجعه‌ای جهانی شکل گرفت. کشتی هوایی اولیه که ساخته شد مملو از گاز هیدروژن بود که به شدت قابل اشتعال است. شاید بتوان هلیوم را جایگزین آن کرد.

 


هوفا گوین، از مدیران شرکت هوایی HAV، می‌گوید: «با استفاده از مواد پیشرفته جدید می‌توان کشتی فضایی ساخت که قادر به پرواز در ارتفاعات بالا باشد. ما اخیرا برای این کار گام‌های موثری برداشته‌ایم. چیزی که ما در حال ساخت آن هستیم بسیار کوچک‌تر و سبک‌تر از نمونه‌های قبلی است و با استفاده از گاز هلیم قادر به پرواز است. در این کشتی هوایی نیاز به استفاده از سازه‌های زیادی نیست».

این شرکت، کشتی هوایی به طول ۹۲ متر ساخته است که از یک بوئینگ ۷۴۷ بزرگ‌تر است و می‌تواند بدون فرود آمدن، تا پنج روز به پرواز ادامه دهد.

گوین می‌گوید: «ما مسافت سه برابر بیشتر از حد توان یک هلیکوپتر را پرواز کردیم و به جای ۱۶ نفر، ۵۰ مسافر با خود حمل کردیم. این در حالی است که هزینه‌های این سفر یک سوم هلیکوپتر است. این کشتی فضایی بسیار سبک و ایمن است و کاملا از گاز هلیوم پر شده‌است».

در ساخت این کشتی فضایی از گرافن استفاده شده‌ است. این ماده برای تولید ابرخازن برای تامین نیروی محرکه پرواز مورد استفاده قرار گرفته است. تاوی مادیبرک، از مدیران شرکت اسکلتون تکنولوژیز که این ابرخازن را ساخته است، می‌گوید: « فناوری ابرخازنی که ما ساختیم به‌ گونه‌ای است که قادر به تامین نیروی الکتریکی این کشتی هوایی است. با این فناوری می‌توان فرود و اوج گرفتن از زمین را انجام داد».

ساخت کشتی هوایی با قابلیت های پیشرفته / کشتی هوایی که کارایی بیشتری از هلیکوپتر دارد

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>